Autor: Pille Ivask • 22. mai 2019

Valga Puu ostis metsandushiiu Skogssällskapet AB metsad

Valga Puu ostab rootslastelt kaks Eesti ettevõtet ning ühes nendega ka 700 hektarit metsamaad.
Autor: Raul Mee
Äripäeva Rikaste TOPis kõrgeid kohti hoidva Raul Kirjaneni firma Graanul Investi tütarettevõte Valga Puu ostab Rootsi metsandushiiule Skogssällskapet AB kuuluvad Eesti ettevõtted.

Valga Puu juhatuse esimees Andres Olesk ütles, et talle tuli üllatusena rootslaste otsus müüa maha nii siinsed ettevõtted kui ühes nendega ka 700 hektarit metsamaad. Kuna aga pakutud metsamaa paiknes valdavalt Lõuna-Eestis ehk Valga Puule sobivas piirkonnas, otsustas ettevõte enampakkumisel osaleda. Olesk ei osanud hinnata, kui palju ettevõtteid rahvusvahelisel pakkumisel osales. Tehingu summat osapooled ei avalda.

Konkurentsiametil esitatud koondumisteates seisab, et OÜ Valga Puu ja Skogssällskapet Holding OÜ sõlmisid läinud neljapäeval müügilepingu, millega Rootsi metsakooperatiiv müüb Graanul Investi kontsernile osaühingud Noor Mets ning Piigandi-Piila Põllud ja Metsad.

Olesk ei osanud hinnata, miks rootslased firmad maha müüa otsustasid. Kui veel 2017. aasta majandusaasta aruandes kirjutab Noor Mets, et 2018. aastal plaanib firma osta metsamajandamise eesmärgil metsamaad juurde, siis 2018. aasta aruandes märgitakse 2019. aasta prognoosiks, et omanikud plaanivad metsamaad maha müüa ja lahkuda Eesti turult.

„Ostsime need ettevõtted eelkõige metsade pärast,“ rõhutas Olesk. „Rootslaste ettevõtted olid eelkõige orienteeritud metsade kokku ostmisele, vähem metsade majandamisele ning kasvatamisele. See töö on nüüd kõik meil ees,“ jätkas ta. „See, et me ostame võõrkapitalilt Eestimaad tagasi, on väga okei. Mulle see teeb rõõmu,“ lausus ta.

Äripäev püüdis ühendust võtta ka tehingu teise osapoolega, ent teispäeva jooksul kommentaari ei laekunud.

Valga Puu OÜ

Müügitulu 2016. ja 2017. aastal oli vastavalt 22,6 miljonit ja 24,5 miljonit eurot.

Ärikasum samal ajal vastavalt 1,78 ja 1,56 miljonit eurot.

Omanikud Graanul Mets (66%) ja Valga Puu Invest (34%).

Valga Puu OÜ tegevjuhtkonda kuuluvad juhatuse liikmed Rain Silivask, Mihkel Matsin ning juhatuse esimees Andres Olesk.

Hea aeg müümiseks

Olesk hindas, et Eesti mastaabis on see metsandustehing pigem keskmise suurusega. Seesuguseid tehakse Eestis tema sõnul umbes viis-kuus aastas. „Võrdluseks võin tuua Läti, kus eelmisel aastal vahetas erinevate pakettidena omanikku 250 000 hektarit metsa,“ ütles ta.

Eesti ühe suurema metsaomaniku Metsagrupp OÜ juhatuse liige Urmas Rahnel hindas samuti, et tegu on pigem tavalise tehinguga. „Pole midagi haruldast, see ongi praeguse aja trend,“ lisas ta. Rahnel viitas sellele, et ettevõtted, kes on varem metsa jupiti kokku ostnud, on otsustanud nüüd need pakettidena maha müüa. Pakett tähendab, et ettevõte müüb maha terve, aegade jooksul kokku kogutud nii-öelda metsaportfelli.

Rahneli sõnul Metsagrupp rootslaste metsapakkumisel ei osalenud. Küll aga hindas ta, et praegu on müüja seisukohalt võttes päris hea aeg mets rahaks teha. „Mitte parim, aga kui teenimise eesmärgil, siis on hea aeg müümiseks,“ hindas ta.

Suuri metsaomanikke on Eestis alla saja

Metsanduse aastaraamatu andmeil kuulub Eestis juriidilistele isikutele kokku 447 082 hektarit metsamaad ehk 19% kogu Eesti metsamaast. Sealjuures on viimasel üheksal aastal see osakaal stabiilselt tõusnud.

Uuringu andmetel oli Eestis 2015. aasta mai seisuga 112 922 erametsaomanikku, kellest 107 170 (95% erametsaomanike koguarvust) olid füüsilised isikud ja 5752 (5%) juriidilised isikud. Neid firmasid, kellele kuulus enam kui 500 hektarit metsamaad, oli siis 93.

Erametsaomanikele kuulus kokku 1 065 993 hektarit metsamaad, sellest füüsilistele isikutele 688 246 hektarit (65% erametsamaa kogupindalast) ja juriidilistele isikutele 377 747 hektarit (35%).

Keskmine erametsaomandi suurus Eestis oli toona 9,3 hektarit, füüsiliste isikute puhul oli see näitaja 6,4 hektarit ja juriidilisel isikutel 65,7 hektarit. Seega oli juriidilisest isikust erametsaomanike metsaomand enamasti tunduvalt suurem kui füüsilistel isikutel, samas erametsaomanike koguarvust moodustasid enamiku füüsilised isikud, tõdetakse uuringus.

Füüsilistele isikutele kuulub 19% metsamaast. Ülejäänu jaguneb Riigimetsa Majandamise Keskuse, reformimata riigimetsamaa ja reformimata metsamaa vahel.

Eesti suurimad metsaomanikud

2015. aastal avaldas Pealtnägija nimekirja Eesti suurematest metsaomanikest. Esikümme, alates suurimast metsaomanikust, sai toona niisugune:

Eesti riik

OÜ Tornator

Metsamaahalduse AS ja Põlluvara AS

OÜ Metsagrupp

Roger Puit AS

Dasos Capitali Luksemburgi fondid

Ants Aidla ja Jüri ning Enn Külvik

Rootsi erametsa omanikke ühendav ettevõte Södra

Mati Polli

Andras Kaasik

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616