Autorid: Meelika Sander-Sõrmus, Metsamajandusuudised.ee • 7. august 2019

Moe külla rajatakse puiduhakkel töötav koostootmisjaam

Eesti üks suuremaid regionaalseid soojatootjaid OÜ N.R. Energy kavandab koostöös Moe piiritusevabrikuga rajada Lääne-Virumaale Moe külasse soojusenergia koostootmisjaama ja luua uue kaugküttepiirkonna. Moe koostootmisjaam ühendatakse varustuskindluse suurendamiseks ka Tapa Üleviste tänava katlamajaga.
NR Energy Tapa katlamaja.
Autor: N.R. Energy

Moele on plaanide järgi kavas rajada uus, 9-megavatise võimsusega koostootmisjaam, mis hakkab asuma piiritusevabriku territooriumil. Sooja tootmiseks kasutatakse keskkonnasõbralikku taastuvenergiat ehk puiduhaket. Plaanide järgi 2020. aasta sügisest käivituv soojamüük hakkab toimuma läbi uute soojatrasside võimsusel kuni 5 megavatti. Uue kaugküttepiirkonna loomine ja ühendustrassi loomine läheb maksma umbes 3 miljonit eurot.

N.R. Energy juhataja Ahto Tisler lausus, et uus tootmisüksus parandab soojusenergia varustuskindlust Tapa vallas ning loob eelduse toasooja hinna edasiseks languseks. „Moe kaugküttepiirkond lisab Tapa valla soojatarbijatele juurde kaasaegse ja keskkonnasõbraliku võimaluse hoonete kütmiseks. Tapa ja Moe vahele loodav ühendustrass suudab kanda soojusenergiat üle mõlemas suunas, mis tähendab, et kui üks katlamaja rivist välja langema, tagab teine katkematu soojusvarustuse mõlemas piirkonnas. Moe koostootmisjaama ühendamine Tapa Üleviste tänava katlamajaga parandab seega ka Tapa kaitseväe linnaku soojatootmise varustuskindlust," lisas Ahto Tisler.

Moe piiritusevabrikuga seotud ettevõtted Moe OÜ ja Moe Õllevabrik OÜ ning Moe Mõis MTÜ on esimeste klientidena huvitatud uue kaugküttevõrguga liitumisest, kuid huvilisi veelgi.

Moe piiritusetehasega seotud ES Bioenergia OÜ esitas Tapa vallavalitsusele taotluse uue kaugküttepiirkonna moodustamiseks juuli keskel. „Uue, keskkonnasõbraliku koostootmisjaama rajamisest millest võidavad nii otseselt Moe kui laiemalt Tapa elanikud ja ettevõtted,“ selgitas ES Bioenergia juhatuse liige Sven Ivanov.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616