Autor: Metsamajandusuudised.ee • 2. mai 2019

PUIDUTURG: Skandinaavia tselluloositööstusel suur mõju

Viimase 15 aasta puiduturu kõrghetk on möödas. See puudutab eriti paberipuuturgu, mille hinnad on tagasi normaalsusesse langenud. Vaatamata hinnamuutustele on metsaomanik ikkagi veel soodsas olukorras, kui ta soovib oma metsa realiseerida. Võrreldes aasta taguse ajaga, püsivad täna hinnad veel suhteliselt kõrgel.
Metsaomanik peab müügi puhul ikkagi lähtuma oma metsast ja kainest mõistusest. Ei ole võimalik kogu aeg puiduturu tippe püüda.
Autor: Evelin Süld

Paberipuu osas on hinnalangus toimunud. Hinnad langesid kuni 20 eurot tihumeetri kohta. Langus on ca 30%. Paberipuu on oma normaalse hinna piiresse jäänud. Paberipuu hind on täna veel üsna hea, kuid võrreldes aasta taguse ajaga, on hind ikkagi veel suhteliselt kõrge. Aasta tagasi sai kasepaberipuu eest 35 eurot tihumeetri kohta, nüüd on hind jätkuvalt 50 euro piires. Hetkel on hind suunaga allapoole, kuid ikkagi kõrgem, kui viimase 9 aastat jooksul.

Paberipuu hinda mõjutab Skandinaavia nõudlus

Baltimaade paberipuu turg on aastakümneid kõikuv olnud. Paberipuu hind liigub tselluloositööstuse vajaduste tõmbetuules. Oleme Skandinaavia jaoks lühiajaline partner. Sealt tuleb suhtumine, et kui on vaja, siis võtame ja maksame. Meile makstavad hinnad võivad olla vahel isegi kõrgemad kui Rootsi metsaomanikele makstud. Kui suurtel tselluloositööstusel materjali vaja ei ole, peame ise vaatama, mis me ülejääva paberipuuga teeme. Nii võib mõnikord Baltikumis paberipuu hind langeda isegi küttepuu tasemele.

Hetkel on paberipuu ja ka saematerjali turg languses eelkõige Kesk-Euroopa üraskikahjustuse tõttu. Sealt tuleb niipalju puitu peale ja Skandinaavia tööstus hetkel ei vaja niipalju seda meilt.

Eesti Puiduturg: Keskmise metsa keskmised kasvava metsa puiduhinnad.
Autor: HD Forest

Paberipuu turustamise teeb raskeks see, et hetkel ei ole piisavalt laevu, mis materjali Skandinaavia tselluloositööstustele viiks. Kokkuostjad ei soovi paberipuud hunnikute kaupa sadamasse lattu ette kokku osta. Meil endal tselluloositehast ei ole, mis paberipuud tarbiks. Paberipuu hinnalangus on toimunud, kuid jätkuvalt tasub selle turule toomine metsaomanikule ära.

Langus mõjutab ka okaspuu peenpalki

Okaspuupalk on säilitanud oma hinna, mis on võrreldes paberipuuga hetkel natuke paremas seisus. Langus on toimunud okaspuu peenema diameetriga palkide puhul, mille hind käib paberipuuga ühes rütmis. Paberipuu hind tõmbab peenpalgi hinna alla. Alla 18 cm diameetriga okaspuupalkide hinnalangus on toimunud, kuna peenpalk konkureerib paberipuuga. Kui paberipuu turg kaob ja paberipuu hind läheb alla, siis saeveskid kasutavad selle olukorra ära. Puidumüüjal on võimalus, kas viia peenpalgid paberipuuks või saepalgiks.

Palgi jämedamat sortimenti mõjutab paberipuu hinnamuutused vähem

Olulise osa turust moodustab lehtpuu. Valdavalt kasepalgi hind ei ole suurt muutunud. On ettevõtteid, kes on langetanud selle kokkuostul oma hinda. Samas on ettevõtteid, kes on natuke tõstnud kasepalgi hinda ehk hinnaliikumised toimuvad erinevas suunas.

Küttepuul on siseturu ja välisturu nõudlus olemas. Hinnalangust täna ei ole näha. Turud on stabiilsed ja ootavad küttepuitu. Praegu püsib küttepuu keskmine hind 32 eur/tm peal.

Graanulitootjad ja peensaeveskid hoiavad puiduturu stabiilsena

Meie hindadele on stabiilsust toonud Graanul Invest ja teised küttegraanulite tootjad, kelle tootmine on aastatega kasvanud. See tööstusharu lükkab nõudluse vähenemisel ja hinna languse korral paberipuu küttesse. Lisaks toovad puiduturule natuke stabiilsust peensaeveskid, kes kasutavad peenpalki, mida Skandinaavia ei soovi. Kahjuks need saeveskid lõpliku paberipuu kvaliteeti ei suuda töödelda. Saeveskid tahavad enam-vähem sirget puud, kõik kõverad, suure oksaga, väikse mädanikuga palgid jäävad välja.

Graanulitootjad saavad selle ülejäägi ära tarbida ja tänu oma tegevusele hoiavad Eesti puiduturu hindu kontrolli all. Taastuvenergia laialdane levik, eriti selle kasvav trend Lääne-Euroopas, on tõstnud nõudlust graanulite järele. Graanulitootmine aitab hoida hindu stabiilsemana ja muudab puiduturu vähem sõltuvaks Skandinaavia tselluloositööstusest. Hea kui meie siseturg suudab ise tarbida Eesti metsadest tulevat puitu ja hoida sellega puiduhinda piisavalt kõrge.

Globaalsed mõjud puiduturul

Kogu maailm liigub selles suunas, et me ei saa kuidagi ilma tselluloositööstuseta. Mis see paberipuu muu ole, kui tselluloosi vajadus maailmaturul. Paberipuu nõudlus ei kao kuhugi. Väga suuresti on kasvanud ja kasvab veelgi e-kaubandus. Kogu see kaupade liigutamine eeldab tohutu pakendamist. Tänapäeva tarbimine ja veebipõhine kaubandus kasvatavad vajadust tselluloosist toodetud pakendite järgi. Hetkel ei ole näha, et tselluloosi millegi muuga maailmaturult välja tõrjutakse.

Lisaks mõjutavad puiduturu ebakindlust globaalsed tegurid, mis tulevad päevapoliitikast. Veel ei tea, kuidas mõjub maailmamajandusele ja puiduturule brittide Brexit ning vahel ootamatuid poliitilisi käike tegev Ameerika president Donald Trump.

Paljude tegurite tõttu ei oska ennustada, kuhu pikas plaanis puiduturul hinnad lähevad, kas üles või alla. Metsaomanik peab müügi puhul ikkagi lähtuma oma metsast ja kainest mõistusest. Ei ole võimalik kogu aeg puiduturu tippe püüda. Kõrgemast puiduhinnast ei ole palju kasu, kui kasvanud nõudluse tõttu metsa ülestöötlemise hinnad on samal ajal laes. Kallinenud metsatööde kulud nullivad ära kätte võidetud tulu.

Allikas: HD Forest

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616