Autor: Äripäeva eriprojektide ja sisuturunduse üksus • 31. oktoober 2019

Uus veebirakendus ForestMan teeb metsamajandamise mugavamaks

Alates septembrist on esimesed huvilised saanud proovida ja kaasa rääkida uhiuue metsandustarkvara valmimisel. Uus, mahukate võimalustega metsandustarkvara, mis võimaldab metsaomanikel ning metsamajandamisega tegelevatel ettevõtetel mugavalt kasutada kõikvõimalikku metsaga seotud infot. Nüüdseks on liitumine uue tarkvaraga avatud kõigile.

Rakendusest ForestMan on kasu nii erametsa omanikel, kes soovivad teada, kus täpselt nende maaomandi piirid kulgevad, kui ka mitmesugustel ettevõtetel, mis tegelevad metsaga, alates müügitehingutest kuni langetamise ning väljaveoni. Metsaandmeid saab veebirakenduse abil otsida nii Eesti kui ka Läti metsade kohta.

Metsatööstuse jaoks ideaalne

Läti metsainfost enam tunnevad eestlastest metsaomanikud ning ettevõtted mõistagi huvi kohalike metsadega seonduva info vastu ning selleks sobib uus rakendus ideaalselt. Rakendus on väga laiade võimalustega ning sellest on kasu kõigil, kellel on vaja vaadata metsaüksuste piire ja detailandmeid.

„Selle rakenduse kasutajateks on nii metsa ostvad kui müüvad firmad ning ka need, kes ise metsasid majandavad: eraomanikud, metsaühistud, harvesterijuhid, autojuhid, kes tegelevad puidu väljaveoga – nemad peavad samuti maastikul õige metsatuka ja koorma üles leidma. Rakenduse kasutamine teeb eksimisvõimaluse väga väikeseks,“ rääkis veebirakenduse arendusmeeskonna Eesti-poolse partneri, Deskis OÜ, esindaja Pille Kaas.

Kaasi sõnul kasutab rakendus täiusliku info pakkumiseks nii satelliidiandmeid kui ka erinevatesse registritesse kantud teavet. Lisaks võimaldab rakendus kasutajal teha privaatseid lisamärkmeid, mida jagada näiteks teiste töötajatega oma ettevõtte siseselt.

Hakatuseks tuleb rakenduse veebikeskonnas luua endale kasutajakonto ning otsustada, kas rakenduse kasutamisõigust soovitakse vaid endale või suuremale hulgale inimestele. Kõik edasised võimalused on juba vaid mõne kliki kaugusel.

Lihtne kasutada

Rakenduse kasutamiseks trükib klient veebisaidi otsinguaknasse oma metsakinnistu nime või registrinumbri ja otsib huvipakkuva ala esmalt kaardi pealt üles. Seejärel on tal võimalus sirvida selle piirkonna kohta käivaid erinevaid geoinfot sisaldavaid kaarte – ortofotosid ja kruntide piire. Edasi on võimalik teha päringuid erinevatest veebiregistritest ning vaadata, milline info on seal huvipakkuva ala kohta olemas – näiteks kas otsitavas piirkonnas kehtivad mingid looduskaitse valdkonnast lähtuvad piirangud.

Võimalust, et klient saab lisaks avalike andmete vaatamisel kasutada privaatset veebikeskkonda, kuhu saab soovi korral salvestada lisaandmeid ja täiendusi, mida asjasse mitte puutuvad isikud ei näe, võib nimetada selle tarkvara oluliseks lisaboonuseks. Kui firma on endale loonud paljude kasutajate ligipääsuõigusega kasutajakonto, siis on hõlpus veebikeskkonna privaatse osa kaudu jagada üksteisega tööülesandeid ning isiklikke märkusi – näiteks mis järgus mingi metsaüksusega seonduvad kokkulepped parasjagu on või prognoos, millal tööga ühele poole peab saama.

Kaasi sõnul on veebikeskkonna arendajate soov olnud teha kliendile teenuse kasutamine võimalikult lihtsaks ning mugavaks. „On olemas ka väga spetsiifilisi äritarkvarasid, kus on nii palju funktsioone, et neisse võib ära eksida. Meie eesmärk oli teha rakendus, milles info vaatamine oleks tehtud võimalikult lihtsaks ning igaühele jõukohaseks,“ rääkis Kaas.

