Autor: Metsamajandusuudised.ee • 18. märts 2019

Norras avati maailma kõrgeim puithoone Mjøstårnet

Mjøstårnet ehk Mjösa torn avati ametlikult 15. märtsil 2019 ning tegu on kõrgeima puithoonega kogu maailmas. Norras Brumunddali linnas asuv 18-korruseline Mjøstårnet on 85,4 meetri kõrgune. Hoones asuvad hotell, erakorterid ja kontoriruumid. Hoone põrandaelementides kasutati Metsä Woodi valmistatud kiire, kerge ja rohelise Kerto® LVLi tooteid (lamineeritud vineerpuitu).
Mjösa torn - kõrgeim puithoone maailmas.
Autor: Metsä Wood

Mjøstårnet sümboliseerib keskkonnasõbralikku mõtlemist ehituses. Hoone tõestab, et puidust on võimalik ehitada ka kõrgeid hooneid. Nii kõrge puithoone projekteerimistöö oli Voll Arkitekteri arhitektile ja partnerile Øystein Elgsaasile väljakutse. „Soovime inspireerida teisi ehitama samamoodi,“ sõnas Elgsaas.

Selle hoone konstruktsioon sarnaneb tavapäraste hoonete omaga, aga elementide mõõdud on harilikust palju suuremad. Nii Mjøstårneti konstruktsioon kui ka fassaad on valmistatud puidust. Kandekonstruktsioon koosneb liimpuidust postidest, taladest ja diagonaaltaladest. Liimpuidust elemendid sobivad kõrghoones ehitamiseks väga hästi. Alumised kümme korrust on valmistatud kokkupandavatest puitelementidest. Ülemiste korruste platvormid on betoonist, et hoonet koos hoida ja kõikumist vältida.

Nii Mjøstårneti konstruktsioon kui ka fassaad on valmistatud puidust
Autor: Metsä Wood

Kerto® LVLi on kasutatud ka põrandaelementides.

Eesmärk oli hoone ehitamisel kasutada kestlikke kohalikke puittooteid ja teha koostööd kohalike tarnijatega. Peale Norra liimpuidu ja ristkihtpuidu kasutati hoones Soomest pärit Kerto® LVLi tooteid. „Liimpuidu valmistajana pingutame selle nimel, et kasutada omi materjale võimalikult palju. Pealisplaadi ja otsatalade jaoks on Kerto® LVL siiski parim materjal,“ ütles Moelven Limtre tegevjuht Rune Abrahamsen.

Kerto® LVLi on Moelven Limtre valmistatud põrandaelementide üheks osaks.
Autor: Metsä Wood

„Kerto® LVL aitas meil ehitada Mjøstårneti võimalikult vastupidavaks,“ ütles Abrahamsen, kes ootab pikisilmi uusi kõrghooneprojekte. Linnade jätkuva üleilmse laienemisega kasvab ka nõudlus säästlikuma ehituse järele. Puidul on selles oluline roll.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616