Autor: Metsamajandusuudised.ee • 15. veebruar 2019

Puiduturg püsib stabiilsena

Puiduturg
Autor: Pixabay
Aasta alguses püsivad puiduturu hinnad stabiilsena ja jätkuvalt on metsakasvatajad eelisseisukorras, kuna metsamaterjali hinnad on tipus.

Jaanuaris läks puiduturul suhteliselt stabiilselt, kuid on märgata mõningat ebastabiilsust kokkuostjate seas. Hinnad on peaaegu sama kõrged kui olid 2007. aastal - puiduturu tipp-aastal.

Keskmised kasvava metsa hinnad puuliigiti
Autor: HD Forest

Paberipuu hind kõigub rohkem ja on aasta alguses langenud. Teised ümarmaterjali hinnad on stabiilsed. Eestis paberipuul omatarbija praktiliselt puudub, enamik eksporditakse Skandinaaviasse ning välisturud määravad hinna. See muudab paberipuu hinna rohkem kõikuvaks - Eesti tooraine on Skandinaavia paberitööstuse jaoks varuväljapääs, kui neil on omal piisavalt tooret, impordivad nad Eestist vähem ja see langetab meil paberipuu hinda.

Kõikide puuliikide raieõiguse hinnad on märgatavalt tõusnud võrreldes 2017. aastaga: okaspuudel umbes 30-40% , kask peaaegu 100%. See kõik on põhjustatud eelkõige väga kõrgetest paberipuu hindadest.

Metskasvatajate seisukohalt on praegused hinnad väga head, puidutööstuse jaoks Eesti tooraine on kallis ja meie hinnad on mõneti juba kallimad kui Skandinaavias.

TASUB TEADA:

2019. aasta esimese kuu puiduturu hinnad puuliikide lõikes: mänd 48 eur/tm, kuusk 45 eur/tm, kask 40 eur/tm, haab 16 eur/tm, sanglepp 12 eur/tm, hall lepp 9 eur/tm

Eestis metsaomanikud on siiani olnud eelistatud seisus, kuna puidutööstuse materjalinõudlus on olnud pidevalt kõrgem kui pakkumine. Selline olukord võimaldab metsaomanikel toorme eest saada konkurentsivõimelist hinda.

Balti riikide võrdluses märkimisväärseid hinnaerisusi ei ole, hinnaklass on üsna sama.

Allikas: HD Forest AS

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616