Autorid: Evelin Süld, Metsamajandusuudised.ee • 20. juuni 2019

Mullune tooraine hindade kasv sõi Stora Enso Eesti kasumit

Rahvusvahelisse paberi-ja puidutööstuskontserni kuuluv Stora Enso Eesti kasvatas eelmisel aastal käivet, kuid kõrged tooraine hinnad ja suurenenud konkurents toormele muudavad puidutööstuse ettevõtetel kasumi teenimise raskemaks.
Stora Enso Eesti AS Imavere Saeveski 20 aastapäeva üritus
Autor: Dmitri Kotjuh

Mullu kasvatas Stora Enso Eesti AS käivet 11,5%, teenides 223,48 miljoni eurose käibe juures 10,65 miljonit eurot kasumit, selgub Äripäeva infopanka jõudnud ettevõtte aruandest.

Stora Enso Eesti majandusaasta aruandest näeb, et mullu oli puidutoodete müügimaht 478,2 tuhat m3, mis pole võrreldes 2017. aastaga, mil müüdi 478,8 tuhat m3, kasvanud. 2018. aastal tõusis märgatavalt metsamaterjali müük, mida müüdi 620,6 tuhat m3, 2017. aastal oli see maht 384,7 tuhat m3. Graanulite müügimaht oli mullu 107,6 tuhat tonni (113,3 tuhat tonni 2017 a.) ja puiduhaket toodeti 124 tuhat m3 (191,4 tuhat m3 2017. a.).

2018. aastat iseloomustas metsamaterjali nõudluse oluline suurenemine turul ning sellest tulenev tooraine hindade kasv, mis tõi kaasa Stora Enso Eesti ärikasumi marginaali languse (5 % 2018. aastal ja 7% 2017. aastal). Kodumaise puidutoorme puudust kompenseerisis ettevõte impordiga teistest Euroopa Liidu riikidest.

Stora Enso Eesti ekspordi osakaal kogu müügituludest moodustas 77%, millest müügi osakaal Euroopa Liidu riikidesse oli 45% ning ülemeremaade (Jaapan, Austraalia, Ameerika Ühendriigid) osakaal oli 32%. Ekspordi struktuuri muutus regioonide lõikes oli tingitud nõudluse ja müügihinna kasvust paberipuu ning graanulite turgudel Skandinaavias.

TASUB TEADA:

Stora Enso Eesti AS on rahvusvahelisse paberi-ja puidutööstuskontserni Stora Enso kuuluv ettevõte, mille koosseisus on puidutöötlusüksused Imaveres (saeveski, puitliimtalade ja puitkomponentide ning puidugraanulite tootmine) ja Näpil (saeveski, hööveldatud ja värvitud saematerjali ning puidugraanulite tootmine), samuti metsavarumisüksus kontoritega Pärnus, Imaveres, Tartus, Kuressaares ja Näpil.

Lisaks tootmis- ja varumisüksustele tegutseb Stora Enso Eesti AS-i koosseisus Globaalne Tugiteenuste Keskus, mille koosseisu kuuluvad finants-, IT- ja logistikaüksused, teenindades Stora Enso Grupi ettevõtteid üle maailma.

2019. aasta I kvartalis oli ettevõttes tööl 680 töötajat.

Oma aruandes toob Stora Enso Eesti välja, et keeruline olukord tööjõuturul tingis töötajate palkade korrigeerimise ning tööjõu voolavuse olulist suurenemist õnnestus vältida. Loodi juurde uusi töökohti ja ettevõtte palgakulu suurenes aastaga ligi 1,5 miljoni euro võrra.

2019. aasta prioriteediks seab ettevõte hoida toodete marginaalid olemasoleval tasemel. Selleks keskendutakse tootmiskulude vähendamisele ja toodangu kvaliteedi parandamisele läbi erinevate digitaliseerimise võimaluste. Jätkuvalt otsitakse uusi müügivõimalusi ja -turge. Stora Enso kontserni jaoks on olulisel kohal keskkonnast hoolimine, seega Eesti ettevõte keskendub jätkuvalt tootmise keskkonnamõjude vähendamisele.

Ebakindlus ja konkurents toormele on metsasektoris suurenenud, kuid Stora Enso Eesti eelnevate aastate investeeringud seadmetesse ning töötajatesse annavad ettevõttele eelise konkurentide ees.

Allikas: Äripäeva infopank

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616