Autor: Metsamajandusuudised.ee • 11. veebruar 2019

Poliitikute soov on Keskkonnainspektsiooni liita politseiga

Reostus
Autor: Pixabay
Riigikogus arutatakse teistkordselt Keskerakonna võimuliidu algatusel iseseisva Keskkonnainspektsiooni kaotamist ja selle liitmist keskkonnalubade väljaandmisega tegeleva Keskkonnaametiga. Reformierakond ja Vabaerakond pooldavad, et Keskkonnainspektsioonist tuleb luua hoopis Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) üksus.

Riigikogus arutatakse teistkordselt Keskerakonna võimuliidu algatusel iseseisva Keskkonnainspektsiooni kaotamist ja selle liitmist keskkonnalubade väljaandmisega tegeleva Keskkonnaametiga. Endine keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus ja keskkonnakomisjoni aseesimees Kalle Palling esitasid sel nädalal eelnõule muudatusettepaneku, mille järgi saaks Keskkonnainspektsioonist Politsei- ja Piirivalveameti üksus.

“Kui on igal juhul soov iseseisev Keskkonnainspektsioon likvideerida, siis on ainus mõistlik lahendus selle liitmine samuti järelvalveasutusena tegutseva Politsei- ja Piirivalveametiga. Ühtlasi annaks see ka sõnumi, et keskkonna vastu suunatud tegusid võetakse Eestis tõsiselt, mitte ei liiguta nende kontrolli lahjendamise teed,” ütles Keit Pentus-Rosimannus. “Valitsusliit tahab lükata keskkonnarikkumise tuvastamise ja kontrolli ametile, mille roll ja töö iseloom on täiesti teistsugune. Nende plaan on sisult sama hea, kui perevägivallale reageerimise ülesanne panna Perekonnaseisuametile.”

Keskkonnainspektsioon on riiklik järelevalveasutus, mille eesmärk on kontrollida looduskeskkonna kaitseks kehtestatud seaduste ja normide täitmist. Keskkonnainspektsioon teeb järelevalvet kõigis keskkonnakaitse valdkondades ja rakendab keskkonnaalaste õigusrikkumiste puhul riikliku sunni vahendeid: määrab trahve, teeb ettekirjutusi ning nõuab välja keskkonnale tekitatud kahju. Lisaks keskkonnaalastele väärtegudele menetleb Keskkonnainspektsioon ka keskkonnakuritegusid.

Kalle Palling selgitas, et Keskkonnainspektsiooni liitmisega PPAga astutaks ka riigireformis oluline samm edasi. “Mõeldakse oma ministeeriumi “silotorni” piiridest kaugemale ja saavutatakse suurem sünergia. Täna on endiselt nii, et paljudel juhtudel peab lisaks keskkonnainspektorile kaasa kutsuma ka politsei. Meie pakutud samm lõpetaks selle jabura olukorra ja annaks järelvalvele keskkonnas suurema jõu.”

Vabaerakond on valimisprogrammides ainsana asunud seisukohale, et Keskkonnaministeeriumist tuleb loodusvarade kasutamise järelevalve (keskkonnainspektsiooni) funktsioonid üle viia siseministeeriumisse Politsei- ja Piirivalveameti alluvusse.

Vabaerakonna esimehe Kaul Nurmi sõnul keskkonnaministeeriumi haldusalasse tuleb jätta klassikalise looduskaitse teemade ja keskkonnakasutamisega tegelemine – kaitsealad, kaitsealused liigid, loodusvarade (vesi, õhk, maavarad, loomastik, taimestik) kaitstusega ja kiirgusohutusega tegelemine, jäätmekäitlus, keskkonnaseire, loodusvarade arvestus, lubade väljaandmine jms. „Sellise ettepaneku laiem tagamõte on viia Eesti keskkonnapoliitikast välja huvide konflikt lahutades kõikide loodusvarade haldamise ja järelevalve funktsioonid. Teine selline suurem huvide konflikt sisaldub metsandusvaldkonnas, kus keskkonnaministeerium tegeleb samal ajal nii metsanduse haldamise ja turukorralduse kui ka selle keskkonna järelevalvega.“

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616