Autor: Evelin Süld • 18. juuni 2019

Erametsade paremat majandamist toetav Metsaühistu tähistab juubelit

Metsaühistu tähistab täna kümne aasta möödumist metsanduse ühistegevuse algusest. Metsaühistul on tänaseks liikmeid üle 6300. Kui Metsaühistu tegevuse algusaastatesse tagasi minne, saame vaadata, milline oli Eesti metsaomanik 2009. aastal.
Metsaomanik
Autor: Pixabay

Oma tegutsemisaja jooksul on Metsaühistu liikmed oma metsadesse istutanud üle16,5 miljoni taime, hooldanud 160 000 hektarit metsamaad ja müünud üle 1,3 miljoni tihumeetri puitu.

Metsaühistu vaatas ajas tagasi ja portreteeris keskmise metsaomaniku aastal 2009. Selleks oli kõrgharidusega, 46-aastane meesterahvas, kes elas Harjumaal. Tema metsamaa suurus oli 6,1 hektarit ning see asus ühel katastriüksusel Harjumaal. Metsaomanikuks sai ta hiljuti, kui sai kätte omandireformi käigus tagastatud metsamaa. Tegu oli metsaga, millest 27% oli küpset, 12% valmivat, 39% hektarit keskealist, 5% latimetsa ja 1% hektarit noorendikku. Kasvukoha järgi oli tal palumets (kõige levinum metsatüüp Harjumaal), kus võis kasvada kõige enam mändi.

METSAÜHISTU

Metsaühistu kaubamärgi hoidja Keskühistu Eramets on 2009. aastal metsaühistute poolt asutatud tulundusühistu. Tänaseks on ühistu liikmeteks 8 Eestis registreeritud piirkondlikku metsamajanduse valdkonnas tegutsevat mittetulundusühistut.

Ühistu põhieesmärk on oma liikmetele kasu tootmine, nende majanduslike huvide kaitsmine, toetamine ja soodustamine läbi ühise majandustegevuse. Ühistu eesmärk on liikmete ja nende liikmeskonda kuuluvate metsaomanike metsast saadava metsaomaniku tulu suurendamine läbi toodetud puidu ning selle töötlemisel saadud toodete ühise turustamise. Alates 22.04.2016 omavad nad PEFC metsasertifitseerimise grupisertifikaati.

Loe keskmise metsaomaniku kohta aastal 2009 Metsaühistu kodulehelt.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616