Autor: Lauri Kivil • 10. juuni 2019

Kevadsuvel raiutud ehituspuit ei ole kehvema kvaliteediga

Puidutööstuse sektori esindajate väitel ei ole kevadsuvel raiutud puit madalama kvaliteediga, kui muul ajal raiutud puit. Tõsi, talvel raiutud puidu veesisaldus on ca 10-15% väiksem kevadisest, kuid tänapäevaste puidutöötlemise tehnoloogiate juures ei ole kevadine niiskem puit probleemiks. Ehituspuiduks, olgu siis akende tootmiseks või majade ehitamiseks, jõuab kvaliteetne kuivatatud puitmaterjal, kirjutab Eesti Puitmajaliidu tegevjuht Lauri Kivil.
Eesti Puitmajaliidu tegevjuht Lauri Kivil
Autor: Erakogu

Kõik vähegi lugupidavad puitmaju projekteerivad, ehitavad või tootvad ettevõtted saavad aru, et puitmaterjali olulisimad füüsikalised mõõdikud on selle tugevus ja niiskussisaldus. Puitmaterjali niiskusest tingitud probleemid tulenevad pigem ehituspuidu ebaõigest hoiustamisest ja liigniiske (kuivatamata) puidu kasutamisest toodetes või konstruktsioonides, mitte talvisel või kevadisel ajal raiutud puidu kasutamisest.

Puidu tugevusomadused ei sõltu raie ajast

Puidu mehaanilised omadused ei sõltu selle langetamise ajast ning hetkelisest niiskussisaldusest, kuna konkreetse langetatud puu anatoomiline ehitus ja rakustruktuur jääb samaks. Talvel metsa langetamise eelis on see, et jahedam ilm vähendab puidu sinega (puitu sinakaks värvivad seened, mis ei kahjusta tugevusomadusi) nakatumise võimalusi. Probleemi lahendab see, kui kevadsuvisel ajal raiutud puit liigub kiiresti puidutöötlemisse. Kui peale langetamist satuks näiteks talvel maha võetud puit suvisesse palavasse ja liigniiskesse kliimasse, siis võib sine tekkida ka sellesse puitu. Seega küsimus, kas puit on raiutud kevadel, suvel, sügisel või talvel ei mängi tänapäevase puidutöötlemise tehnoloogia juures olulist rolli.

Puit hoonetes

Ehituspuidu kasutusvaldkondi on väga palju ning ka puitmajatööstusel on selles oma arvestatav osa. Puitmajade valmistamine jaguneb olemuslikult kas platsil ehituseks või tehaseliseks kontrollitud tootmiseks. Niiskusest tingitud ehituspuidu tugevusprobleemid tekivad eelkõige juhul, kui näiteks kuivatatud ehituspuit tarnitakse objektile, kus see hoone ehitamise käigus märgub ning kus sellises olekus puit suletakse konstruktsiooni. Antud olukorras tekkivad protsessid võivad ilmselgelt mõjutada puidu füüsikalisi omadusi, kuid on selge, et probleemi olemus ei ole seotud raie ajaga, vaid ebakompetentsete puitmajade tellijatega, kes ei teadvusta puidu kasutamise rusikareegleid.

Vastupidava puitmaja valmistamise juures on oluline jälgida kahte asjaolu – ehituspuidu niiskussisaldus peab olema normi piires ning puitmaterjal ei tohiks ehituse käigus märguda. Kuna Eesti on Euroopa Liidu liikmesriik, siis kehtivad puitmajade tehaselisele tootmisele standardid, mis kehtestavad ka ehituspuidu niiskussisaldusele lubatud piirmäärad. Lihtsalt väljendudes – ühtegi kvaliteetset puitmaja ei ole võimalik tehase tingimustel valmistada niiskest ehituspuidust ning puitmajatootja peab seda ka jälgima. Seega läbib praktiliselt kogu tehaselise puitmajade tootmise materjal ka tööstusliku eelkuivatuse. Et hooned vastaks standarditele, neis ei esineks visuaalseid ja konstruktiivseid vigu ning et klient oleks õnnelik ja rahul, on puitmaterjali kuivatamine tänapäevase puitehituse ja puitmajade tootmise loomulik osa.

Puidu vajadus maailmas suureneb

Kõik me ootame ja eeldame, et Eesti mets pakuks nii sotsiaalseid kui emotsionaalseid väärtusi, kuid arvestades linnastumist, elanikkonna kiiret kasvu, hoonefondi amortisatsiooni jm tegureid ei ole ka parima tahtmise juures ainult talvisel perioodil raiutud või loomuliku kuivatamise teel ehitussektori ja eraklientide ehituspuidu nõudlust võimalik rahuldada. Lisaks on ehituspuidu, raiete jm metsanduse teemadel diskuteerides ka igal üksikisikul oluline meeles pidada, et ükskõik mis ajal raiutud puit, mida kasutatakse ehituses mõne taastumatu ressursi – betoon või teras - asendajana, on globaalses mastaabis heategu keskkonnale.

Loe lisaks:

Kevadsuvised raied on saatanast

Kevadsuvine raierahu on ülevõimendatud

METSAMAJANDUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE - Telli olulisemad metsamajanduse uudised igal nädalal enda postkasti TASUTA!

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616