Autor: Ando Eelmaa • 6. veebruar 2020

Ando Eelmaa: heitunud metsaomanikud müüvad maa maha

Ranged nõuded, keerulised kliimaolud ja linnainimeste pahameel metsaraiete üle on seadnud täbarasse olukorda väikemetsaomanikud, kes näevad pahatihti lahendusena metsamaa müüki, kirjutab Erametsaliidu juht Ando Eelmaa.
Ando Eelmaa
Autor: Raul Mee, fotograaf

Viimase viie aasta jooksul on väikemetsaomanikud olnud aktiivsed oma metsamaa müümisel. Metsa ostavad kokku agressiivsed hangeldajad ja endise omaniku rahulik majandamine asendatakse intensiivse äriplaaniga.

Maa-ameti andmetel on füüsilisest isikust metsaomanikud teinud aastatel 2014–2018 metsamaaga 16 640 tehingut, kokku ligi 100 000 hektarit. Väikemetsaomanike arv ja nende omandis oleva metsamaa pindala on sellega järjepidevalt vähenenud. Kinnistute müügiga kaasneb sageli ka elukoha vahetus ja maapiirkonnast lahkumine. Need otsused vähendavad veelgi väikeste maakogukondade sidusust. Sageli on oma metsa lähedal elavad omanikud kohaliku elu jaoks olulised kogukonna liidrid, tööandjad ja teenusepakkujad.

Metsamajandamine on väikestele metsaomanikele oluline täiendav sissetulekuallikas. Mets toob piltlikult toidu lauale, parandab katuse ja koolitab lapsed. Mets on ikka olnud maainimese pank ja pensionisammas.

Metsa kui keskkonna väärtust näeb ka selle omanik. Aga naabril ei saa keelata tema enda õunapuult toiduks vilju noppida sellepärast, et teise maja aknast on neid õunu ilus vaadata.

Üks lahendus on maksusüsteemi muutmine selliselt, et see motiveeriks väikemetsaomanikke metsamaa müümise asemel oma metsi majandama. Kuna omandireformiga tagastatud metsamaa müük on tulumaksuvaba, kipuvad väikeomanikud praegu eelistama kinnistu müüki.

Olukorra parandamiseks on liit rahandusministeeriumile teinud ettepaneku metsaomanike maksustamisel arvesse võtta investeeringud enne ja pärast metsamaterjali müümist. Täpsemalt, et füüsilisest isikust metsaomanike maksustamisel rakendada metsatehingutel tulumaksusoodustust 5000 eurot aastas.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616