Autor: Metsamajandusuudised.ee • 19. august 2019

EMPL: biomassi kasutus Narvas väärindaks väheväärtuslikku metsa

Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu (EMPL) hinnangul võiks toetada Narva elektrijaamades taastuvenergia tootmist puidu põletamise teel kuni 500 000 tihumeetri mahus - see looks võimaluse majandada madala majandusliku väärtusega metsasid ja uuendada neid väärtuslikumate puuliikidega.
Narva Elektrijaamad.
Autor: PM/Scanpix Baltics / Mihkel Maripuu

"Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit on varasemalt väljendanud seisukohta, et Narva elektrijaamades võiks toetada taastuvenergia tootmist puidu põletamise teel kuni 500 000 tm mahus. Selle mahu saavutamisel peame vajalikuks hinnata, milline on olnud mõju puiduturule ja eelkõige regioonis tegutsevatele puitu väärindavatele ettevõtetele," seisab Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu juhatuse esimehe Jaak Niguli pöördumises majandus- ja taristuminister Taavi Aasale.

Juhul, kui olulist negatiivset mõju regiooni puitu väärindatavatele ettevõtetele ei leita, pole Niguli sõnul põhjust välistada ka suuremate mahtude kasutamise toetamist, vahendab ERR.

"Liit sooviks olla kaasatud nimetatud mõjuhinnangu koostamisesse. Puitu väärindavatele tööstusettevõtetele negatiivse mõju vähendamiseks leiame, et vajalik on kaasnevalt kehtestada taastuvenergia tasu maksulagi, et tagada energiaintensiivsete metsatööstusettevõtete konkurentsivõime rahvusvahelistel turgudel. Eelnev on kooskõlas Euroopa Liidu riigiabi juhistes soovitatuga ja rakendatud peamistes konkurentriikides Skandinaavias ning Kesk-Euroopas," märkis Nigul.

Narva elektrijaamades puidu põletamine loob Niguli sõnul võimaluse majandada regiooni madala majandusliku väärtusega metsasid ja neid uuendada väärtuslikumate puuliikidega, mis looksid tulevastele põlvedele suurema hüve. Lisanduv nõudlus madala väärtusega küttepuidule loob paremad metsa majandamise võimalused erametsaomanikule ja võimaldab seeläbi täita metsanduse arengukavas 2020 seatud raiemahtude eesmärke.

Loe täismahus artiklit ERRi uudisteportaalist.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616