Autor: Metsamajandusuudised.ee • 22. aprill 2019

Nipid: Kuidas valmistuda metsa istutamiseks?

Peale raietöid oma metsas istutamine on järjest kasvav trend Eesti metsanduses. Eesti Metsameistri Taimekasvatuse uuendusmeeskonna liikmed annavad lihtsa ülevaate istutamise praktikast igale maaomanikule, kes soovib uuendustöid ette võtta.
Eesti Metsameistri Taimekasvatuse uuendusmeeskond.
Autor: Tom Žuravljov

“Lühidalt - esimese sammuna soovitan konsulteerida spetsialistiga ja valida vastavalt kasvukohatüübile sobilik puuliik ning seejärel soetada õige kogus taimi, et tagada jätkusuutlik uuenemine. Teoorias lihtne, kuid tänasel päeval tekitab murekoha just nimelt istikute kättesaadavus,” selgitab Eesti Metsameistri Taimekasvatuse müügijuht Joel Lobjakas.

Seoses kasvava trendiga on tekkinud Eesti turul väga tõsine istikute defitsiit. Olukord tuleneb eelkõige sellest, et suurenenud raiemahtudega samas tempos pole kasvanud taimekasvatajate hulk. Samuti on oluliselt suurenenud metsaomanike teadlikkus istutamise vajalikkusest. Seetõttu tuleb tänasel päeval planeerida istutustööd vähemalt 6 kuud ette.

“Eesti Metsameistri Taimekasvatuses on kevadhooaeg välja müüdud juba küllaltki pikka aega tagasi. Hetkel valmistume jõudsalt 2019. aasta sügishooajaks ning broneerime töid 2020. aaasta kevadhooajaks,” sõnab ettevõtte uuendusspetsialist Laura Terehov. “Soovitame kõikidel tublidel istutajatel, kellel selle aasta kevadeks ei ole õnnestunud taimi saada, broneerida istikud sügiseks või tuleva aasta kevadeks võimalikult kiiresti,” paneb Joel südamele.

TASUB TEADA:

Eesti Metsameistri Taimekasvatusest istikute tellimiseks on kõige lihtsam viis külastada kodulehte: www.eestitaimekasvatus.ee. Sealt kaudu saate esitada hinnapäringu, millele järgneb põhjalik konsultatsioon. Kindla soovi korral saate hõlpsasti kasutada ka valminud e-poodi.

Millal istutada?

Istutamiseks on hea aeg aprilli keskpaigast kuni maikuu lõpuni. See erineb ka taimekasvatamise meetodist. Suletud juurekavaga taimi, nii nimetatud potitaim, võib istutada kogu kasvuperioodi vältel, avajuurseid taimed tuleb istutada võimalikult istutushooaja alguses. Eriti oluline on jälgida lehtpuude puhul pungade paisumist.

Eesti Metsameistri Taimekasvatuse taimla
Autor: Tom Žuravljov

Järjest soojem kliima on süvendanud kevadel istutatud taimede väljalangemise riski ja kasvatanud sügisese uuendamise populaarsust. Sügisel istutatakse alates augusti keskpaigast kuni septembrikuu lõpuni. “Sügisest istutust läbi viies lähtume alati ilmastikust. Kui istikutel ei jää piisavalt aega juurdumiseks, tuleb töö ümber planeerida kevadeks,” selgitab Lobjakas. “Kokkuvõttes on oluline, et mets läheks jätkusuutlikult kasvama.”

Eesti Metsameistri Taimekasvatus OÜ on Eesti Metsameister OÜ tütarettevõte. Meie taimla asub Elva vallas, Suure-Rakke külas. Oleme spetsialiseerunud taimekasvatusele ja sellega seotud teenuste pakkumisele. Taimla juhatajaks on oma valdkonna spetsialist Kristjan Laas, kellele on abiks rohkem kui kümne aastase kogemusega taimekasvatajad. Meie tähtsaimaks eesmärgiks on pakkuda metsaomanikele mugavat ja kvaliteetset teenust ning saada erasektoris Eesti suurimaks taimekasvatajaks.

Kui palju metsataimi peab ühele hektarile istutama? Kui tihedalt peab metsataimi istutama?

Selle kohta liigub erinevat infot ja lähtutakse oma vaatenurgast. Parim viis iseseisvalt taimekogus valida, on teha seda lähtudes kinnistule koostatud metsamajanduskavast. “Kavas on enamikel juhtudel taksaatori poolt lisaks ülevaatele seisukorrast ja vajaminevatest töödest, välja toodud ka uue metsapõlve rajamiseks vajalik taimede hulk ja liik. Maaomanikud, kes on otsustanud rajada metsa rohumaale või mõnele teisele maatulundusmaale, on soovitatav ühendust võtta taimede müüjaga või oma ala spetsialistiga,” selgitab Terehov. “Kuigi alati tasub arvestada mulla koostist, kui ka iga metsa erisusi, on olemas ka mõned paika pandud piirmäärad, millest tavaliselt lähtutakse. Kase kultuuri rajades on tarvis keskmiselt 1500-2000 tk/ha, kuuse puhul 2000-2500 tk/ha ja männikultuuri rajades alates 3000-5000 tk/ha.”

Eesti Metsameistri Taimekasvatuse uuendusmeeskond paneb inimestele südamele, et istutamise puhul tuleb vaadata pikka perspektiivi ja pikkaajalist kasu.
Autor: Tom Žuravljov

Peale istutustöid tuleb meeles pidada ka kultuurihooldusi. Neid ette ennustada on raske, kuid enamasti toimuvad need 1-3 aasta möödudes, olenevalt vajadusest. Selleks, et tulevikus uhket ja ilusat metsa näha on hooldustöödel äärmiselt oluline roll.

“Kui teadmistest jääb vajaka, siis soovitan julgelt inimestel pöörduda Eesti Metsameistri Taimekasvatuse spetsialistide poole,” sõnas taimla juhataja Kristjan Laas. “Nii nagu varem mainitud sai, metsauuendamine on järjest kasvav trend. See on ka üks põhjustest, miks Eesti Metsameistri Taimekasvatus OÜ sai rajatud. Tänasel päeval saame julgelt öelda, et pakume komplekteenust alates maapinna mineraliseerimisest, istikutest, istutusteenusest ja uue metsapõlve hooldamisest.”

Tahame inimestele panna südamele, et istutamise puhul tuleb vaadata pikka perspektiivi ja pikkaajalist kasu. Tegemist on investeeringuga nii oma metsa, kui ka tegelikult terve Eesti tulevikku.

Eesti Metsameistri Taimekasvatus

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616