Autor: Metsamajandusuudised.ee • 5. juuli 2019

Keskkonnaühenduste Koda: rohkem tuleb jälgida säästva metsanduse printsiipe

Üldjoontes peab Eesti Keskkonnaühenduste Koda oluliseks, et järgmine metsanduse arengukava järgiks säästva metsanduse printsiipe, leiab Eestimaa Looduse Fondi juhatuse aseesimees ning metsaprogrammi juht Siim Kuresoo.
Eestima Looduse Fondi juhatuse aseesimees ning metsaprogrammi juht Siim Kuresoo.
Autor: Erakogu

Paraku näib, et praegu oleme liikunud vastassuunas - seda näitavad ka rekordilised raiemahud, samuti valitsuse hiljutine otsus toetada puidu masspõletamist Eesti Energia kateldes.

Keskkonnaühendused toovad välja kolm olulist ettepanekut, mida tulevane arengukava peab hõlmama:

Loodusmetsade hävimine tuleb peatada. Uuel kümnendil tuleb peatada Eestis nüüdseks juba väga haruldaste loodusmetsade hävitamine. Loodusmetsi on kogu metsamaast umbes 2% ning ca 10 000 ha neist asub majandamispiiranguteta metsas. Vana metsa elustiku viimaste pelgupaikade säilitamiseks tuleb läbi viia lausaline inventeerimine ja parendada mehhanisme nende kaitseks.Olukorras, kus tuhanded teadlased räägivad elurikkuse kriisist, ei saa me lubada vana metsa liikide hävitamist.

Üldine metsa majandamise intensiivsus peab arvestama keskkonnamõjudega. Puidu väga soodne hind ning küpsusnormidele vastava metsa osakaal õhutavad aina suuremaid raiemahtusid ning suure keskkonnamõjuga metsandustaristu rajamist. Uuel kümnendil on tarvis tugevalt ohjeldada raiemahtusid ning muuta kuivenduspraktikaid, et vähendada oluliselt metsanduse negatiivset mõju kliimale, elurikkusele, veekvaliteedile ja - ringlusele. Kõik need mõjud hakkavad ju omakorda mõjutama otseselt ka inimest. Lõpetama peaks toetuste maksmise metsakuivendussüsteemide rekonstrueerimis- ja hooldustöödeks, suunates selle asemel need vahendid veekaitsemeetmete tõhustamiseks.

LOE LISAKS:

Eesti Erametsaliit: tahame metsanduse arengukava, mis viib edasi!

Majandusmetsas peab jääma ruumi metsaelule. Rangelt kaitstavatest metsadest ei piisa Eestile omase metsaelustiku hea käekäigu tagamiseks ning metsade majandamisel tuleb kasutada senisest oluliselt rohkem võtteid, mis aitaksid hoida majandusmetsade elurikkust. Senisest palju enam on tarvis rakendada püsimetsandust ning jätta metsades koristamata surnud puitu. Lageraiele alternatiivsed raievõtted sobiksid suurepäraselt kasutamiseks näiteks asulalähedastes metsades, majandamispiirangutega metsades, rekreatsiooniliselt olulistes metsades, enimkasutatavates marja- ja seenemetsades.

Siim Kuresoo, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse aseesimees ning metsaprogrammi juht

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616