Autor: Metsamajandusuudised.ee • 25. aprill 2019

Andres Talijärv: kolme teguri koosmõjul suurenesid raied erametsades

Statistilise metsainventeerimise käigus selgus, et 2017. aasta raiemaht oli 12,5 miljonit tihumeetrit. Varasema aastaga võrreldes on küll raiemaht tõusnud, kuid endiselt ei ületa see kehtiva metsanduse arengukavaga seatud raiemahtu. Eesti Erametsaliidu tegevjuhi Andres Talijärve sõnul on põhjuseks selleks mitu.
Eesti Erametsaliidu tegevjuht Andres Talijärv.
Autor: Sille Annuk

Raiemahu suurenemine on tulnud erametsa arvelt. Talijärve sõnul on viimasel kahel aastal metsaomanikud olnud tavapärasest aktiivsemad raiuma. Põhjuseid on siin mitu. "On teada, et esimeseks raie tegemise eelduseks on küpse metsa olemasolu. Seda kriteeriumit järgides oleks võinud ka varasemalt rohkem raiuda – küpseid erametsi on meil piisavalt" leiab ta. Teise olulise kriteeriumina toob Talijärv välja turusituatsiooni. "Viimaste aastate puiduhinnad motiveerisid omanikke raiuma. Ilmastiku olud olid vahelduvad ja võimaldasid metsavarumisega suures plaanis tegeleda."

Täiesti uus motiveeriv tegevus metsaomanikele oli hirm tuleviku ees. "Pidevalt laienevad raiepiirangud ning erinevate tasemete poliitikute järsud väljaütlemised raiete piiramise vajaduse kohta viisid selleni, et nii mõnigi seni passiivne metsaomanik otsustas metsas raiet teha," kommenteerib Talijärv.

"Kolme komponendi koosmõju – küpse metsa olem, soodne hind ja ebakindlus tuleviku suhtes viisid selleni, et esimest korda arengukava seitmse aasta jooksul jõuti raiemahuga planeeritud miinimum koguse lähedale," toob Talijärv välja raieaktiivsuse põhjused ja lisab, et ei ole ületatud arengukavaga 2011-2020 planeeriti raiemahtu 12,6 kuni 15,8 miljonit tihumeetrit aastas.

•2017. aasta raiemaht kokku oli 12,5 miljonit tihumeetrit.

•RMK raiemaht aastas ca 4 miljonit tihumeetrit.

•Viimaste aastate raiemahu suurenemine on tulnud erametsa arvelt.

•Eesti metsade raiemaht oli 2015. aastal 10,1 miljonit tihumeetrit. 2016. aastal 11,3 miljonit tihumeetrit.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616