Autorid: Evelin Süld, Metsamajandusuudised.ee • 11. juuni 2019

Balti Spoon on hinnanud puitu juba 20 aastat

Üks maailma juhtivatest spoonitootjatest, Balti Spoon, on Eestis tegutsenud juba 20 aastat. Selle aja jooksul on ettevõte tehasesse investeerinud ligikaudu 35 miljonit eurot.
Balti Spooni juhatuse liige ja emafirma Möhring Groupi asepresident Edmund Smolarek.
Autor: Evelin Süld

Balti Spooni algusaastatel investeeriti spoonitootmisesse Eestis 10 miljonit dollarit ja pakuti tööd ca 50 inimesele. Tänaseks on ühest tootmishoonest laienetud viide hoonesse ja ettevõttes töötab pea 350 inimest.

Selle aasta kevadel laiendas ettevõte oma tegevust Euroopas ja omandas Poola spoonitootja Bracia Mrozik Sp. z o.o. Balti Spooni juhatuse liikme ja emafirma Möhring Groupi asepresidendi Edmund Smolareki sõnul oli ostu näol tegemist olulise otsusega, mis tugevdab märkimisväärselt ettevõtte konkurentsivõimet. „Kuna äri muutub üha globaalsemaks, otsime uusi võimalusi strateegia, tehnoloogia ja protsesside kohandamiseks vastavalt muutunud turuoludele. Grupi perspektiivis on tähtis olla võimalikult lähedal toormaterjalile,“ rääkis Edmund Smolarek.

Balti Spoon saab kasespooni toormaterjali Eestist, Soomest ja Lätist. Pööki eksporditakse Eesti tehasesse Poolast, Slovakkiast, Šveitsist ja Saksamaalt.

TASUB TEADA BALTI SPOON OÜ KOHTA:

•Täna moodustavad Möhring Groupi Atlantic Veneer Corporation USA-st ning Balti Spoon OÜ Eestist. Grupi tehased asuvad Ameerika Ühendriikides, Saksamaal, eestis ja Poolas.

•Balti Spooni tehas alustas tööd praeguses Kuusalu vallas, Kupu külas 1998. aastal.

•Tehase tootmisüksusel on maad 68 ha.

•Igal aastal toodab tehas umbes 30 miljonit m² parimat spooni, mis toimetatakse 350-le kliendini enam kui 40 riigis.

•Tehases toodetakse treispooni, höövelspooni, spoonisärke. Kase-treispoon on Balti Spooni tehase peamine toode.

•Spooni tehakse kasest, pöögist, tammest, saarest, männist, lehisest, vahtrast, lepast ja haavast.

•Ettevõte teenis 2018. aastal 27,50 miljoni eurose käibe juures 1,90 miljonit eurot tegevuskasumit.

•Edmund Smolarek sai 2014. aastal president Toomas Hendrik Ilveselt Valgetähe IV klassi teenetemärgi.

Spooni tootmisel kasutatakse puidust ära ainult 10-12%. „Spoon on nagu filee metsast, filee puidust,“ kirjeldas Smolarek. See, mis spoonitootmisest üle jääb, kasutatakse enda tarbeks, toodetakse tehase jaoks energiat ja ülejäänu müüakse Tallinna Elektrijaamale.

Ettevõtte juht ütles naljatades, et kui ta metsas jalutab, ei näe ta ilusat metsa ja puid, vaid seda, millist spooni neist saaks toota. „Minu naise arvates see kuigi romantiline ei ole,“ lisas Smolarek. Tema sõnul tunneb õige spetsialist juba puu koore järgi ära, millist spooni antud puust saab. „Kõige olulisem on spooni lõigates teada, milline materjal sealt tuleb, muidu valesti lõigates võib palju hinnalist spooni raisku minna,“ kommenteeris Smolarek.

Edmund Smolarek näitab, kuidas puidu struktuur on väga mitmekesine, erinevast puidust saadud spoon on struktuuri ja värvitooni poolest omanäolised.

Uued tehnoloogiad tootmises

Tehase tootmisüksuses on kasutusel tipptehnoloogia ja tänu sellele on palju töid automatiseeritud. Tehase tehnoloogilised uuendused jätkuvad ja seadmeid vahetatakse järjest välja kaasaegsemate vastu. Masinad kontrollivad toodete kvaliteeti, tehes igast spoonilehest pilti. Ettevõtte juhi sõnul soovivad nad kasutata ainult tipptehnoloogiat. „Masinad on varsutatud tahvelarvutitega. Inimese ülesanne on seista kõrval ja vaadata, et kõik sujuks.“

Balti Spooni tehases on kasutusel tipptehnoloogia.
Autor: Evelin Süld

Ettevõttel on kasutusel mobiilirakendus, millega saab kogu tehase tööprotsessi jälgida ja juhtida. „Telefonid ei ole meil niisama taskus ja helistamise jaoks. Igapäevatöös on meil see töövahend ja kogu tehase töö käib nende pealt,“ täpsustas Smolarek.

