Autor: Metsamajandusuudised.ee • 17. juuni 2019

Globaalsed ilmariskid vajavad tähelepanu kõikidelt riikidelt

Maailma Majandusfoorumi poolt aasta algul välja antud „Globaalsete riskide raport“ viitab ekstreemsetele ilmasituatsioonidele kui ühele suurimale riskile tänasel päeval.

Tormikahjud metsas
Autor: Pixabay

„Viimaste päevade (tegelikult ju lausa viimaste suvede) kuumakraadid ja äärmuseni ulatuvad sajud on viinud meiegi mõtted muutuvale kliimale ning ilma mõjule, aga vaevalt me Eestis elades adume, et ka teisel pool maakera möllav troopiline torm meid mõjutab. Mõjutab siiski, ilmasüsteem on üks suur tervik ning selle toimimise jälgimine ja prognoosimine nõuab terviklikku lähenemist.“ Resümeeris kongressil räägitut Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala.

Kongressi käigus rõhutati korduvalt ülemaailmse vaatlusvõrgu ühtlustamise vajadust – puudulikud vaatlused maakera ühes regioonis mõjutavad märkimisväärselt prognooside ja hoiatuste kvaliteeti teises regioonis. Arengumaad vajavad oma süsteemide rajamiseks jätkuvalt arenenud riikide toetust, seda nii infrastruktuuri ülesehitamiseks kui oskusteabe omandamiseks.

Nädalavahetusel Genfis lõppenud Maailma Meteoroloogiaorganisatsiooni (WMO) kongress toob iga nelja aasta järel kokku 193 riigi ja territooriumi delegatsioonid ning WMO koostööpartnerid.

Eesti on WMO liige alates 1992. aastast. WMO hõlmab koostööd meteoroloogia, hüdroloogia ja teiste seotud geofüüsikaliste teaduste vallas.

Läbi erinevate koostööprojektide on ka Eesti-sugusel väikeriigil võimalik oma panus anda – vaatlusvõrgu rajamine seni katmata alale lõunapoolkeral toob ka põhjapoolkerale kaasa täpsema 7-10 päeva prognoosi. Rääkimata sellest, et varajase hoiatussüsteemi väljatöötamine riigis, kus ilm on üks suurimaid ohte, aitab säästa tuhandeid inimelusid.

Standardiseeritud vaatlusvõrgule lisaks julgustatakse liikmesriike kaasa minema tehnoloogia arenguga ning leidma võimalusi uute andmeplatvormide ja analüüsimeetodite rakendamiseks. Mobiiltelefonide, autode ja kõikvõimalike muude seadmete poolt kogutavad andmed on väärtuslikuks sisendiks mudelarvutustesse. Tõsi - siin peab olema tagatud andmeallikate usaldusväärsus ja andmete piisav kvaliteet.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616