Autor: Metsamajandusuudised.ee • 8. veebruar 2019

Metsandus 2018: Hirmutavad vastandid Eesti ja Soome vahel

Eesti Maaülikooli metsakasvatuse ja metsaökoloogia professor Hardi Tullus tõdes, et ühiskonnas konsensust leidvate arusaamadeni metsa ja puidu väärtusest on veel pikk tee ja rohkem tuleks õppust võtta oma põhjanaabritest.
Hardi Tullus
Autor: PM/SCANPIX BALTICS

Hardi Tullus kommenteeris 2018. metsa-aastat ja metsanduse tulevikku alljärgnevalt:

Oluline, et järgmise kümnendi metsanduse arengukava jaoks said kaardistatud peamised probleemid Eesti metsanduses nähtuna kõigi huvigruppide poolt.

Ühiskonnas konsensust leidvate arusaamadeni metsa ja puidu väärtusest on veel pikk tee. Kui Eesti Vabariigi 100. aastapäeva presidendi vastuvõtu kultuuriprogrammis näidati öises metsas lapsi tagaajavat harvesteri, siis Soome iseseisvuspäeva tähistaval Soome presidendi vastuvõtul kandis Soome esileedi kleiti, mille kangas oli valmistatud Karjala-Soomest pärit kasepuidu kiududest. On mõtlemapanev, kuidas kahe metsarikka naaberriigi väärtushinnangud saavad olla nii erinevad.

Äripäev küsis 2018. aasta avalikus metsadebatis võtmeisikuteks saanud inimestelt, mida lõppenud aasta neile ja ehk ka kogu ühiskonnale õpetas ning mida ootavad nad käesoleval aastal metsanduses.

Lähtudes aktuaalsetest metsandusprobleemidest on maaülikooli metsateadlased viimasel aastal oma teadusuuringutes tegelenud kliimamuutustega seotud metsahaigustega ja koostöös RMKga asunud selgitama haiguskindlamaid metsapuude paljundamiseks sobivaid seemnepuid.

Meie uuringud metsade süsinikuringest näitavad, et põllumaale looduslikult tekkinud või inimese poolt rajatud metsad on süsinikku siduvad ja lageraie järgselt taastuvad metsa süsinikuvarud kiiresti. Euroopa Metsainstituudi rapordis näidatakse, et targalt metsi majandades on võivalik vähendada ELi maade kasvuhoonegaaside emissiooni 20% võrra.

Ain Alvela, kaasautor

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616