Autor: Äripäeva eriprojektide ja sisuturunduse üksus • 24. oktoober 2019

Metsa uuendamine ei peaks olema keeruline

Lõuna-Eestis Võrtsjärve külje all tegutseb erametsaomanike populaarseim partner metsauuendamises. Täpsemalt leiab nad Suure-Rakke külast, kust sõna metsataimede kasvatamisest levib üha kaugemale.
Eesti Metsameistri Taimekasvatuse taimla Suure-Rakke külas
Autor: Tom Žuravljov

Ettevõtmise taga on turul juba pikemat aega kanda kinnitanud kodumaine metsamajandusettevõte Eesti Metsameister OÜ, kes 2017. aastal otsustas astuda sammu edasi ja luua oma taimekasvatuse. Eesti Metsameistri juhatuse liige Taavi Lellep leiab, et peale raietöid on metsauuendamine sama oluline, kui kõik muud metsamajandamise tööd. „Tänasel päeval saame julgelt öelda, et katame kliendi jaoks ära kogu metsaringi.”

Tütarettevõte Eesti Metsameistri Taimekasvatus OÜ on spetsialiseerunud eestimaiste metsataimede kasvatamisele ja sellega seotud teenuste pakkumisele.

Kompleksteenused on abiks peamiselt erametsaomanikele

Eesti Metsameistri Taimekasvatus pakub tänasel päeval lisaks kuuse-, kase- ja männiistikutele ka kogu kompleksteenust, alustades maapinna mineraliseerimisest, istutusteenusest ning lõpetades kultuurihooldusega noores metsas.

Taimekasvatuse müügijuht Joel Lobjakas toob välja, et aastast-aastasse on ettevõtte suurendanud oma mahtusid, seda nii taimede osas, kui ka kompleksteenuse müügi osas. Eelmainitud kompleksteenus on eelkõige kasulik erametsaomanikele, kellel puudub endal nõutav tehnika, teadmised ning ka ajaline ressurss kogu istutustöö organiseerimiseks. „Kujutan ette, kui raske on leida erinevatest kohtadest kõikide tööetappide jaoks partner metsatööde organiseerimisel ning seejärel uuesti alustada sama protsessi metsauuendamisel. Võtame heameelega kogu selle kohustustejada enda kanda, et garanteerida Eesti metsa uuenemine,“ leiab Lobjakas.

Metsauuendamise kasvu on oodata ka uuel aastal

Tänu metsaomanike järjest suurenevale teadlikkusele ja aktiivsele metsamajandamisele on uuendamine järjest enam kasvav trend, seega suurenev nõudlus metsataimede järele on enesest mõistetav. Taimla juhataja Kristjan Laas leiab, et ega neilgi ei jää muud üle, kui samuti laieneda. "Seni oleme igal aasta juurde ehitanud kasvuhooneid ning ka tuleval aastal suurendame kuuseistikute mahtu 250 000 võrra. Lisaks on plaan rajada taimede säilitamiseks külmhoone ja rekonstrueerimist vajab ka meie abihoone," kommenteerib Laas.

Taimla juhataja Kristjan Laas leiab, et tõusva defitsiidi tõttu turul on ainuõige samm suurendada metsaistikute kasvatusmahtusid
Autor: Tom Žuravljov

Eesti Taimekasvatuse uuendusspetsialist Laura Terehov paneb metsaomanikele südamele, et vastlõppenud sügisene istutushooaeg paraku puhkuseperioodi ei tähenda. "Tegeleme juba aktiivselt kevadhooaja ettevalmistusega, seega soovitame kõigil huvilistel kiirkorras istutusplaanid ette võtta. Ausalt öeldes oleme juba vastu võtnud ka esimesed broneeringud 2020. aasta sügishooaega,” lisab Terehov.

Männiistikud koguvad taas populaarsust

Kui varasematel aastatel on kõige suurem huvi olnud kuuseistikute vastu, siis üha enam koguvad populaarsust taas männiistikud. “Mulle endale tundub, et teatud langus männiistutamisel erametsaomanike seas tekkis just teadmatuse tõttu. Olen isegi kuulnud palju hirmujutte sellest, et mänd langeb välja ning metsloomad teevad noores metsas liiga. Tegelikkuses on mänd kasvukoha suhtes väga leplik ning erilisi miinuseid ma võrreldes teiste metsaistikutega välja ei tooks,” arvab Terehov.

“Metsloomade teatav maiustamine ohustab kõiki noori taimi, kuid õnneks töötame hetkel välja uudset lahendust, kus eeltöötleme taimi niimoodi, et need oleks paremini kaitstud metsloomade eest,” rahustab taimla juhataja.

„Istik Eesti Mulda“ on 2017. aastal Eesti Metsameister OÜ loodud metsaistutustalgute sari.

Kui tunned, et vajad metsauuendamisel abi, võta 5 minutit, et esitada Eesti Metsameistri Taimekasvatuse spetsialistidele päring oma kinnistu kohta. Leiame parima lahenduse just Sinu metsa jaoks!

Eesti Metsameistri Taimekasvatus

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616