Autor: Jaanus Vogelberg • 17. juuli 2019

Norrakate maksmata arve surus puitmajatootja põlvili

Modulehouse'i rajatud suusahotell Rootsis
Autor: Modulehouse
Eile kirjutas Põhjarannik, et Narva moodulmajatootja Modulehouse lõpetab tegevuse ning koondab üle 100 töötaja. Ettevõtte müügidirektor Jevgeni Rõbakov avaldas nüüd Äripäevale, et põhjuseks on vaidlus Norra suurfirma Skanskaga, kes tema sõnul keeldub maksmast miljoni euroni küündivat arvet.

"Tegime Skanskaga Norras eelmisel aastal suure ja riskantse objekti. Eesmärk oli teha nullmarginaaliga, ajasime mahtu taga. Oli viieaastane leping. Juhtus nii, et esiteks saime projekti raames väga suure kahjumi, aga Skanskal on hetkel ka viimane arve maksmata meile, mis on käibemaksuga natuke alla miljoni euro," rääkis Rõbakov.

Tema sõnul on ehitatud majad üle antud ja sinna kolisid inimesed sisse juba novembris. "Oleme juulikuus ja räägime siin, mis tähendab, et me pole sentigi sellest rahast kätte saanud," tõdes Rõbakov.

Omanikud Šveitsis

Modulehouse'i tegelikud kasusaajad on äriregistri andmetel Šveitsis elavad Rustam Timerbaev ja Liana Timerbaeva ning Eestis elav Zoya Shilenko. Timberbaevile kuulub Modulehouse'ist 49%, Timberbaeva ja Shilenko omavad aga ettevõttes kahe peale kokku 26protsendilist osalust läbi Indore Chemical OÜ.

Väikeosanikest kuulub Jevgeni Rõbakovile ettevõttest 7% ning Juri Rõbakovile, Dmitri Fraimanile ja Viktor Mihnole võrdselt 6%.

Tema sõnul on ettevõttel vähe lootust Skanska käest raha kunagi kätte saada. "Nemad hindavad seal oma riske, heidavad meile ette teatud kulusid. Meie omalt poolt näeme, et läksime lepingusse hea usuga, tulime neile vastu, nagu oleme harjunud Rootsi partneritega tööd tegema. Eeldasime, et tuleb pikaajaline koostöö. Kui Skanska arvab, et neelame alla 1,6 miljonit eurot ja suure rõõmuga lähme eluga edasi, siis nad eksivad," ütles Rõbakov.

Modulehouse on küll kohtuteele mõelnud, kuid see nõuab palju raha. "Pikalt lootsime... perspektiiv on päris nõrk. Võimalused on päris kesised, sest kohtukulud on väga kõrged. Protsess on pikaajaline ja oleme olukorras, kus kogu tõendusbaas hakkaks olema meie õlgadel. Me ei ole selline ettevõte, meil ei ole selliseid võimalusi. Asi on läinud selleni, et kõik eraisikud, kes on ettevõttega seotud, kes on olnud juhatuses, meie – väikeomanikud – oleme sisuliselt kogu oma eluga panustanud siia. Loogiline, et selliseid summasid kokku saada on meil keeruline," tunnistas Rõbakov.

Modulehouse'i esindus 2018. aasta märtsis Rootsi ehitusauhindade galal (Jevgeni Rõbakov vasakult teine)
Autor: Modulehouse

Tema sõnul maksab Norras advokaadi tund 300–350 eurot, advokaadibüroole tuleb aga teha deposiit summas 20 000 eurot. "Ja siis hakkad 50/50 võimalust taga ajama," rääkis Rõbakov.

Koondamine algab ülehomme

Rõbakovi sõnul on ettevõte töötukassaga suhelnud ja koondamiskuupäev on 18. juulil. Ta avaldas lootust, et Modulehouse'i inimesed leiavad ehitusvaldkonnas uue töö. "Konstruktorid, insenerid, tislerid, santehnika ja ventilatsiooni spetsialistid, siseviimistlejad... väga laia oskusspektriga inimesed. Arvan, et nad kindlasti leiavad tööd, aga kui kiiresti... raske öelda," tõdes Rõbakov. Tema sõnul oli alles eelmisel aastal ettevõtte kiire kasvu periood, kus tööpuudust oldi sunnitud kompenseerima Ukraina renditööjõu abiga.

Eesti töötukassa koondamistele reageerimise peaspetsialist Kaia Savisto kinnitas Põhjarannikule, et 3. juulil esitas OÜ Modulehouse töötukassale teatise 109 töötaja koondamise kohta.

Modulehouse pole mullust majandusaasta aruannet esitanud. Mullu 4. kvartalis oli ettevõtte müügitulu Äripäeva Infopanga andmetele 5,6 miljonit eurot, kuid kukkus seejärel järsult 1. kvartalis 2,6 ja 2. kvartalis 1,7 miljonile eurole.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616