Autor: Metsamajandusuudised.ee • 9. oktoober 2019

Kirve hoolduse ABC: valed töövõtted teevad kahju nii tööriistale kui ka sellega töötajale

Kvaliteetne kirves on üks vastupidavamaid tööriistu majapidamises, mis õigesti hooldatuna püsib töökindel aastakümneid.
Ohutud töövõtted on kõige alus
Autor: Fiskars Estonia

Et küttehooaja alguses ei ootaks puukuuris ees roostetanud peaga kirves, annab Fiskars Estonia AS esindaja Margo Pärn nõu, kuidas koduses majapidamises kirve eest hoolt kanda.

Metallist tööriistade suurim vaenlane on niiskus

Sügis on ideaalne aeg, mil matkata metsas ning käia veel viimaseid nädalavahetusi suvilas, kus raske tööpäeva lõpuks võib end sooja saunaga premeerida. Sügisene pori ja niiskus seevastu loovad head tingimused tööriistade roostetamiseks.

Kirve jaoks on niiskus kõige ohtlikum vaenlane, sest rooste moodustumisel tirib hapnik elektrone metallist eemale, põhjustades selle lagunemist. Seepärast on oluline peale iga kasutamist kirvepea mustusest ning niiskusest puhastada ja hoida seda kuivas kohas – olgu selleks garaaž või puukuur. Kui kirves jääb pikemaks ajaks seisma, peaks seda lisaks puhastamisele ka õlitama.

Kui kirvel on puidust vars

Nii mitmedki klassikalist joont hoidvad tööriistatootjad tänapäeval toovad turule uusi puidust varrega kirveid, mis on ka eelistatud valik paljude proffide seas. Näiteks on sellised Fiskars Norden sarja kirved, mis hoiavad sama traditsioonilist joont, kuid on tänu uutele tehnoloogiatele purunemiskindlamad ning optimaalsema löögivõimekusega kui nende eelkäijad. Vastupidi levinud eksiarvamustele võib selliste kirveste hooldamine osutuda isegi lihtsamaks, kui plastikust kirveste puhul: nii metallist pea kui ka puidust varre kaitseks tuleb kirvest lihtsalt aeg-ajalt õlitada.

Selleks kõige sobilikum on keedetud linaseemneõli, mis aitab säilitada mõlema materjali vastupidavust. Õli ei ole oluline mitte ainult materjalide kaitseks, vaid õlitatud kirves lõikab ka kiiremini ja sügavamale, säästes puude tegemisel aega ja vaeva.

Hoolduse tuum on teritamine

Isegi parim teras muutub aja jooksul nüriks. Kõige lihtsam viis teada saada, kas kirves on terav või vajab veel tööd, on testida seda paberiga. Kui kirves suudab probleemideta läbi paberi lõigata, on see hästi teritatud.

Seejuures ei ole uut kirvest soovituslik teritada vanamoodi – luisu ja käiaga – mis võib vale teritusnurga tõttu kirvetera liialt hapraks ja tömbiks muuta. Uute kirveste hooldamiseks on olemas spetsiaalsed teritajad, millel õige teritusnurk. Terav kirves on ohutu kirves.

Ohutud töövõtted on kõige alus

Kuigi hea hooldamisega saab juba palju ära teha, et tööriista kasutamisel ei esineks ootamatusi, on suurim vastutus ohutuse tagamisel siiski kasutajal. Kirvega töötamisel ei tasu unustada ei õiget kehaasendit ega töökindaid. Sama oluline on meeles pidada, et kuigi kirves on üks vastupidavamaid tööriistu, ei tähenda see, et kõik töövõtted oleksid lubatud. Valed töövõtted teevad kahju nii tööriistale kui ka sellega töötajale.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616