Autor: Kari Kemppainen • 24. september 2019

Kari Kemppainen: ehitagem nutikamalt ja säästvamalt – puidust

Kuna üle maailma tarbib just ehitussektor ligikaudu kolmandiku planeedi niigi piiratud ressurssidest, on aina vajalikum üleminek suletumasse materjaliringi. See aitab kaasa olulisele muutusele – säästvama ehitamise poole liikumisele, kirjutab Metsä Woodi Soome ja Eesti müügijuht Kari Kemppainen.
Kari Kemppainen.
Autor: Metsä Wood

Meie planeet ei tule meie tarbimisega toime. Kasutame materjalid ära kiiremini, kui Maa neid juurde toota jaksab. Samal ajal tekitame rohkem jäätmeid, kui Maa suudab ära käidelda. Ehitusmaterjalide sektoris nõuab üksnes terase ja alumiiniumi tootmine ligikaudu 51% ning betooni tootmine 17% kogu maailma ehitusmaterjalide tootmiseks kasutatavast energiast.

Peame kohe mittekestlikke tarbimismustreid muutma. Jätkusuutlikult varutud puidu kasutamise kasv ehitamisel on seega äärmiselt vajalik samm õiges suunas. Lisahüvena saame säästa taastumatuid tooraineid nagu teras ja tsement või kasutada neid nii, et sellest sünnib enam väärtust.

Puidust ehitamine lubab materjale arukalt kasutada

Puidu looduslik ring algab vajalike koostisosade – süsiniku, hapniku ja vesiniku – kinni püüdmisest atmosfäärist ja veest. See jätkub, kui puit lastakse lagundamiseks tagasi pinnasesse või tagasi atmosfääri, kui seda põletatakse süsinikuvaba bioenergia saamiseks.

Näiteks saab ühe töödeldud puidutoote valmistamiseks kasutada igast palgi kuupmeetrist ära enamiku. Pärast puidutoodete ehituses kasutamist saab puitu taaskasutada uutes puidu- või hübriidtoodetes.

Järelejäänud osakesi, näiteks saepuru ja laaste, saab kasutada tselluloosi ja teisese bioenergia tootmiseks.

Väga tugev puit on nii kerge, et hooneid saab ehitada vähemtoekale vundamendile. See omakorda nõuab vähem tööd, ehitusmaterjale ja aega. Teiste karkassimaterjalide asendamine puiduga võib hoone materjalitõhusust märgatavalt parandada. Värskete uuringute kohaselt on puitkarkassiga hoone kõige materjalitõhusam, sellele järgneb kergelt liigutatav teraskarkass.

Kerge karkass toob kaasa lisahüvesid kogu tootmis- ja ehitusahelas: selle valmistamise ja transpordi käigus tekib vähem heitmeid ning ehitusplatsil on erinevate osade tõstmiseks tarvis vähem energiat. Kergus võimaldab kasutada palju valmisdetaile, sest ehituselemente ja -mooduleid või isegi terveid hooneid saab kokku panna juba tootmisel ning transportida lõpp-punkti. Säästetakse nii aega, raha kui ka keskkonda.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616