Autor: investor Toomas • 30. september 2019

Stora Enso näeb end võitjate seas

Metsanduskontserni Stora Enso asepresidendi esinemine Äripäeva Äriplaani konverentsil ja muidugi kliimaarutelud andsid mulle mõtte vaadata, kuidas ettevõttel börsil läheb.
Stora Enso jaoks on üks märkimisväärseid tehinguid mets.
Autor: Andres Haabu

Tekkis ka küsimus, kas on oodata muutusi – läinud nädalal sai teatavaks uue juhi nimi, kes praeguselt juhilt Karl-Henrik Sundströmilt detsembris ameti üle võtab. Kontserni hakkab juhtima 44 aastane rootslanna Annica Bresky, hariduselt keskkonna- ja veelahenduste insener, kellel on metsanduse kogemust üle 20 aasta (sellest 12 aastat Stora Ensos). Kontserni juhiks tõuseb ta pakkekartongi divisjoni juhi kohalt.

Vaatasin, et Stora Enso aktsiat see uudis ei liigutanud. Küll aga rallisid metsandussektori aktsiad reedel, kui tuli signaale, et tselluloosi hind võib hakata mõõnast üle saama. Seda lootust andis uudis, et Soome tselluloositootja Metsä Fibre plaanib oktoobrist Hiinas tõsta teatud tselluloosisortidele hinda. Mis on märk, et pika languse järel on nõudlus toibuma hakanud - tulemas on mitmed pühad, mis kasvatab vajadust pakkematerjali järele.

Märkimisväärne mets

Pikemas vaates on investori jaoks Stora Enso puhul üks märkimisväärseid arenguid, et firma ostis Rootsis hiljuti hulga metsa. See on suures osas sama mets, mis 15 aastat tagasi ära müüdi, et vabastada kapitali muudeks tegevusteks. Tänane suhtumine on kontsernis hoopis teine - kuna biomajanduse jaoks on mets sedavõrd oluline tooraine ja suurim kuluartikkel, peab selline ressurss enda kontrolli all olema. Tagantjärele tunnistas Sundström, et metsa poleks pidanud müüma.

Uuendusena loob Stora Enso metsavarade haldamiseks eraldi üksuse, mis hakkab tuleva aasta algusest oma tulemusi eraldi avaldama. Nii on selgem ülevaade ka kasvava metsa väärtusest. Uude üksusesse koondatakse metsamaad Rootsis (ligi 1,4 miljonit hektarit) ning 41%ne osalus Tornatoris, mille metsamaad on valdavalt Soomes, samuti puiduvarumine Balti riikides, Venemaal, Rootsis ja Soomes. Metsavarasid on Stora Enso bilansis ligi 4,1 miljardi euro väärtuses.

Suvel toimus Rootsis üks oluline ostutehing, kus pensionikindlustusfirma AMF ostis 12 miljardi Rootsi krooni eest metsa. Hektari hind kujunes ootamatult krõbedaks, mis tekitas ootusi, et metsanduskontsernide metsamaades võib olla peidetud väärtust. See kergitas aktsiate hindu, ehkki teise kvartali tulemused jäid alla ootuste.

Kokkuhoid kui prioriteet

Stora Enso uus juht ei plaani senises kursis suuri muutusi. Esimeste ülesannete seas on jätkata aasta algul käivitatud kokkuhoiukava, mille siht on kulusid 200 miljoni euro võrra koomale tõmmata. Nii ollakse ka uueks võimalikuks majanduslanguseks paremini valmis. Samal ajal suurenevad tuleval aastal investeeringud selle aasta 610-660 miljonilt eurolt 800-850 miljonile eurole, et kiirendada struktuurseid muudatusi. Ehk üleminekut paberitootjast taastuvate materjalide tootjaks - ehitusmaterjalid, patareikomponendid, uued pakkematerjalid. Oulu paberitehasest saab nende investeeringutega kartongitehas.

Intervjuudes küsiti uuelt juhilt arvamust ka kliimaaktivisti Greta Thunbergi kohta. Bresky leiab, et Greta võib olla vastuoluline, kuid osutab õigele probleemile. Ja Stora Enso näeb ennast kliimamuutustega võitlemise trendis võitjate poolel.

Stora Enso aktsia hind on aastaga ligi 30% alla tulnud. Äsja lugesin Nordea Marketsi hinnangut, et pikaajalise investori jaoks võiks praegu olla hea ostukoht – lähiaja negatiivsed uudised on hinnas sees. Pikemas perspektiivis on potentsiaali uutest trendidest võita. Aktsia järsu languse eest kaitseb metsa väärtus.

Loe lisaks: Jari Suominen: Eesti on Stora Enso jaoks võtmetähtsusega

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616