Autor: Pille Ivask • 13. juuni 2019

Palgaralli finiš paistab

Ettevõtjaid ootab ees veel viimane aasta suurt palgarallit, pärast seda saab vähemalt Eesti Panga prognoosi kohaselt käigu välja võtta.
Tieto juht Anneli Heinsoo rääkis, kuidas nemad on palkade tõstmiseks äri muutnud.
Autor: Liis Treimann

„Järgmisel aastal hakkab palgakasv tõesti jahtuma,“ kinnitas IT-firma Tieto Estonia juht Anneli Heinsoo Eesti Panga prognoosi paikapidavust. Eesti Pank prognoosib selleks aastaks kümnendi suurimat palgatõusu, 8,1% juurde. Järgmisel ja ülejärgmisel aastal peaks see olema vastavalt 6,4% ja 5,2%.

Kui palgasurve on ettevõtjatele üldjuhul raske koorem, leidis Heinsoo rallis ka ühe positiivse aspekti. Tema sõnul sunnib palgaralli ettevõtjaid loominguliselt mõtlema ning panustama rohkem näiteks ekspordile, kust lisa teenida, et palkasid maksta.

Ekspordivõimalused sõltuvad palju aga sektorist. Võrus tegutseva mööblitootja Võru EMPAKi tegevjuht Remo Allikas nentis, et kuigi ekspordi suurendamine müügitulemuste parandamiseks on üks variant, piiravad vähemalt mööblitööstuses seda kauba transpordivõimalused.

Allikas tõdes, et mööblitööstuses on praegu raske aeg, sest kuigi palgasurve on suur, valitseb tellimuslehtedel millegipärast juba nädalaid tühjus. Tema sõnul läks asi keeruliseks pärast lihavõttepühi, mil uusi tellimusi ühtäkki enam peale ei tulnud. Sama kinnitas üks teinegi Lõuna-Eestis tegutsev mööblitööstur, kes oma nime leheveergudel näha ei soovinud, ent kes tunnistas, et on pidanud seepärast töötajaid koondama.

Nende mõlema sõnul paistab kriis varsti uksele koputavat, sest turg on täis, projektid ootel ning suurklientidelt napib tellimusi. Sisuliselt on see üks ühele sarnane olukord kriisieelse ajaga.

Eesti Pank lubab ralli lõppu

Kolmapäeval Eesti Panga avaldatud majandusprognoosis seisab, et töökäte puudus tõstab tänavust brutopalka 8,1 protsenti, 1415 euroni.

„Tööturg on praegu Eesti majanduse pudelikael. Tööpuudus on buumi tipus,“ kirjeldas Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik.

Samas järgmistel aastatel palgakasv aeglustub ning hakkab lähenema majanduskasvu suurusele. Palgasurvet kahandavad ettevõtete vähenenud hõiveootused ning samuti vahetavad inimesed töökohta vähem aktiivselt kui veel aasta tagasi, teatas keskpank.

Tänavune majanduskasv jääb keskpanga prognoosi järgi 3,3 protsendi juurde, langedes alla mulluse 3,9 protsendi pealt. Inimesi lisandub tööturule vähem ning tootlikkuse kasv jääb aeglasemaks.

Kuigi Eesti majandustsükli haripunkt on möödas, on Eesti Panga hinnangul oodata majanduse hea seisu jätkumist. Tööpuudus püsib erakordselt väike ning hõivatute osakaal elanike hulgas on kõigi aegade suurim.

Loe pikemalt Äripäevast

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616