Autor: Metsamajandusuudised.ee • 19. veebruar 2019

Metsateatiseta raietööd ja ilma loata jahipidamised äratasid mullu Keskkonnainspektsiooni tähelepanu

Pilt on illustreeriv.
Autor: Pixabay
2018. aastal alustas Keskkonnainspektsioon looduskaitse valdkondades, milleks on mets, jaht ja kaitstavad loodusobjektid, 319 väärteomenetlust. Neist metsaseaduse alusel registreeritud väärteomenetluste arv oli 56 ja jahiseaduse alusel alustatud väärteomenetluste arv oli 101.

Keskkonnainspektsiooni looduskaitseosakonna juhataja Uno Luhti sõnul oli metsas sagedasemateks rikkumisteks raietööde tegemine ilma seda lubava metsateatiseta. „Enamlevinud rikkumiseks oli ka raienormide eiramised, näiteks on raiutud mets harvendusraiel lubatust hõredamaks või pole kinni peetud turberaie tingimustest,“ lisas Luht juurde veel rikkumiste põhjuseid.

Kaitsealadel on metsa majandamisel tihti rikkumise põhjuseks metsamaterjali väljavedu külmumata pinnasel, mille tagajärjeks on pinnase kahjustamine ja roobaste teke. „Veel on juhuseid, kui langilt raiutakse muu raie korras maha ka seemne- ja säilikpuud, mis oleksid pidanud langile alles jääma,“ täpsustas Luht.

Eelmisel aastal kõige levinumad jahindusalased rikkumised olid seotud jahipidamiseks vajalike dokumentidega. „Jahipidamisõiguse tasu maksmata, jahitunnistus ja laskekatse tunnistus aegunud, nõutavaid dokumente ei olnud kaasas, jahilubade tagastamata jätmine, jahikoera dokumentide puudumine,“ loetleb Luht eksimuste põhjuseid.

Samas lisab ta juurde, et alates 2019. aastast on osa jahipidamiseks vajalikest dokumentidest, näiteks jahitunnistus ja laskekatse tunnistus, elektroonsed ning seega võib eeldada, et nendega seotud rikkumiste arv võiks edaspidi langeda.

Lisaks toob Luht jahinduse 2018. aasta väärteomenetlustest välja ka jahiloata jahipidamise ja jahiohutuse nõuete rikkumise. „Kui dokumentidega seotud rikkumised võib lugeda vähemtähtsateks rikkumisteks, siis jahiloata jahipidamine ja jahiohutuse nõuete eiramised on kindlasti tõsisemat laadi rikkumised,“ täpsustab Luht. Eelmisel aastal juhtus ka jahirelvade kasutamisel õnnetusi, kus inimesed viga said ja nende juhtumitega tegeleb politsei.

2018. aastal alustati kaks kriminaalasja seoses ebaseadusliku raiega ja kaks kriminaalmenetlust, mis seotud kaitstava loodusobjekti kaitsenõuete rikkumisega. „Kolm menetlust on praegu pooleli ja neid me ei saa täpsemalt kommenteerida ning üks menetlus on prokuröri poolt oportuniteediga lõpetatud,“ põhjendas Luht, miks ei saa nende juhtumite kohta rohkem teavet jagada.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616