Autor: Metsamajandusuudised.ee • 20. juuni 2019

Mess LIGNA 2019 pakkus tarku lahendusi puidu- ja mööblitööstusele

Maikuus toimus Saksamaal Hannoveris üks maailma suurimaid puidu- ja mööblitööstusseadmete messe Ligna 2019. Võrumaa Arenduskeskuse eestvedamisel käis seltskond Lõuna-Eesti ettevõtjaid messil tutvumas uute tehnoloogiliste lahendustega. Võrumaa kutsehariduskeskuse puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskus Tsenter arendusjuht Jörgen Dobris annab ülevaate, mida nad messil LIGNA 2019 nägid.
Puidu- ja mööblitööstusseadmete mess Ligna 2019.
Autor: Jörgen Dobris

Messil olid väljas maailma juhtivamad puidutööstusele ja mööblitootmisele spetsialiseerunud seadmete müüjad, valmistajad ning vahendajad, kokku üle 1500 osaleja 132 tuhandel ruutmeetril. Sel aastal külastas messi üle 90 tuhande osaleja.

Tänavuse messi põhirõhk oli tööstuse digitaliseerimisel ja automatiseerimisel (Tööstus 4.0). Võib julgelt väita, et arendused on seotud nii puidu esmase kui ka korduva mehaanilise töötlemisega. Eelkõige puudutab see materjali efektiivsemat kasutamist toorikute ja detailide tootmiseks. Igasugune liigne kulu püütakse võimalike digitaalsete vahenditega minimaliseerida. Samuti pööratakse väga suurt rõhku seadmete projekteerimisel töötaja ohutusele ja ergonoomikale töökohal. Selleks on tehtud väga suuri pingutis robootika valdkonnas, kus toorikute liigutamine on juba väga väikese inimtööjõu kuluga. Targad lahendused ja IT tarkvara võimaldavad väga palju operatsioone efektiivistada ning luua võimalusi, kus seadmed omavahel suhtlevad ning tööoperatsioone jagavad.

TASUB TEADA:

27.05-31.05.2019 toimus Saksamaal Hannoveris üks maailma suurimaid puidu- ja mööblitööstusseadmete messe Ligna 2019. Mess toimub iga kahe aasta tagant.

SA Võrumaa Arenduskeskus korraldas messi külastuse, millest võttis osa 9 ettevõtet 14-e esindajaga.

LIGNA 2019 messil osalenud ettevõtted ja organisatsioonid: A&EdWood OÜ, Neiseri Grupp AS, Wermo AS, Guido Mööbel OÜ, Velma Mööbel OÜ, Lemmik Mees OÜ, VIP Mööbel OÜ, SA Võrumaa Arenduskeskus, Essent OÜ, Kompetentsikeskus Tsenter, Lasva Liimpuidu AS.

Viimistluse tehnoloogiast oli esindatud kõik, mis puudutab lihvimist, harjamist, pihustamist, valtsidega ja valukardinaga viimistlusmaterjali pealekandmist. Väga olulisel kohal oli aga digitaalne pinnaprint, mis annab võimalusi erinevate kujutiste, mustrite ja piltide kandmist puitpindadele – uksepaneelid, lauaplaadid, seinapaneelid jne. Seda nii masstoodanguna kui ka üksikute projektide näol. Pinnatrükk annab ettevõtjale võimaluse luua uusi tooteid ning samas ka eristuda turulolijatest. Hetkel tehakse arendust täpsemalt vesialuseliste tintide kasutuselevõtuks ning täiustatakse tehnoloogiat pinnaomaduste kvaliteedi tõstmiseks ja võimalust suuremate detailide töötlemiseks. Digitaalne pinnatrükimasin on olemas ka puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskusel Tsenter. Antud seadmega pakutakse pinnatrüki teenust mööblitootjatele. Trükitakse nii täispuidust pindadele, kui ka pealistatud ja värvitud plaatmaterjalile. Sellega saab teha erinevaid mustreid kapi ustele, lauaplaatidele, seinapaneelidele, toolipõhjad jne.

Lõuna-Eesti ettevõtjad külastasid messi LIGNA 2019

Eriliselt jäi silma suur hulk seadmete pakkujaid Hiinast, Indiast ja Vietnamist, kes väga jõudsalt oma tehnoloogiat püüavad pakkuda ja konkurentsis püsida. Eeliseks on kindlasti madalam hind, kuid eelarvamus on eelkõige just hilisema tehnilise toe ja varuosade suhtes.

Meie grupi liikmed said väga olulise ettekujutuse, mis hetkel antud tehnoloogia valdkonnas toimub. Samuti jagati kontakte ja võeti pakkumisi teatud seadmetele. Lisaks toimus grupi liikmete vahel tõhus arutelu, kuidas omavahel koostööd teha saaks ning jagati endi varasemaid muljeid ja kogemusi.

Jörgen Dobris, puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskuse TSENTER arendusjuht

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616