Autor: Metsamajandusuudised.ee • 19. september 2019

Mess ID Helsinki 2019: kõige suuremat lärmi löödi vaikuse ümber

Kagu-Eesti Puiduklastri ettevõtjad ja TSENTRI esindajad külastasid 9.-10. septembril projektmööbli messi ID Helsinki 2019.
Mess ID Helsinki 2019.
Autor: TSENTER

Mööblimessi on lihtne kujutleda kui megaüritust, mis haarab enda alla sadu tuhandeid ruutmeetreid näitusepinda ja eeldab läbitöötamiseks kümneid kilomeetreid kõndimist. ID Helsinki oli selles võrdluses tõeline „taskumess“, mis mahtus kenasti ära omaaegse tööstushoone ühele korrusele. See omakorda jättis küllaga aega tutvuda põhjalikumalt väljapanekutega.

ID Helsinki fookus on avalikul ruumil, kontori- ja tööruumil. Mõnevõrra üllatuslikult ei olnud eksponentide hulgas ülekaalus kontorimööbel. Kõige suuremat lärmi löödi hoopis … vaikuse ümber. Tänasel päeval on vägagi levinud avatud kontorilahendused, kus palju inimesi töötab koos ühes ruumis.

ID Helsinki messil osalesid ühise väljapanekuga Kagu-Eesti Puiduklastri liikmed: Võru Empak, Wermo, Velma Mööbel, Softest, Loov Interjöör, VIP-Mööbel ja 4Room.

Messipildis hakkasidki esmalt silma nn vaikusekastid, telefoniputkad – „ruum ruumis“, mis paiknevad avatud kontoris ning kus saab teisi segamata pidada oma telefoni- või Skype-kõnesid. Sellised putkad olid messil 5-6 erineva ettevõtte poolt demonstreeritud – kõige pisem neist poolavatud tugitoolina, kus ka oma helisüsteem sees ja kõige suuremad, mis on kasutatavad lausa eraldi koosolekuruumina kuni neljale inimesele. Loomulikult ei olnud keegi nõus avalikustama oma toote nn ärisaladust ehk kes millist isolatsioonimaterjali kasutab. Katsetasin erinevaid ja mõni oli tõesti muljetavaldavalt vaikne.

Lisaks mainitud telefoniputkadele pakuti ka mitmeid erinevaid heli summutavaid materjale, kas siis kajaefekti vähendamiseks ruumides või eraldusseinte ehitamiseks töölaudade vahele.

Eraldi väärib mainimist ühe ettevõtte lahendus, mis võimaldab võtta tööst efektiivseid puhkepause. Kolmest küljest kaetud lamamistool masseerib keha kolmes eraldi tsoonis (jalad, alakeha, õlavöö) ning samal ajal tuleb kõrvaklappidest nn binauraalmuusikat. Valida saab erineva pikkuse ja metoodikaga programmide vahel. Vesteldes ettevõtte esindajaga, avaldasin viisakas vormis arvamust, et tegemist on luksusega, mida ettevõtjad vaevalt kinni maksma on nõus. See arvamus pareeriti sama viisakalt öeldes, et siinkohal on tegemist hästitasuva investeeringuga. Sama kinnitas loetud päevad hiljem ka Eesti ühe suurema tarkvaraettevõtte personalijuht – suur vajadus on efektiivseid puhkepause võimaldavate ruumide ja mööbli järele.

Mess ID Helsinki 2019. Fotod: Lauri Semevsky, Tauno Erik, Ants-Hindrek Tiido, Hille Lillemägi, Irene Surva-Lehtonen, Üllar Varik.

Kuivõrd messiga samaaegselt oli käimas kogu Helsingi piirkonda hõlmav üritus Helsinki Design Week, külastasime TSENTRI inimestega Aalto Ülikooli, eesmärgiks vaadata sealseid uurimisteemasid kajastavaid disaini- ja keskkonnateemalisi popup-näituseid. Näiteks:

Whitewood – delignifitseeritud ja tihendatud puit. Toorpuidust on keemiliselt eraldatud ligniin ja kolmandik hemitselluloosist. Saadud massist oli näituse tarbeks valmistatud nt lahased käevigastuse fikseerimiseks;

New Silk ehk mida meil on õppida ämblikelt? Uurimustöö keskendub sellele, kuidas jätkusuutlikult valmistada uut tüüpi siidilaadseid materjale sünteetilise bioloogia kontekstis kasutades DNA modifitseerimist;

Natural Indigo. 1/5 veereostusest globaalses mastaabis on põhjustatud kanga värvimise ja selles protsessis kasutatavate kemikaalide poolt. Käesolev uurimustöö otsib looduslikke ja keskkonda sobivaid viise, kuidas kangast toonida. Et sinine on looduses harva esinev värvitoon, ongi keskendutud sellele.

Folded Cushion Materials uurib volditud (vana)paberist pakkevoodri valmistamist, mis asendaks muuhulgas mullikilet ja plastvahtgraanuleid. Metoodika peenem nimetus on origami ruutmosaiikmustrid ning sellesse on kaasatud matemaatika, disain ja materjaliteadused.

Aalto Ülikooli külastuse eredaim eksponaat oli siiski ülikooli campus ise. Tõeline rahvusvaheline elujanust ja teadmishimust pulbitsev linnak, kust lisaks head Soome arhitektuuri esindavatele modernsetele hoonetele ei puudunud esmaklassilise sisustusega klassiruumid-laborid-töökojad aga ka poed, restoranid, apteek, spordiklubi ja mis kõik veel!

Loodetavasti tekib Võrumaa Kutsehariduskeskuse kompetentsikeskusel TSENTER tulevikus võimalusi Aalto Ülikooliga moel või teisel koostööd teha.

Messil osalemist toetas oma nõu ja jõuga EAS-i Soome esindaja Irene Surva-Lehtonen.

Lauri Semevsky, Võrumaa Kutsehariduskeskuse Puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskus TSENTER

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616