Autorid: Eva Kiisler, Metsamajandusuudised.ee • 21. märts 2019
Autor: Metsä Wood

Maailma kõrgeim puithoone peab vastu ka suurpõlengule

Kindlasti tekib paljudel maailma kõrgeima puitehitise valmimise kohta uudist lugedes küsimus, kuidas on hoones lood tuleohutusega. Moelveni rekordehitis on kavandatud vastu pidama ka aktiivsete kustutustöödeta kulgevale suurpõlengule.

„Mjøstårneti ehitusel kasutatud tuleohutusmeetmed teevad puithoone oluliselt ohutumaks kui traditsioonilisel viisil teras- ja betoonehitise. Mjøstårnet on üks ohutumaid ehitisi Mjøsa järve piirkonnas ja suudab vastu pidada isegi ulatuslikule tulekahjule,“ ütles Sweco Norge Asi tuleohutuskonsultant Even Andersen.

PANE TÄHELE!

Tuleohutuse kohta rohkem infot saab Äripäeva konverentsil Tuleohutuskonverents 2019, mis toimub 7. mail 2019 Öpiku Konverentsikeskus Ülemiste City´s.

Pane ennast kirja SIIN.

Kuni 1997. aastani oli Norras keelatud püstitada kõrgemaid kui kolme korrusega puithooneid. Seda nägi ette 1904. aastal pärast Ålesundi linnas toimunud põlengut vastu võetud „telliseseadus“.

„Ålesundi tulekahju toimumisest saati on palju muutunud. Moelvenil on pikaajaline kogemus kõrgete ja tulekindlate puitehitiste rajamisel. Tulekindluse võti on hoone struktuur ja liimpuidust talade kasutamine,“ ütles ütles Moelven Limtre juht Rune Abrahamsen.

Mitmed põlenguvastased lisameetmed

„Liimpuitkonstruktsioonid säilitavad oma kandevõime ka suurpõlengu korral. Meie tuletestid näitavad, et liimpuit saavutab kaitsva söestunud kihi, mis takistab edasist põlemist ja leek kustub. Isegi pärast pikemaajalist kokkupuudet leekidega on selliste gabariitidega detailidel, nagu Mjøstårneti konstruktsioonis on kasutatud, piisavalt suure kandevõimega värskest puidust südamik. Puitelemendid asetsevad üksteisest ka piisavalt kaugel, et tuli ei saaks edasi levida kui põlevad ainult konstruktsioonidetailid. See aitab vältida hoone kokkuvarisemist,“ ütles tuleohutuskonsultant Even Andersen.

Lisaks on hoones kasuatud mitmeid tulekahjuvastaseid lisameetmeid. Fassaadidetailid on töödeldud tule levikut takistavate ainetega, hoones on ulatuslik sprinklerisüsteem. Kasutatud sprinklerisüsteem katab hoone nii seest kui väljast, see erineb tavapärastest sprinklerisüsteemidest ka suurema veekoguse, ekstra veevaru ning poolest põhjalikuma monitooringu poolest. Hoone tuletõrjealarm on suunatud otse kohalikku tuletõrjeüksusse.

Hoone iga korrus, korter ja hotellituba moodustab eraldi tuletõkketsooni.

Puitkonstruktsiooni kõige nõrgem lüli on puitdetailile ühendamiseks kasutatud terasdetailid. Mjøstårneti puhul on kasutatud tuletõkkeribasid, mis kaitsevad liimpuitu koos hoidvaid terasdetaile. Tuletõkkeribad on valmistatud materjalist, mis 150 Celsiuse kraadi juures paisub 20 korda: need kaitsevad terast kõrge temperatuuri eest ja takistavad tule edasist levikut.

Loe maailma kõrgeima puitehitise kohta täpsemalt SIIT.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616