Autor: Metsamajandusuudised.ee • 6. veebruar 2019

Puit on lahendus plastireostusele

Plastprügi tekitab üha süvenevat probleemi maailmas. Puidutööstus on astunud juba otsustavaid samme selle lahendamiseks. Soomlased viisid oma puidutööstuse ettevõtete seas läbi küsitluse ja uurisid, mis alternatiive pakub puit plastile.
Bioloogiliset lagunevad joogikõrred
Autor: Stora Enso

Soome metsauudiste lehekülg forest.fi küsis kolmest Soome suurimast puidutööstuse ettevõttest, mida aasta 2018 endaga kaasa tõi. Metsä Grupp, Stora Enso ja UPM jaoks oli eelmise aasta märksõna keskkonnasõbralikkus ja jätkusuutlikkus. Järjest enam otsivad ettevõtted lahendusi uute loodustsäästvate toodete ja materjalide tootmiseks puidust.

Soomlaste uuring tõi välja Soome puidutööstuse loodud tarbekaupu ja pakkelahendusi, kus fossiilsed toorained on asendatud bioloogiliste materialidega.

Nimelt Stora Enso aitab lahendada ülemaailmset plastjäätmete probleemi biolagunevate joogikõrtega. Koostöös Soome start-up firmaga Sulapac teevad nad biokomposiidist joogikõrsi, mis lagunevad täielikult mõne kuuga meres. Soomlaste uued joogikõrred peaks turule jõudma 2019. aasta esimesel poolel.

Tarbijate nõudlus on järjest enam tugevalt juhitud keskkonnateadlikkusest. Üha enam ootavad kliendid taastumatute materjalide asendamist uute, loodusõbralikumatega. Metsa-põhiste biokomposiitide väljatöötamine võib olla lahenduseks.

Bioloogilised joogikõrred aitavad viia ellu Euroopa Liidu eesmärki, milleks on plasttooted asendamine alternatiivsete keskkonnasõbralike materjalidega.

Seni kui uued bioloogilised kõrred turule jõuavad, saab juba kasutada Orthex’i öko-sõbralikke juustuviilutajaid ja lõikelaudu, mis on valminud Stora Enso biokomposiidist. Need tooted sisaldavad 98% biloogilist materjali ja on lahenduseks laial kasutatud plastist köögitarvetele. Lisaks annavad nad lisandväärtuse saepurule, mis on puidutööstuse üks kõrvalprodukte.

Vabanemine mullikilest ja plastikust topsikaantest

Metsä Gruppi kuuluv ettevõtte Metsä Board, mis toodab erinevaid pakkelahendeid, on välja töötanud pakkematerjali, mis ei vaja plastist mullikile kasutamist. Uues lainepappist pakendis on kaup transpordi jaoks turvaliselt pakitud ja fikseeritud veniva siseosa vahele. Mitmeks otstarbeks kohandatav ja erinevateks kasutusaladeks sobiv lainepapp on e-kaubanduses keskkonnasõbralik alternatiivi plastist mullikilele.

Lainepappist karp, mis kaitseb kaupa transpordi ajal.
Autor: Metsä Board

Metsä Board on pakendite osas teinud veel kuumade jookide jaoks papp-topsid, mis ei vaja plastist kaant. Spetsiaalse disaini ja voltimistehnika abil on joogitopsiga samast materjalist ka joomiseks sobiv kaas. Tänu uuele disainlahendusele saavad keskkonnateadlikud kohvisõbrad nüüd kergema südamega endale kohvikust joogi kaasa osta.

Ilma plastkaaneta joogitops
Autor: Metsä Grupp

Lisaks on välja töötatud veekindlad toidupakendid, millel ei ole seespool naftabaasil kaitsebarjääri. Tänu uudsele lahendusele toidu lisamisel pakend ei märgu. Metsä Boardi karbid on seest kaetud ökoloogilise kaitsekihiga, mis takistab rasva ja niiksuse imendumist läbi sisepinna. Toitlustusasutused saavad nüüd tänu uudsele karbile palju keskkonnasõbarlikumalt kaasa pakkida take-away toitu. Spetsiaalse kaitsekihiga karbi sisemus võimaldab neid hiljem taaskasutada ja kuna karbi materjal on biolagunev, siis ei tekita need hiljem suuri prügiprobleeme.

Tuleviku ehitus ilma liimi ja kruvideta

UPM on välja töötanud 3D printimiseks mõeldud biokomposiidi, mis ühendab tsellulooskiud ja loodusliku PLA plastiku. Sellest materjalikooslusest tehtud tooted on lõhnatud ja ei ole mürgised. Uut materjali saab töödelda samamoodi nagu puitu, seda lihvides ja värvides. See on juba edukalt kasutusele võetud tootedisainis.

Biokomposiidi kasutamine 3D prindis.
Autor: UPM

Ehitustööstuse jaoks pakub UPM biokomposiidist valmistatud terassilaudu ProFi Piazza, mis on määrdumis- ja värvikindlad. Terassilaudad sisaldavad 75% taaskasutatavat materjale (bioplasti ja paberit). Biokomposiidist terass säästab materjali-, aja- ja enrgiakulu tänu tõhusale paigaldussüsteemile: terve terassi saab ehitada ilma puurimise ja kruvideta.

Biokomposiidist terassilauad
Autor: UPM

Metsä Gruppi ettevõtte Metsä Wood on eestvedaja projektile, mis aitab leida uusi innovaatilisi lahendusi puitkonstruktsioonidele. Selleks loodi tasuta platvorm Open Source Wood, mille abil saavad huvilised jagada oma teadmisi ja ideid modulaarsetest puitkonstruktsioonidest.

Ettevõtmise eesmärk on suurendada kokkupandavate puitelementide kasutamist ehituses. Näiteks sellest projektist kasvas välja modulaarne ehitussüsteem Cliphut, mis ühendab ilma kinnitusvahenditeta omavahel hoone elemendid spetsiaalse mehhanismi abil.

Cliphut ehitussüsteem
Autor: Cliphut

Ligniin - loodussõbralik liim

Puittoorainest saab toota ka keskkonnasõbralikke liime ja värve. Puit koosneb 20-30% sideainest ligniinist, mis on puitu toetav materjal. Ligniin on tselluloosi tootmise kõrvalprodukt. Paberitööstuses on olulisel kohal ligniini eraldamine tselluloosist ja traditsiooniliselt põletatakse seda energiaks.

Nüüd on aktuaalseks saanud selle taastuva biopolümeeri uute kasutusvõimaluste leidmine loodusliku liimina. Ligniini kasutamise eesmärk on vähendada liimides õlipõhiseid fenoole. Looduslikku liimi kasutab vineeritootmises nüüd ka UPM.

Stora Enso on ligniinist välja töötanud oma biotoode, mida nimetatakse Lineo. Kui ligniin eraldatakse okaspuu massist on tulemuseks kuiv pruun pulber, mis sobib vastupidava süsinikkiu asendamiseks näiteks lennuki- ja autotööstuses. „Bioloogilisel baasil põhinev Lineo on suurepärane alternatiiv ettevõttele, kes ei soovi naftapõhiseid tooteid kasutada. Me usume, et kõik, mida täna tehakse fossiilsetest toorainetest, suudame homme teha puidust, ”ütles Stora Enso biomaterjalide osakonna direktor Markus Mannström.

Kasutatud allikas forest.fi

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616