Autor: Metsamajandusuudised.ee • 7. mai 2019

Parim metsamajandaja 2018: ühiskond ei mõista metsandust

Kuni 10. maini on kõigil metsaomanikel võimalus kandideerida parima metsamajandaja konkursile, mis toimub juba 26. korda. Iga aasta tunnustatakse parimaid metsamajandajaid, kes on teistele metsaomanikele oma tegevusega eeskujuks. Eelmisel aastal tunnustati parima tiitliga Lauri Salumäed.
Lauri Salumäe – 2018. aasta parim metsamajandaja.
Autor: erakogu

2018. aasta parim metsamajandaja, Lääne-Virumaa metsaomanik Lauri Salumäe, märkis peale tiitli saamist, et viimasel ajal näeb ta ühe suurema probleemina ühiskonnapoolset metsanduse mittemõistmist. Positiivsena toob ta aga välja, et metsandus kui oluline sissetulekuallikas tagab elu võimalikkuse maal. Salumäe elab ja majandab metsa oma vanaisa talu maadel, ühtekokku 92 hektaril. Ta on ametilt metsakorraldaja, lisaks kasvatab pere lambaid ja kitsesid ning tegeleb turismiga. Metsandust läks mees õppima 1987. aastal tahtmisega linnast maale minna ning ka tänu venna eeskujule.

„Metsaloodus on asi, mis on äärmiselt huvitav oma inimsõbralikkuses ja mõnusas töö- ja elukeskkonnas. Ideaalne on selline metsamajandus, kus metsa võimalused on ühitatud endi vajadustega,” ütleb Salumäe, lisades, et näeb viimase aja suure probleemina ühiskonnapoolset metsanduse mittemõistmist, millest on muide süüdi ka metsandussektor ise.

Eesti Erametsaliit ja Erametsakeskus ootavad kandidaate parimate metsamajandajate konkursile. Parimate metsamajandajate konkursile saab kandideerida kuni 10. maini. Info ja ankeet kandideerimise kohta leiab Eesti Erametsaliidu kodulehel.

Võitja selgub 24. augustil Rakveres toimuval kogu pere metsapäeval.

Konkursile on osalema oodatud kõik metsaomanikud, kes majandavad oma metsa hästi. Oluline ei ole metsamaa suurus või metsa majandamise juriidiline vorm.

Parimate metsamajandajate konkursil hinnatakse kandidaatide viimaste aastate metsamajanduslikke töid ja muid metsa erinevate väärtustega seotud tegevusi. Arvesse võetakse ka metsaomanike põhimõtteid ja väärtushinnanguid metsade majandamisel, panustamist kogukonna ja maaelu arengusse ning traditsioonide hoidmisse. Osalejatele paneb väärilised auhinnad välja STIHL Eesti.

Lauri Salumäe paistis konkursil žüriile silma oma põhjalike teadmistega ning järjekindla tegevuse ja selgete sihtidega oma metsa majandamisel. Säästva metsamajandamise kinnituseks on ka FSC sertifikaat, mille nõuetele kõik pere metsades tehtud tööd vastama peavad. Salumäe põhimõtteks on kasutada metsa vähem, kui seda juurde kasvab: alates 90ndatest on see tal arvutuste järgi ka õnnestunud, kui mõnel aastal ongi raie juurdekasvust suurem, siis teisel aastal jälle väiksem. Ta on olnud Rakvere Metsaühistu pikaaegne eestvedaja ja praegune nõukogu liige.

Loe pikemalt lugu Lauri Salumäest ja 2018. aasta metsamajanduse tulevikutegijana ära märgitud Mikk Vakkumiga intervjuud teemaveebist põllumajandus.ee.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616