Autor: Metsamajandusuudised.ee • 12. aprill 2019

Puiduhaket kasutav energiakontsern Utilitas tootis esimeses kvartalis 403 000 MWh rohelist energiat

Utilitas tootis 2019. aasta esimeses kvartalis 841 000 MWh soojus- ja elektrienergiat, millest 403 000 MWh on roheline energia. Puiduhaket kasutades on märkimisväärselt piiratud CO2-heidet.
Turbiini ja generaatori asetamine Utilitase Mustamäe koostootmisjaama.
Autor: Utilitas

Utilitase oluline eesmärk on kasvuhoonegaaside heitmete vähendamine ja taastuvkütuste laialdane kasutus – sellega annab kontsern oma panuse Eesti energiamajanduse arengukavas 2030. aastaks seatud sihile, mille kohalt peab 80% Eestis tarbitavast soojusest olema toodetud taastuvatest energiaallikatest. Ainuüksi käesoleva aasta kolme kuuga on Utilitas kohaliku puiduhakke ja koostootmise kasutamisega piiranud CO2-heidet 170 000 tonni võrra. Just nii palju rohkem tekiks süsihappegaasi, kui toota sama kogus energiat gaasist ja põlevkivist.

Utilitas investeerib 2019. aastal ligi 40 miljonit, mis suunatakse energia tootmise efektiivsuse ja keskkonnasäästlikkuse tagamisse, sealhulgas soojusvõrkude korrastamisse ja ehitamisse. Utilitase Mustamäe tootmiskompleksi möödunud aastal alustatud renoveerimine jõudis äsja olulise verstapostini, mil elektri ja soojuse koostootmisjaama paigaldati turbiin ja generaator. Jaam alustab tööd selle aasta sügisel. Soojuse ja elektri koostootmine ning taastuvkütuste kasutamine kaugküttes võimaldab oluliselt vähendada kasvuhoonegaaside emissiooni ning pidurdada kliima soojenemist.

TASUB TEADA:

Viimaste aastate jooksul on Utilitas investeerinud kohalike ja taastuvkütuste osakaalu suurendamisse. Tänaseks on kõik Utilitase kaugküttevõrgud tõhusad – kõigis väljaspool Tallinna asuvates võrkudes kasutatakse baaskütusena kohalikku puiduhaket.

„Soojuse ja elektri kõrval, mida vajame põhjamaises kliimas aastaringselt, on kasvamas nõudlus jahutusteenuse järele. Praegu kasutatakse paljude kodude, kontorite ja tööstushoonete jahutusseadmetes jätkuvalt keskkonda ohustavaid külmaaineid, samas kui tsentraalne ja tõhus kaugjahutus on siinkohal kaasaaegseks ja keskkonnasõbralikuks lahenduseks,“ ütles Utilitase kontserni juht Priit Koit. Ta lisas, et laialdaselt ka Põhjamaades levinud kaugjahutus on tiheasustusega piirkonnas nutikas lahendus hoonete sisekliima hoidmiseks ning Utilitas tegeleb aktiivselt selle teenuse turule toomisega.

Hange puiduhakke ostuks:

OÜ Utilitas Tallinna Elektrijaam korraldab läbirääkimistega hanke puiduhakke ostuks kontserni koostootmisjaamadele ja katlamajadele perioodil oktoober 2019 kuni september 2020. Lisainfo siit.

Pakkumise esitamise tähtaeg: 25.04.2019 kell 12:00.

Ainuüksi käesoleva aasta kolme kuuga on Utilitas kohaliku puiduhakke ja koostootmise kasutamisega piiranud CO2-heidet 170 000 tonni võrra. Just nii palju rohkem tekiks süsihappegaasi, kui toota sama kogus energiat gaasist ja põlevkivist.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616