Autor: Metsamajandusuudised.ee • 28. august 2019

Eesti suunab Põhjamaade ilmateenistuste koostööd

Äsja Eestis lõppenud Põhja- ja Baltimaade meteoroloogiateenistuste NORDMET direktorite kohtumise võib kokku võtta tõdemusega, et ilm ei tunne riigipiire ning aina tihenev koostöö kogu prognoosteenuse ahela ulatuses on kasvav trend.
Ilm Läänemerel on täna pilvitu, sooja parasjagu ja saab veel ka ujuma.
Autor: Meelika Sander-Sõrmus

Kohtumise lõpus võttis NORDMET nõukogu ning juhtrühma eesistumise rolli Taanilt endale Eesti. Järgnevad kaks aastat koordineerib Põhjamaade ilmateenistuste koostööd Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala.

„Eesti kuulub Põhjamaade hulka. See, et NORDMETi koostöö juhtimise järg meile usaldati, on märk sellest, et meid võetakse tõsiselt. Ilm ja looduskeskkond on inimese elukvaliteedi ja riigi majanduse otsene ja üha suureneva kaaluga mõjutaja. Inimeste hoiatamine nende turvalisuse tagamiseks aina ekstreemsemaks muutuvates ilmastikutingimustes on kõikide meteoroloogiateenistuste igapäevatöö ning ühine eesmärk,“ sõnastas Taimar Ala talle usaldatud rolli tähtsuse.

Tehnoloogia kiire areng ja klientide muutuvad soovid nõuavad paindlikku tuleviku planeerimist. See on ka suurema jõudlusega riigid viinud järeldusele, et kõiki süsteeme ei tasu endal otsast lõpuni välja arendama asuda ning kogu teenuseahel ei pea füüsiliselt toimuma ühes kohas. Näiteks on võimalik ilma prognoosimisel kasutatavat äärmiselt ressursimahukat ansambelennustust jooksutada nii, et ansambli liikmed on jagatud erinevate riikide superarvutite vahel. Ühised vabavaral põhinevad lahendused aitavad mudelarvutusi visualiseerida ning kliendi soovile vastavaid tooteid disainida.

Kohtumisel kasutati läbivalt väljendit „Maale terviklik lähenemine“ (earth system approach), mis tähendab seda, et nii ilm kui keskkonna ökosüsteemid on omavahel tihedas seoses ning muutused ühes mõjutavad otseselt teist. Ekstreemsete ilmastikunähtuste sagenemine viimastel aastatel on selle otseseks väljenduseks.

Põhja- ja Baltimaade tihe koostöö meelitab järjest enam juurde partnereid Euroopa teistest osadest, olgu nendeks siis Holland, Iirimaa või hoopis Lõuna-Euroopasse kuuluv Hispaania. Kaugemasse tulevikku vaadates ei ole välistatud ka tihe koostöö erasektoriga, mis meteoroloogia valdkonnas jõudsalt pead tõstab, jäädes siiski sõltuvaks riiklikult kogutavates andmetest.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616