Autorid: Mait Kraun, Metsamajandusuudised.ee • 10. oktoober 2019

Tselluloosi hinnalangus räsib Soome suurtootjat

Soome papitoodete firma Metsä Boardi tulemused on kehvemaks muutunud ning peamiseks põhjuseks on toodete hinnalangus. Aktsia on samuti suuna alla võtnud. Analüütikud soovitavad aktsiat hoida.
Papp.
Autor: Pixabay

Ettevõtte teise kvartali tulemused olid oodatust kehvemad ning prognoositakse, et tänavu olukord märkimisväärselt ei parane. Mullu oli Metsä Boardi jaoks hea aasta ning aktsia jõudis peaaegu 10 euroni. Nüüd kaupleb aktsia 6,5 euro juures.

Kuigi aktsia on küllaltki palju langenud, on ostusoovitusi andnud analüütikuid vähe, mis peegeldab ebakindlat tulevikku.

Tselluloosituru nõrkus mõjutab negatiivselt

Ettevõte toodab peamiselt papiga seotud tooteid, aga Rootsis on Metsä Boardil ka teslluloositehas. Viimase hinnad on eelmise aasta kõrgetelt tasemetelt tublisti alla tulnud.

Hinnalangus algas 2018. aasta sügisel Hiinas ning mõne aja pärast jõudis see ka Euroopasse. “Hiina turul olid hinnad vahepeal 900 dollari juures. Nüüd on hind langenud 600 dollarini. See kajastub ka tulemustes, tselluloositurg on tsükliline,” nentis ettevõtte juhatuse esimees Ilkka Hämäla.

Kuna Euroopa ja Hiina hinnavahe on jätkuvalt märkimisväärne, võivad hinnad lühiajaliselt veelgi kukkuda, eriti Euroopas. “Eelmine aasta läks meil väga hästi, aga nüüd oleme maa peal tagasi,” nentis Hämälä.

Kiiret taastumist oodata ei ole

Tootjad ei peaks ootama, et tselluloositurul hinnad kiiresti taastuma hakkavad. Selle tõttu prognoosib ettevõte, et kolmanda kvartali tulemused saavad olema teise kvartaliga võrreldes kehvemad.

Papitoodete müük jääb prognoosi kohaselt enam-vähem samaks. Kokkupandava karbipapi käive peaks samuti stabiilsena püsima ning pigem ollakse selle osas positiivselt meelestatud. Lainepapi turu lühiajaline väljavaade on sarnaselt tselluloosile aga ebakindel, mis võib ettevõtte toodete müügihindu mõjutama hakata.

MIS ON MIS

Metsä Board on Soome ettevõte, mis toodab paberplaate, kokkupandavaid pappkarpe, toiduteenustega seotud pakendeid ning pakkepaberit. Euroopas ollakse valdkonnas üks suurimaid firmasid. Metsä Boardil on ka tselluloositehased. Ettevõte asutati 1986. aastal ning selle aktsiatega kaubeldakse Nasdaq Helsinki börsil.

Samas on mitmed tselluloositootjad otsustanud oma tootmist vähendada, mis peaks pikemas perspektiivis hakkama turgu rohkem tasakaalu viima, ütles Metsä Boardi tegevjuht Mika Jouko.

“Kui vaadata 2010ndate trende, siis mullu oli hinnatase erakordselt kõrge. Euroopa hinnad on pikaajalise trendiga praegu kooskõlas. Hiinas on kukkumine olnud niivõrd järsk, et mitmed tootjad on teatanud tootmise piiramisest,” lisas Hämälä.

Ettevõtte tootmiskulud püsivad prognoosi kohaselt stabiilsena. Küll aga on Euroopas turuhinnad esimesel poolaastal pigem langenud, mis mõjutab Metsä Boardi tervet teist poolaastat negatiivselt.

Tulemused oodatust halvemad

Metsä Boardi teise kvartali käive langes aastatagusega võrreldes 25 miljoni võrra, 477,1 miljoni euroni. Refinitivi küsitletud analüütikud ootasid käibeks 495,9 miljonit eurot. Mullu samal ajal ulatus ettevõtte müügitulu 518,7 miljoni euroni.

Võrreldav tegevuskasvum langes 21 miljoni võrra, 41 miljoni euroni. Analüütikud ootasid kasumiks 50,9 miljonit eurot.

“Meie teise kvartali tulemus oli kehvem kui me esimeses kvartalis ootasime. Osalt oli see tingitud tselluloosituru nõrgenemisest ja Soome tehaste ajutisest sulgemisest. Papitoodete müük kasvas veidi,” ütles tegevjuht Mika Jouko.

Eelmise aasta kolmandas kvartalis ulatus Metsä tegevuskasum 63,7 miljoni euroni, seda tulemust ettevõtte juuli-september kvartalis tõenäoliselt ei ületa.

Analüütikud soovitavad aktsiat hoida

Ettevõtte aktsiat katab Reutersi andmetel kokku 8 analüütikud. Kaks neist on andnud firmale ostusoovituse, kuus aga soovitab aktsiat hoida. Kusjuures tugeva ostusoovituse on andnud ainult üks analüütik. Üldiselt ollakse sektori teiste ettevõtete osas positiivsemalt meelestatud.

Mullu suutis ettevõte teenida terve aasta vältel korralikku kasumit ning peamiseks põhjuseks olidki kõrged turuhinnad. Hästi läks ka selle aasta esimene kvartal, aga aasta teises pooles prognoositakse tubli kasumilangust. 2020. aastal peaks olukord stabiliseeruma, aga ei ole teada, mis suunas hinnad liikuma hakkavad. Seega tasub järgmise aasta prognoose silmas pidades olla küllaltki skeptiline.

Dividendi maksis ettevõte 2018. aastal 0,21 eurot aktsia kohta. Tänavu vähendati dividendi rohkem kui poole võrra ning väljamakse ulatus 0,1 euroni. See teeb praeguse aktsiahinna juures firma dividenditootluseks 1,91 protsenti.

Käive peaks tänavu stabiilselt langema, aga märkimisväärset kukkumist oodata ei ole. Prognooside kohaselt hakkab Metsa Groupi käive uuesti kasvama 2020. aasta esimeses kvartalis.

Prognooside kohaselt hakkab Metsa Groupi käive uuesti kasvama 2020. aasta esimeses kvartalis.
Autor: Äripäev AS
Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616