Autor: Metsamajandusuudised.ee • 22. veebruar 2019

Õigel kasutamisel sobib puit ehitusmaterjalina igale poole

Viimsi Riigigümnaasimi ehitusel kasutati ristkihtliimpuidust paneele.
Autor: Liis Treimann

Viimsi Riigigümnaasimi ehitusel kasutati ristkihtliimpuidust paneele.

Eelmisel aastal valminud Viimsi Riigigümnaasiumi ehituses kasutati valdavalt puitu. Projekt näitas, et puidu käsitlemine vajab veel praktikat, aga õigesti projekteeritult sobib puit igale poole. Arhitektid valisid koolimaja peamise ehitusmaterjali eelkõige keskkonnasõbralikkuse ja hea sisekliima tõttu.

Hoone peatöövõtja Merko Ehituse projektijuhi Alan Väli sõnul teeb Viimsi Riigigümnaasiumi hoone tähelepanuväärseks asjaolu, et koolihoone kandekonstruktsiooniks on valdavas osas ristkihtliimpuidust ehk CLT (cross laminated timber) paneelidest ning puitu on kasutatud ka hoone välisviimistluses. Lihtsa geomeetriaga ruudukujulise kolmekordse hoone esimene korrus ja vahelaed on õõnespaneelidest.

Uue koolimaja puitlahenduse, CLT paneelid ja liimpuidu, valmistas Arcwood (Peetri Puit OÜ). Uudne puidukasutus sai eelmisel aastal auhindadega pärjatud. Konkursil Aasta Puitehitis 2018 võitis Viimsi Riigigümnaasium rahva lemmiku ja Arcwood liimpuidu eriauhinna.

Peetri Puit OÜ on 2002. aastast tegutsev Eesti kapitalil põhinev puidutöötlemisettevõte. 2012. aastast on firma uueks kaubamärgiks ARCWOOD by Peetri Puit.

Ettevõtte sai tunamullu 14,5 miljoni euro juures 1,5 miljonit eurot ärikasumit ning oli 2018. aastal Äripäeva puidutööstuse topis 4. kohal ja ehitusmaterjalide topis 7. kohal.

Teatavasti on puitkonstruktsiooni kasutamine Eesti ühiskondlike hoonete ehituses veel lapsekingades ja kogemusi selles vallas vähe. “Puidu kasutamisega ehitamisel kaasnevad teatud eripärad, mida peab jälgima juba projekteerimisel. Kõigepealt tuleb lähtuda sellest, kas hoone luuakse koolimajaks või väikeseks büroohooneks, sellest sõltuvad tuleohutusnõuded ja ka sisekliima tingimused. Ehitasime tegelikult tulekindlat puidust hoonet,” rääkis Alan Väli. “Puidust ehitiste projekteerimine nõuab praktikat, aga õigesti projekteeritult sobib puit igale poole,” täpsustas koolimaja ehituse projektijuht.

Mudelprojekteerimise kasutamine aitas puidust ehitise spetsiifikat lihtsamalt lahendada, sest kogu puitkonstruktsiooni lahendused ja sõlmed olid projektis toodud. “Koolimaja ehitusgraafik oli piiripealselt ajakriitiline, aga tänu väga täpsele projektile läks puitdetailide tootmine ja montaaž ilma igasuguste viperusteta,” kiitis Väli.

Viimsi Riigigümnaasiumi hoone arhitektuurilahenduse autoriteks on Novarc Group AS ja KAMP Arhitektid OÜ. Koolihoonet projekteeris ja ehitas Merko Infra AS. CLT paneelid ja liimpuidu valmistas Arcwood.

Hoone avamisel märkis Merko Ehitus Eesti juhatuse esimees Keit Paal, et kogu projekt oli Merkole väga huvitav. “Saime uudseid puidulahendusi kasutades ise targemaks ja meil on väga hea meel selle üle, et valmis sai mõnus keskkond, kus Viimsi lapsed saavad tarkust koguda“.

Allikas: Äripäeva erileht Ehitusuudised, veebruar 2019

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616