Autor: Metsamajandusuudised.ee • 20. märts 2019

Rail Balticu alla jäävate maatükkide asemel soovitakse uut maad

Riik alustas möödunud aasta lõpus läbirääkimisi Rail Balticu alla jäävate maatükkide võõrandamiseks, vahendab ERR. Paarkümmend inimest on tänase seisuga neile tehtud pakkumise vastu võtnud ning äsja sõlmiti ka esimene leping. Aga pikk tee on veel minna.
Rail Balticu rajamiseks tuleb riigil Harju, Rapla ja Pärnumaal omandada kokku 862 maatükki, neist 619 on eraomandis.
Autor: Kuvatõmmis saatest "Aktuaalne kaamera"

Maa-amet avaldas teisipäeval, et Rail Balticu rajamiseks tuleb riigil Harju, Rapla ja Pärnumaal omandada kokku 862 maatükki, neist 619 on eraomandis. Ülejäänud on kas munitsipaalomandis või kuuluvad riigile.

Neist 619 eraomandis kinnisasjast, millest riik peab vähemalt tüki ära võtma, pakkudes vastu kas raha või teise maatüki, moodustab lõviosa põllu- või metsamaa. 13 protsenti moodustab elamumaa, kuid valdavalt on need ilma ehitisteta krundid. Veidi jääb Rail Balticu trassile ka teid ning tootmis- ja ärimaad.

Maa-amet on küsinud omanikelt esialgset hinnangut, kas nad sooviksid vastu saada raha või teise maatüki. Peaaegu pooled sooviksid saada maad, vaid ligi veerand maaomanikest tahab vastu saada raha. Ülejäänud ei ole vastust veel andnud või siis ei olnud neil kindlat eelistust.

Rail Baltica maade omandamise läbirääkimistel on 26 maaomanikku nõus pakutava hinnaga.

"Tänaseks on meil siis Rapla maakonnas ja vähesel määral ka Põhja-Pärnumaa vallas tehtud pakkumisi kokku 53 maaomanikule ja oleme saanud ka maaomanike käest juba nõusolekuid. Umbes pooled oleksid soovinud hüvitist saada teise maatükina, aga praegune pakkumiste praktika näitab, et ikkagi kuna riik pakub lisaks maaväljaostu hinnale ka 20 protsenti tasust, siis kallutab see rohkem maaomanikke just otsustama maamüügi kasuks," ütles maa-ameti maakorralduse osakonna juhataja Merje Krinal.

Loe edasi ERR portaalist.

Allikas: ERR

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616