Eelkõige on uus toode suunatud metsaga tegelevatele ettevõtetele, kes hakkavad rakendust kasutama igapäevase töövahendina. Samas võib sellest kasu saada ka erametsaomanik või üksikisik, kes soovib keskkonda sisse logida vaid ühekordselt. Kui metsas viibides tekib näiteks vajadus operatiivselt vaadata, kust täpselt konkreetse maatüki piir jookseb, siis saab selle oma nutiseadme vahendusel kiiresti ning lihtsasti teada.

Uus metsahaldustarkvara ForestMan on mugav kasutamiseks nii arvutis, tahvelarvutis kui mobiiltelefonis. Veebirakendus valmis Interreg Estonia-Latvia projektirahastuse toel

Satelliitandmed lisavad täpsust

Ühtlasi vahetab uus tarkvara välja Deskis OÜ väljaarendatud varasema populaarse mobiilirakenduse, nimega Metsaeraldised, mille kaudu olid uue veebirakenduse mõningad funktsioonid juba varasemalt kasutajale kättesaadavad. „Nüüd on kasutaja jaoks loodud oluliselt võimsam platvorm, kuhu on liidetud erinevaid andmeid ja funktsioone. Eesmärk on, et kasutajal oleks võimalik kõiki mõeldavaid metsaandmeid ükskõik kas telefonis või tahvelarvutis igale poole kaasa võtta. Uut rakendust on võimalik kasutada näiteks ka i-phone´is ning kõigis muudes nutiseadmetes,“ rääkis Kaas.

Kaasi sõnul lisab uuele rakendusele mitmeid uusi võimalusi satelliidiandmete kaasamine. „Satelliiditeema on Euroopas ja ka Eestis praegu hästi populaarne, kuna Euroopa satelliitagentuuri satelliidiandmed on muutunud viimase paari aasta jooksul avalikuks ning neid saavad kasutada kõik, kes neid kasutada oskavad,“ rääkis Kaas. Varasemalt on näiteks PRIA kasutanud satelliidifotosid automaatseks tuvastamiseks, kas heinamaid on niidetud või mitte. Kaasi sõnul saab sarnast infot kasutada ka metsa seisukorra kaughindamiseks. „Metsanduse jaoks on olemas spetsiaalsed valmislahendused, millele on meie uue veebirakenduse keskkonna kaudu mugav ligi pääseda. Hetkel on lisatud sinna ForestRadari pilvevaba sateliitfoto ning muutuste analüüs. Näiteks saab saata huvipakkuva metsapiirkonna analüüsimisele ning saada vastus, kas seal on viimase kuu või aasta jooksul toimunud muutused – tuulemurd, lageraie või põleng. Suurtes metsamassiivides ei jõua kogu aeg alati kohal käia, Nüüd on võimalik saada satelliitandmete põhjal teave, et kusagil on mingi muutus toimunud,“ rääkis Kaas.

Kaasi hinnangul võiks olla inimesi, kes uuest veebirakendusest kasu hakkavad saama, Eestis mõningad tuhanded. „See teema puudutab päris paljusid ettevõtteid, kuna Eestis on metsaga tegelemine praegu üsna hoogne,“ rääkis Kaas.

Koostöö Läti arendajatega

Lisaks Eesti metsadele hõlmab veebirakendus infot ka Läti metsadega seonduva kohta, kuna tarkvaralahenduste väljatöötamine on toimunud kahe riigi, Eesti ja Läti, spetsialistide ühiste jõupingutuste tulemusena.

Interreg Estonia-Latvia projektirahastuse toel valminud veebirakenduse kallal on Eesti ja Läti projektimeeskondade liikmed kahes riigis tööd teinud rohkem kui aasta. „Sellist tarkvara, mis võimaldaks kahe riigi metsaandmeid vaadata ühest ja samast programmist, varem olemas ei olnud. Meilt on seda varasemalt küsitud ning nüüd lõpuks on selline võimalus olemas,“ rääkis Kaas, kelle sõnul hakatakse kahe riigi vahelisi piiriüleseid päringuid tulevikus kindlasti ka tegema. „Varasemalt oli klientidel Läti metsaandmeid üldse väga keeruline saada. Seal on olemasolevate andmebaaside ning registrite kasutamine keeruline. Nüüd lihtsustab rakendus ForestMan andmete kättesaadavust nii Eesti kui Läti metsaomanike jaoks“ rääkis Kaas.

Lisainfo ning liitumine forestman.eu

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616