Autor: Metsamajandusuudised.ee • 23. juuli 2019

Kuidas reageerivad metsas taimed turberaietele?

Turberaie (aegjärkne, häil- ja veerraie) on uuendusraie viis, kus vanamets raiutakse mitme raiejärguga, et luua soodsad tingimused okaspuude järelkasvu tekkimiseks ja kasvuks vana metsa turbe all. Ideaalis ei ole sellisel juhul metsa arengus perioodi, mil metsaala oleks päris lage.
Metsaraie.
Autor: SILLE ANNUK

Üldiselt arvatakse, et turberaie mõju elurikkusele on vähem häiriv kui lageraie puhul.Hiljuti avaldatud teadusartiklis kirjeldavad Tea Tullus jt (2019) aegjärkse raie järel männikute alustaimestikus toimuvaid muutusi, tuginedes püsiprooviruutude andmetele, mis koguti enne raiet, vahetult pärast raiet ja 3–4 aastat hiljem.

Aegjärkne raie suurendas männikutes kasvavate soontaimede ja sammalde liigirikkust, vähemalt lühiajaliselt. Samas reageerisid eri taimerühmad raiele erinevalt. Kui paljude soontaime liigirühmade ning lehtsammalde ja maapinnal kasvavate sammalde liigirikkus suurenes, siis tüvedel ja kõdupuidul kasvavate sammalde liigirikkus vähenes. Raiejärgse maapinna ettevalmistuse mõjul vähenes märkimisväärselt ka hariliku mustika katvus, ent katvuse kiire taastumine annab alust arvata, et aegjärkne raie on mustika jaoks säästev raiemeetod.

Allikas: Õppeleht Sinu Mets

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616