Ta lisas, et iga spoonileht saab omale triipkoodi. Nii saab iga valmivat toodet jälgida, vaadata kuhu spoonid lähevad. Mobiilirakenduse abil saab koodi lugeda ja saab kohe info, millisest palgist see tehtud on, kust metsast palk pärit jne.

Iga spoonileht saab omale triipkoodi.
Autor: Evelin Süld

Kuna Möhring Groupi spoonitehas Eestis on üks kaasaegsemaid, siis hetkel on ettevõttel külas sel kevadel ostetud Poola tehase töötajad, kes vaatavad, kuidas asjad Balti Spoonis käivad. „Eesti tehas on väga kaasaegne ja tootmine on ülitõhus. Poola tehasel on, millest õppida, et sama hästi endal tootmine käima saada,“ kommenteeris Smolarek.

Tootmises on neil põhimõte, et ei ole seismist ja siis kui asjad kiireks lähevad, sihitut tormamist. „Liikumine peab olema pidev ning pigem sujuv ja läbimõeldud. Tormamisega võivad tekkida õnnetused,“ pidas ettevõtte juht töötajate turvalisust oluliseks.

Spoonitootja saladus

Tihti kliendid imetsavad, kui kuulevad, et spooni tootmisel ühtegi keemilist lisaainet peale vee ei kasutata. Kuidas on võimalik säilitada spoonis puidu naturaalne struktuur ja muster. „Ainus, mis me kasutame, on vee ja temperatuuriga töötlemine. See kui kaua ja mis temperatuuril puitu töödeltakse, on puuliigiti erinev ja see on meie saladus,“ täpsustas Smolarek.

Spoonitootmise üks olulisi etappe on spooni tooraine, palgi „keetmine“ enne spoonilehtedeks lõikamist. Palgid peale koore koorimist töödeldakse kindlal temperatuuril vees või vee auruga. See muudab puidu pehmemaks ja nii on lihtsam lõigata spoonilehti. Keedetud pakk lõigatakse, kas ringkoorimise või hööveldamise teel õhukesteks puidulehtedeks. Spoonilehe kõige õhem paksus Balti Spooni tehases on 0,55 mm. „Masinad on nii täpsed, et lõikavad kõige õhemaid lehti, mis võimalik,“ lisas Smolarek.

Igal spoonitehasel on oma n.ö retsept, kuidas on kõige õigem puitu keeta, et hiljem sellest kvaliteetset spooni saada.

Smolareki sõnul nemad oma retsepti kunagi kellelegi ei avalda. „See on spoonitööstuses suur saladus, mida kellegagi ei jagata. See retsept on aastate jooksul kogemuste põhjal välja töötadud. Iga erinev puuliik vajab erinevat lähenemist. Keetmisel on oluline teada, milline oli puu kasvukoht, milline oli mullastik ja kliima seal kohas. See kõik mõjutab puidu kvaliteeti ja vastavalt sellele on vaja teada, kuidas puitu tuleb töödelda,“ kommenteeris Smolarek, miks näiteks Eestis kasvanud puu puhul on keetmine erinev kui Poolas kasvanud puu puhul.

Balti Spooni tootmine.
Autor: Evelin Süld

Lisaks ilule on naturaalne puidust spoon ka väga vastupidav, eriti hästi tuleb see välja tammespooni kasutamisel põrandaparketis. „See on väga õhuke spoonikiht, mis parketile pannakse. See on nii vastupidav, et vajab ainult õlitamist või lakkimist ning garantii, et see püsib, on väga pikaajaline,“ lausus Smolarek. Näitena lisas ta juurde, et tammeparketi vastupidavust on isegi testitud lennujaamas. „See oli mitu kuud seal maas, käidi kontsakingadega, sõideti kohvritega üle ja mitte midagi parketiga ei juhtunud. Vaatamata õhukesele tammespooni kihile on see nii vastupidav.“

Balti Spooni külalised ja kliendid saavad tutvuda spooni erinevate kasutusvõimalustega ettevõtte kontoris, kus sisekujunduses on näha spooni erinevaid kasutsuvõimalusi. Spoonitud on kontori siseuksi, seinaplaate, mööblit ja palju muud. „Meie kontor on nagu showroom, kus saab näha, meie tehases valminud spooni erinevaid kasutusvõimalusi,“ lisas Smolarek.

METSAMAJANDUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE - Telli olulisemad metsamajanduse uudised igal nädalal enda postkasti TASUTA!

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616