Autor: Äripäeva eriprojektide ja sisuturunduse üksus • 10. märts 2020

Eesti Metsameister: innovatsioon on edu aluseks

Gaselli kiirusel ettevõtlusmaailmas üle seitsme aasta suurepäraseid tulemusi näidanud metsamajandusettevõte Eesti Metsameistril ei ole plaaniski lähiaastatel hoogu maha võtta ja oma kasvu suurendamiseks on neil plaanis võtta kasutusele nii mõnigi innovaatiline lahendus metsanduses.

Peagi hakkavad Eesti metsades sõitma ja raielanke kontrollima Tesla Cybertruckid
Autor: ARNOLD DESIGN/INSTAGRAM

Juba mitu aastat järjest kuulub Eesti Metsameistri OÜ Äripäeva Gaselli TOPi tegijate hulka. Ettevõtte juhatuse liikme Taavi Lellepi sõnul on TOPi kulumine suur au ja ta nõustub Äripäeva toimetuse öelduga, et gasellid on eduka ettevõtluse etalonid – parimad näited ettevõtlikkust vaimust. „Meil on au olla kolm aastat järjest Gaselli tiitliga pärjatud – seda on suutnud saavutada vaid üksikud kümnetest tuhandetest. Tunnustus tähendab meie jaoks ääretult palju ja näitab meile taas, et teeme meeskonnaga õiget asja,“ kommenteeris Lellep.

Lisaks Eestis pärjatud tunnustustele, jäädi esmakordselt silma ka rahvusvahelisel tasandil. Eesti Metsameister valiti Financial Times nimistusse, kuhu kuuluvad Euroopa 1000 kõige kiiremini kasvavat ettevõtet. „Seni on Eestis sama tunnustuse osaks saanud ligi kümme ettevõtet nelja aasta jooksul, nendest tuntumad näiteks suurtegijad Bolt ja Pipedrive,“ lisas Lellep. „Arvestades, et Euroopas on kokku mitukümmend miljonit ettevõtet ja nende keskelt jõuda Financial Times 1000 kiiremini kasvavate ettevõtete nimistusse, on heas mõttes šokeeriv,“ tundis Lellep rõõmu. Eesti Metsameister jäi üldnimistus 232. kohale ning metsandus ja põllumajandus kategoorias Euroopa TOP 5 hulka.

Ettevõtte edu taga on üks põhimõte, mille järgi töötatakse Eesti Metsameistris iga päev. Selleks on tahe olla innovaatiline ja teha asju paremini kui kunagi varem. „Tänapäeva kiirelt arenevas maailmas on ainult üks asi garanteeritud – see on muutus. Nagu ka maailmatasemel eeskujud – Apple, Google, Tesla, Facebook, keskendume ka innovatsioonile, mis on kindlasti ka meie edu võti. Siin kohal on oluline pidada silmas laiemat pilti – areng ei teki vaid firma kasvamise tagajärjel, vaid selle toob kaasa iga meeskonnaliikme individuaalne areng. Panustame palju koolitustesse ja üks-ühele mentorlusprogrammidesse. Koos teeme igapäevaselt katsetusi, teste ja põhjalikke analüüse uute lähenemiste ja lahenduste osas – just selleks, et leida parimad viisid metsandusvaldkonna arendamiseks,“ lisas Lellep.

Juba mitu aastat järjest kuulub Eesti Metsameistri OÜ Äripäeva Gaselli TOPi tegijate hulka

Lähiaastate üks uuenduslikke eesmärke on ettevõttes kasutusele võtta elektrilised masinad, mida täna Eesti metsanduses veel ei ole. Tehnoloogia areng annab tänapäeval võimalusi, mida mõned aastad tagasi veel ei olnud. „Meie plaan on viia suur osa meie masinaparki üle elektrilistele masinatele. Nii et varsti hakkavad Eesti metsades sõitma ja raielanke kontrollima Tesla Cybertruckid – elektrimaasturid, mis pakuvad loodussõbralikumat alternatiivi populaarsetele sisepõlemismootoriga maastikuautodele,“ rääkis Lellep ja lisas, et uudsed 4-veolised hea läbitavusega elektriautod peaksid jõudma Eestisse 2022. aastal. „Promome ettevõttega taastuvate materjalide ja taastuvenergia kasutust. Üritame olla metsanduses suuna näitajaks ja kindlasti pooldame tehnoloogiaid, mis aitavad vähendada meie ökoloogilist jalajälge ja oleks loodussõbralikud.“

Taavi Lellep, Eesti Metsameister OÜ juhatuse liige
Varsti hakkavad Eesti metsades sõitma ja raielanke kontrollima Tesla Cybertruckid – elektrimaasturid, mis pakuvad loodussõbralikumat alternatiivi populaarsetele sisepõlemismootoriga maastikuautodele. Uudsed 4-veolised hea läbitavusega elektriautod peaksid jõudma Eestisse 2022. aastal.

