Autorid: Meelika Sander-Sõrmus, Metsamajandusuudised.ee • 12. august 2019

Ruumelementide tootja: müügitulu ja kasum jäid plaanidest väiksemaks

Maailma kõrgeima puitelamu ehitanud KODUMAJA AS teenis 2018. aastal 57,94 miljoni eurose käibe juures 3,15 miljonit eurot tegevuskasumit. Ettevõtte juhatus peab aastat 2018 pigem keskpäraste hulka kuuluvaks.
Kodumaja AS tootmine Tartus.
Autor: Meelika Sander-Sõrmus

Mullusega võrreldes ettevõtte müügitulu kahanes pea 7% – 2017. aastal oli ettevõtte müügitulu 62,27 miljonit ja tegevuskasum 5,18 miljonit eurot.

Kontserni majandusaasta aruandes toovad nad välja, et ettevõtete 2018. aasta müügitulu ja kasum jäid väiksemaks eesmärgistatust – müügituluks oli planeeritud 71 miljonit ja tegevuskasumiks 7,8 miljonit. „Kui müügituluga võib arvestades asjaolusid siiski rahule jääda, siis kasumiootus oli kõrgem. Paremate tulemuste saavutamist takistasid turgudel valitsevast olukorrast tingitult, näiteks ehituslubade kättesaamine, projektide käivitamise viibimine, mis omakorda tingis lühikesi projektide ettevalmistusperioode. Jätkuvalt olid Kodumaja põhilistel turgudel Norras ja Rootsis nende riikide rahvusvaluutad NOK ja SEK nõrgad euro suhtes, mis mõneti raskendas äritegevust. Ka viis soovitud tulemust alla surve otsekuludele, mis vähendas projektide kasumlikkust ning tööjõuturul valitsev olukord,“ toovad nad välja põhjused, mille taha jäi soovitud tulemus.

Peamiseks turuks Skandinaavia. Aastal 2018 oli Kodumaja kontserni ettevõtete domineerivaks turuks Norra, osakaaluga müügitulust 87,5%, kuid jätkuvalt tegutseb kontsern aktiivselt ka Rootsi turu suunal, mille osakaal oli 2018 a. müügitulust 10,7%. Ülejäänud osa müügitulust moodustasid Eesti projektid, mis on ehitatud oma arendusprojektide raames. Elavnemist on Kodumaja jaoks täheldada ka Soome turul.

Puit on jätkuvalt moes. Positiivsena toovad nad aruandes välja selle, et puitkarkassil, kui kergest ja keskkonnasõbralikust materjalist, tehases toodetud elementidest ehitamine on muutunud järjest populaarsemaks. Seda trendi toetab ka asjaolu, et sellise ehitusviisi sõltuvus hooajast on minimaalne. Nii õnnestus ettevõttel 2018. aasta jooksul sõlmida rekordilises mahus müügilepinguid erinevatele toodetele.

Aastat 2018 jääb Kodumaja ASile meenutama ka võit rahvusvahelisel puitmajavõistlusel “Aasta Tehasemaja 2018”, kus saavutati kaks preemiat: üldvõit ja parim puitkarkassmaja.

Eesti Puitmajaliidu ja Eesti Puitmajaklastri korraldatud Aasta Tehasemaja konkurss on iga-aastane sündmus, mille peamiseks eesmärgiks on tunnustada parimaid puidust tehasemaju ja propageerida puidust ehitamist. Konkursil osalenud 39-st puitmajast valiti võistlustööde seast Aasta Tehasemajaks 2018 Kodumaja ASi tütarfirma KM Element OÜ ehitatud kortermajade kompleks Norras, Tønsbergis.

LOE LISAKS:

Andrus Leppik: Eesti puidutööstuse suur roll puitmajatootjate edus

Tööjõukulud teevad muret. Viimaste aastate jooksul on jätkuvalt tunda olulist survet tööjõukulude kasvule ja see surve jätkub ka aastal 2019. „Seega on töö- ja juhtimiskorralduse efektiivsuse, personali oskuste, kogemuste ja motivatsiooni, materjalide kasutamise, tootearenduse ning töö ja toodangu kvaliteedi parendamine jätkuvalt kriitilise tähtsusega Kodumaja kontserni ettevõtete konkurentsivõime ja kasumlikkuse tagamisel. Järjest olulisemaks muutub tootearendus koostöös teadusasutustega, mida Kodumaja 2018. aastal ka läbi viis,“ kirjutavad nad aruandes.

Aruandeaasta lõpus töötas ettevõttes 506 töötajat (täistööajale taandatult) ja aastaga töötajate arv kahanes 26 võrra.

TASUB TEADA

2018. aasta konsolideeritud raamatupidamise aastaaruandes kajastuvad emaettevõtja - Kodumaja AS ning tema tütarettevõtjate finantsnäitajad. Kodumaja ASi tütarettevõtted on: Kodumajatehase AS, Kodumaja Kinnisvaraarenduse OÜ, KM Element OÜ, Kevestom OÜ, Kodumaja Projekteerimise OÜ, KM Sverige AB (asukohaga Rootsi) ja KM Nederland B.V. (asukohaga Holland).

Kodumaja põhitegevuseks on puitkarkassehitiste projekteerimine ja ehitamine tehases toodetud elementidest. Nende ehitatud on ka maailma kõrgeim, 52,8 meetri kõrgune, 14-korruseline ja 62 korteriga puitelamu Norras, Bergenis.

Allikas: Ettevõtte majandusaasta aruanne Äripäeva Infopangas.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616