Autor: Metsamajandusuudised.ee • 5. veebruar 2019

Kuidas saada toetust hooldusraieks?

Metsaomanikud on usinad toetuste taotlemisel. 2019. a taotlusvoorus on taas piisavalt raha noore metsa hooldamiseks. Vooru eelarve on 1,5 miljonit eurot ja taotluse saab esitada 5. – 25. veebruarini. Mida peab metsaomanik tegema, et soovitud summas toetus talle ka välja makstakse? Erametsakeskus annab toetusrahade kasutamise ülevaate varasemate aastate põhjal.
Mets
Autor: Pixabay

Erametsakeskuse toetuste üksuse arendusnõunik Triin Suur annab ülevaate väljamakstud toetuste osas. „Kuna tööde tegemiseks peale taotluse rahuldamise otsuse saamist on metsaomanikel üks aasta ja metsaühistutel 1,5 aastat, siis hetkel saab välja tuua 2015. ja 2016. aasta Metsameetme taotlusvooru küsitud toetusrahade eest tehtud tööde tulemused. Nendes voorudes küsiti vastavalt 9834 ja 8581 ha hooldusraie tegemiseks toetust. Tegemata jäeti 20% ulatuses töid, mille osas Erametsakeskusele aruannet ei esitatud.“

Metsameede on Maaelu arengukava 2014-2020 metsandustoetuste meede, kust toetatakse noore metsa hooldamist, laasimist, ulukikahjustuste ennetamist, kahjustatud metsa taastamist, taimekahjustuste ja tulekahju ennetamist. Hooldusraie on üks tähtsamatest töödes metsas, mis aitab metsaomanikul kasvatada oma metsa väärtust.

Arendusnõunik lisab, et kui välja makstud toetuse summasid vaadata, siis jäeti tehtud tööde aruanne esitamata erametsaomanikel 30% taotletud summast ning metsaühistutel 16% ulatuses. Määratud toetussumma 2015. aasta voorus oli 1,7 mln eurot ja 2016. aasta voorus 1,4 mln eurot, seega kahe vooru peale jäeti tehtud tööde aruanne esitamata summas 672 000 eurot. „Põhjuseks võib olla see, et pärast rahuldamise otsuse saamist sai tööde tegemise aeg otsa ja töid ei jõutud ära teha,“ selgitab Suur, miks metsa hooldamiseks mõeldud toetusraha, mis võimalik saada, jääb kasutamata.

Erametsakeskus tegi kokkuvõtte eelmise aasta taotlusvooru kohta, mille puhul saab rääkida hetkel ainult esitatud taotluste rahuldamise otsustest. „2018. aasta Metsameete vooru eelarve oli 1,5 mln ja taotlusi esitati 1,63 mln euro eest, neist rahuldati taotlusi summas 1,44 mln. 190 000 euro väärtuses jäeti taotlusi rahuldamata, sest need ei vastanud toetuse saamise nõuetele“.

Samas lisab Suur, et E-PRIA infosüsteemi abil on metsaomanikel lihtne toetuse taotlusi esitada, kuna selles keskkonnas selgub kohe, kas soovitud toetuse tegevus jm on toetuse saamiseks abikõlbulik. „Hiljem halduskontrollis käigus võib selguda, et toetatav tegevus ei vasta kõikidele nõuetele. Nt toetust küsitakse hooldusraieks, aga selle metsa kohta pole inventeerimisandmeid metsaregistris või puistu peapuuliigi jooksev vanus on suurem kui 30 aastat,“ täpsustab ta juurde.

TASUB TEADA:

Metsameetme uus toetusvoor toimub 05.-25.02.2019. Toetuse taotlemise INFO

Erametsakeskus julgustab metsaomanikke metsaühistute poole pöörduma ja küsima abi toetuse taotlemisel ja tegevuste elluviimisel. „Soovitame koostööd teha metsaühistutega, et pärast rahuldamise otsuse saamist saaksid kõik tööd ka ilusti tehtud ja määratud toetusraha kasutatud. Ühistu saab aidata tööde tegemisel või aitab leida metsaomanikule sobiva töö tegija. Kui küsida toetust metsaühistu kaudu, saab metsaühistu paremini jälgida ka tähtaegu, et tööd saaksid ikka tähtaegselt tehtud.“ annab nõu Suur, kuidas vältida toetuse mitte saamist.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616