Autor: Metsamajandusuudised.ee • 4. veebruar 2019

Kuidas investeerida puidusektori aktsiatesse?

Puiduhinnad võivad tänavu uuesti tõusma hakata ning see seab soosingusse mitmed sektoriga seotud aktsiad.
Investeerimine
Autor: Pixabay

Puiduhinnad on pärast ülemaailmset finantskriisi olnud tõusutrendis. Eriti kuum oli turg 2017. aasta teises pooles ja 2018. aasta alguses. Mitmed suured puidusektori kinnisvarafondid nagu Weyerhaeuser, Rayonier ja PotlatchDeltic kallinesid börsil selle aja jooksul enam kui 20 protsenti.

Puiduhinnad on USAs aga viimastel kuudel taandunud, sest investorid kardavad, et eluasemeturg on jahenemas. Selle tõttu on mitmed suured puidusektori fondid (REITs) odavnenud tippudest enam kui 20 protsenti. See 2018. aastal toimunud müügilaine oli investorite jaoks valuline, aga aktsiate hinnatasemed seeläbi tunduvalt atraktiivsemaks.

See tähendab, et investorite jaoks võiksid puidusektori aktsiad olla 2019. aastal hea panus. Eriti nendele, kes soovivad passiivset sissetulekut, sest sektori aktsiad pakuvad ka küllaltki atraktiivset dividenditootlust.

Puidu hind USAs ( $/1000 board feet). Allikas: Reuters
Autor: Reuters

Kolm võimalust puidutööstusesse investeerimiseks

Laias laastus on puidusektorisse investeerimiseks kolm võimalust, kirjutab investeerimisfirma Zachs. Esiteks on võimalik investeerida puidusektori börsil kaubeldavatesse fondidesse. Teine võimalus on panustada metsanduse kinnisvara investeerimisfondidesse (REIT) ning kolmas võimalus on panustada puidutööstusega seotud üksikaktsiatele.

Puidusektori börsil kaubeldavad fondid ostavad erinevate puidutööstusega seotud aktsiaid. Erinevate aktsiate ostmine ja globaalne lähenemine võimaldavad riske hajutada. Kui näiteks ühe riigi puidutööstus langeb, siis võivad teiste riikide firmad ETFi väärtust toetada.

Puidutööstuse kinnisvara investeerimisfondid (REIT) keskenduvad reeglina kolmele tööstusele – kinnisvarale, palgitööstusele ja puidutöötlemisele. Kinnisvarale keskendunud fondid ostavad metsamaad ja müüvad seda kasumiga. Puidu tootmisele keskenduvad fondid tegelevad raiega ning müüvad seda teistele firmadele edasi. Selline spetsialiseerumine tähendab, et majandus aeglustumine mõjutab neid rohkem.

Puidutööstuses on võimalik osta ka aktsiaid, mis spetsialiseeruvad teatud segmendile. Mõned tegelevad nii raie kui ka puidu töötlemisega. Kasumit teenitakse ka kõrvalproduktide, näiteks hakkepuidu ja puukoore müümisega. Nii USAs kui ka Kanadas on mitmeid ettevõtteid, mida saab börsilt osta.

Kolm huvitavat investeerimissoovitust

Portaal The Motley Fool tõi oma portaalis välja kolm puidutööstuse kinnisvarafondi, millesse investeerimist tasub kaaluda.

1. Põhja-Ameerika suurim metsaomanik

Weyerhaeuser on Põhja-Ameerika suurim metsa eraomanik – kokku on fondil üle 5 miljoni hektari metsa. Lisaks sellele on firmal ka puidutoodete töötlemise tehas, kus kulud on tööstuse ühed madalamad. Need ärid võimaldavad ettevõttel maksimeerida metsadest saadavat tulu. Viimasest tipust on aktsia kukkunud 35 protsenti ning dividenditootlus ulatub juba 5,5 protsendini.

Tõsi, puiduhinnad on USAs viimastel kuudel märkimisväärselt langenud, aga mitmete ekspertide sõnul peaks hinnad praeguse taseme juures stabiliseeruma ja järgnevatel aastatel ka kallinema. Põhjus peitub selles, et nõudlus puidu järele kasvab kiiremini kui tootmine. Tootjad peavad toime tulema ka metsatulekahjude, haiguste ja teiste probleemidega.

See peaks aitama Weyerhaeuseril ka edaspidi tugevat kasumit teenida, mis annaks aluse tulevikus jätkusuutlikult dividendi tõsta. Võimalik, et ettevõte ostab ka oma aktsiaid tagasi.

Weyerhaeuseri aktsiahinnad. Allikas: Reuters
Autor: Reuters

2. Uue ühisfirma potentsiaal on hea

2018. aasta alguses liitusid puidufirmad Potlatch ja Deltic Timber ning koos loodi ettevõte nimega PotlatchDeltic. Ühisettevõtte omanduses on üle 800 000 hektari metsamaad ning mitmed puidutöötlemise tehased. Ettevõte loodab, et kahe firma liitumine aitab neil säästa iga-aastaselt enam kui 50 miljonit dollarit, sest mahu kasv annab kulude osas eelise.

Pärast tehingu sõlmimist hakkas aktsiate hind tõusma, aga koos puiduhindade langusega hakkas odavnema ka PotlatchDelticu aktsia. 2018. aasta tippudest on tänaseks taandutud umbes 35 protsenti.

Järsu languse põhjustas vähemalt osaliselt see, et metsamaa investeerimisfondidega võrreldes mõjutavad puiduhinnad PotlatchDelticut rohkem. Samas tähendab see, et puiduhindade tõus paneb ettevõtte aktsia ka kiiremini kallinema. Ettevõtte dividenditootlus on 4,5 protsenti ning PotlatchDeltic plaanib seda järgmistel aastatel tõsta.

PotlatchDelticu aktsiahind. Allikas: Reuters
Autor: Reuters

3. Väiksema riskiga panus

Rayonieri aktsia pole aga sugugi nii palju langenud – see on odavnenud eelmise aasta tippudest 24 protsenti. Põhjus peitub selles, et puiduhinnad mõjutavad firmat veidi vähem ning Rayonier ei oma ka puidutöötlemise tehaseid. Selle asemel müüakse puit kolmandatele osapooltele. Puiduhindade tõusu ajal ei lähe firmal ehk nii hästi kui teistel, aga positiivne on see, et aktsia volatiilsus on väiksem. Palkidest saadavad marginaalid ei kõigu nii palju kui puidutoodete omad.

Selle tõttu pakub Rayonier investeerimisvõimalust investoritele, kelle riskitaluvus ei ole nii kõrge. Dividenditootlus on teistest firmadest veidi väiksem – 3,5 protsenti. Ka Rayonier plaanib tulevikus dividendi tõsta.

Rayonieri aktsiahind. Allikas: Reuters
Autor: Reuters

Mait Kraun, kaasautor

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616