Autor: Metsamajandusuudised.ee • 30. jaanuar 2019

KIK toetab ettevõtete ressursitõhusaid investeeringuid enam kui 900 000 euroga

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) eraldas ettevõtete ressursitõhususe investeeringute taotlusvoorust toetust viiele projektile kokku 915 588 eurot. Toetust said Tartu Mill AS, Reideni Plaat AS, Samen Grupp OÜ, Kiilung OÜ ja Nuia PMT AS.
Tööstus. Pilt on illustreeriv.

„Soovime suurendada ettevõtete ressursitootlikust kõikvõimalike uuenduslike lahenduste kasutuselevõtu kaudu ning ootame taotlema neid, kelle põhitegevus liigitub mäe- või töötleva tööstuse alla,“ selgitab taotlusvooru tagamaid KIKi toetuste üksuse juht Koit Kaskel. „Kuna taotlusvoorus eelarvet veel jagub, siis kutsume teisigi ettevõtteid toetust taotlema ja oma ressursitõhusust parandama. Vooru tähtaeg, milleks on 30. juuni, on varsti saabumas,“ sõnab Kaskel.

Mööblitootja Samen Grupp OÜ soetab uue lõikamissae, seda teenindava tõstuki ja arvprogrammjuhtimisega tööpingi. Eelneva tulemusena paraneb projekti ressursikasutus 13,2%. Kogu investeeringu maksumus on 246 780 eurot, millest toetus moodustab 123 390 eurot. Teine mööblitootja OÜ Kiilung sai toetust 195 652 eurot ning plaanib projekti käigus soetada uue CNC-pingi, automaatse puurpingi, pelletikatla ja -pressi. Projektiga säästetakse ressursse 4,8% ning kogu investeeringu maksumus on 391 303 eurot.

Eesti üks suurimaid teraviljatöötlejaid Tartu Mill AS sai toetust 246 546 eurot ning rajab investeeringu tulemusena Puhja vana kuivatuskompleksi asemele uue, mis võtab kasutusele kaasaegsed seadmed, mahutid, tootmisautomaatika ja infotehnoloogilised lahendused. Kogu projekti maksumus on 986 183 eurot. Investeeringuprojektiga kaasnev ressursisääst on 5,7%.

KIK on riigile kuuluv finantsasutus, mis rahastab keskkonnaprojekte Eesti keskkonnatasudest laekuvast rahast, CO2 kvoodimüügi tuludest ning Euroopa Liidu struktuurifondidest. Lisaks pakub KIK võimalust taotleda sihtotstarbelist laenu keskkonnaprojektide elluviimiseks. Kaheksateistkümne aastaga on riik KIKi kaudu toetanud ligi 20 tuhandet keskkonnaprojekti.

EPS-soojustusmaterjale ja pakendeid tootev Reideni Plaat AS muudab oma Pärnu tehase tootmise efektiivsemaks tooraine kasutuse ja aurukulu vähendamise moodsate tehnoloogiate abil. Täpsemalt on plaan välja vahetada kaks vana eelpaisutusmasinat uue ja efektiivsema vastu. Projektiga säästetakse ressursse 6,5%. Projekti maksumus on 300 000, millest toetus moodustab 150 000 eurot.

Hüdrosilindrite ja metallkonstruktsioonide valmistaja Nuia PMT AS soovib uue värvimisliiniga muuta ettevõtte värvimise kvaliteeti paremaks ning protseduuri säästlikumaks ja efektiivsemaks. Samuti on uue soetatava CNC-pingi eesmärk muuta detailide töötlemine kiiremaks ja efektiivsemaks. Nuia PMT AS sai toetust 200 000 eurot ning projekti kogumaksumus on 572 000 eurot. Tänu projektile suureneb ressursikasutus 3%.

Ressursitõhususe investeeringutoetuse maksimaalne toetuse summa ühe taotluse kohta väikeprojektides on 200 000 eurot ja suurtes projektides 2 miljonit eurot. Rohkem infot taotlemise kohta leiab KIKi kodulehelt või võib küsida KIKi projektikoordinaator Aire Arike-Trutinilt ([email protected], 6 274 186). Taotlusvooru saab taotlusi esitada kuni 30. juunini 2019 või kuni eelarve ammendumiseni. Taotluste esitamine toimub E-toetuse keskkonna kaudu.

Investeeringuprojekti eelduseks on ettevõttes tehtud ressursikasutuse analüüs (ressursiaudit), mille toetamiseks avas KIK toetusprogrammi juba 2016. aasta sügisel. Seda võimalust on tänaseks kasutanud 90 ettevõtet. Analüüsi käigus tuvastatakse ettevõttes ressursisäästu võimalusi ning hinnatakse nende tegemise tasuvust ja otstarbekust.

Ressursitõhususe investeeringuid toetatakse meetmest „Ettevõtete ressursitõhusus“, mille töötas välja Keskkonnaministeerium. Projekte rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERF) vahenditest.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616