Uusi innovaatilisi lahendusi võetakse kasutusele ka juba sel aastal. Kui seni oli ettevõtte taimekasvatusharu põhieesmärke kasvatavate taimekoguste suurendamine, siis juba 2020. aasta kevadhooajaks valmistutakse välja tulema uue teenusega, mis muudab uute metsapõlvkondade rajamise veelgi tõhusamaks.

Praegu on võimalik noorele metsale ulukitõrjet tellida metsaühistute kaudu, kuid see on üsna kulukas teenus metsaomanikule. Eesti Metsameistril on plaanis töösse võtta tehnoloogia, mille abil taimlatest väljuksid juba ulukite vastu eeltõrjutud taimed. „Ulukikahjustused noores metsas, eriti männi puhul, on suur probleem ning seega plaanime kahjustusi läbi uute sammude oluliselt ennetada. Nii suurendame erametsaomanike seas männitaimede kasutamise populaarsust, mis kulukate ulukikahjustuste tõttu oli langenud,“ kirjeldas ettevõtte uuendusspetsialist Laura Terehov tõhusat abinõu, mis lisaks kokkuhoiule aitab üleüldiselt kaasa ka Eesti uute metsapõlvkondade arengule.

Ettevõtte tütarfirma Eesti Metsameistri Taimekasvatus OÜ, kes pakub erametsaomanikele komplekset metsauuendamisteenust, sai tunnustust ka Aasta Keskkonnategu 2019 konkursil. 2015. aastal loodud ettevõte soovib tagada metsaomanikele metsa istutamise lihtsuse ja vähendada kodumaiste taimede üha süvenevat defitsiiti. Täna toimub istikute kasvatamine ettevõtte neljas suures kasvuhoones, mille suutlikkus on toota miljon istikut aastas. „Antud hetkel pakume erametsaomanikele turu lõikes 7% istikutest. Lähiaastatel on plaanis haarata turust enda alla üle 20%,“ räägis plaanidest Terehov.

Lellepi sõnul oli taimla rajamise üheks eesmärgiks istutada rohkem metsa tagasi, kui maha võetakse. „Ainult nii saame tagada metsa jätkusuutlikkuse.“

Laura Terehov, Eesti Metsameister OÜ uuendusspetsialist
Vaadates tänast päeva, siis 2020. aasta prognooside kohaselt tõuseb Taimekasvatuses kasvatatud istikute arv üle ühe miljoni ning saavutame seisu, mil istutatud on kolm puud iga raiutud puu asemele.

„Paika on pandud plaan, mille alusel saavutame 2022. aastaks ihaldatud seisu - istutame iga raiutud puu eest tagasi 10 uut,“ sõnab uuendusspetsialist. „Vaadates tänast päeva, siis 2020. aasta prognooside kohaselt tõuseb Taimekasvatuses kasvatatud istikute arv üle ühe miljoni ning saavutame seisu, mil istutatud on kolm puud iga raiutud puu asemele,“ rõõmustab Terehov.

Ettevõtte juhatuse liikme sõnul kindlasti ei kavatseta häid tulemusi jääda nautima, vaid sihikindlalt liigutakse veel suuremate eesmärkide poole. „Kindlasti ei kavatse me siin kohal peatuda. Kavatseme tõsta tootlikkust ning sihiks on võetud suhe, et ühe raiutud puu asemel kasvatame 20 uut istikut. Soovime olla eeskujuks teistele metsandusettevõtetele ja üleüldiselt Eesti metsandusele. Hetkel liigume kõikide analüüside kohaselt plaanipäraselt,“ lisas Lellep.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Kristel ReidlaReklaamimüügi projektijuhtTel: 533 26 974