Autor: Metsamajandusuudised.ee • 19. juuni 2019

Kes vastutab looduskaitseseaduse massilise rikkumie ees?

Kodanikuühendus Eesti Metsa Abiks (EMA) nõuab Keskkonnaministeeriumilt selgitusi, kes vastutab looduskaitseseaduse massilise rikkumise eest ja millised konkreetsed sammud on plaanis olukorra lahendamiseks astuda.
Mets
Autor: Pixabay

Õiguskantsleri hinnangul peab riik kindlustama looduskaitseseaduse täitmise ning pesitsevate metsalindude rahu tagamise. Ometi on majandusmetsadesse juba üle kümne aasta looduskaitseseaduse vastaseid lube väljastatud, võimaldades erametsaomanikel elusloodusele sobimatul ajal metsa raiuda.

Eesti Ornitoloogiaühing (EOÜ) on avalikult selgitanud, et pesitsusaegsete raiete näol on tegemist metsalindude tahtliku häirimise ja nende pesade, munade ja tibude hävitamisega, mis omakorda läheb vastuollu looduskaitseseadusega. Sellegipoolest pole üldist kevadsuvist raierahu välja kuulutatud, ehkki keskkonnaministril on Metsaseadusega volitused selle kehtestamiseks 15. aprillist 15. juunini. Ornitoloogide hinnangul peab pesarahu vältama siiski vähemalt juuli lõpuni.

Ka Keskkonnaametil on võimalus metsateatisi automaatselt väljastavat süsteemi parandada, sest praegu antakse Metsaregistri kasutajale vaid kirjalik soovitus. See kutsub metsaomanikke tundlikul perioodil raiumist vältima, et seadusega mitte vastuollu minna. Paraku on soovituse kui sellise praktiline tähendus täpsustamata, mistõttu ei reageeri Keskkonnainspektsioon ka inimeste väljakutsetele, kes lindude pesitsusajal toimuvatest raietest teada annavad. Välja sõidetakse vaid looduskaitsealuse liigi või asulates toimuva häirimistegevuse pärast.

EMA hinnangul ei saa jätkuda olukord, kus Keskkonnaministeerium eelistab konkreetsete ettevõtjate huve seaduse täitmisele, kuna sellisel juhul eksitakse õigusriigi ja demokraatia aluste vastu. Kodanikuühenduse hinnangul pole Keskkonnaministeeriumi asekantsler Marku Lamp, kes täidab hetkel ka RMK nõukogu esimehe kohuseid ning vastutab metsanduse arengukava MAK 2030 juhtrühma tasakaalustatud töö eest, suutnud seista talle riigi poolt seatud ülesannete kõrgusel. Tagatud pole erinevate huvirühmade võrdne kohtlemine seaduse ees.

Loe EMA nõudmine Keskkonnaministeeriumile

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616