Autor: Metsamajandusuudised.ee • 16. oktoober 2019

Jari Suominen: Sünge turuväljavaade on praegu tõenäoliselt kõige suurem oht

Soome metsatööstuskontserni Stora Enso puidutoodete osakonna asepresident Jari Suominen esines Äripäeva majanduskonverentsil “Äriplaan 2020”. Esitasime talle kolm küsimust.
Soome metsatööstuskontserni Stora Enso puidutoodete osakonna asepresident Jari Suominen.
Autor: Äripäev AS

1. Millised on suurimad ohud ja võimalused Eesti ettevõtete jaoks 2020. aastal?

Sünge turuväljavaade on praegu tõenäoliselt kõige suurem oht mitte ainult Eestile, vaid meile kõigile. Ebastabiilsed poliitilised olukorrad, väljakutsuv aeg riikide majanduses, Brexit – kui mainida vaid mõned. Euroopa on väga killustatud ja keerukas turuolukord mõjutab rohkem väiksemaid riike teistest riikidest sõltumise tõttu. Enamikul tööstusharudel on ees raske aasta.

Kuid Eestil on võimalusi. Näiteks on teil ilus kasvav mets, taastuv ja jätkusuutlik tooraine, mis tänu uuenevale tehnoloogiale pakub tohutuid võimalusi. Teil on ka digitaalne kompetents ja ettevõtluskultuur, mis toetavad Eesti ja Eesti ettevõtete positsiooni maailmaturul.

2. Mis on Eesti arengu kõige suuremad takistused? Kuidas neist üle saada?

Üks takistus on see, et Eesti on väike riik ja sõltub seetõttu näiteks kaubandusest, teadmiste ja kompetentsi vahetamisest ning tugevate suhete arendamisest.

Eesti peab leidma viise, kuidas meelitada ligi välismaiseid ettevõtteid, kes suudavad tuua siia uusi teadmisi ja tehnoloogiaid ning kes saaksid osa Eesti innovaatilisest ja ettevõtlikust kultuurist.

Peate leidma viise, kuidas meelitada ja hoida pädevat tööjõudu, ning looma liite, mis võimaldavad tugevat koostööd.

3. Millised on kolm esimest asja, mida teeksite Eesti peaministrina?

Esiteks, tegutseksin ühenduslülina erinevate tööstusharude vahel ja pakuksin koostöövõimalusi. Raske on kasvada ainult ühe pakutava tüki abil, kuid kõigi nende tükkide ühendamise kaudu saame luua uusi ökosüsteeme.

Teiseks, rakendaksin tegevusplaani, mis teeb Eestist digitaliseerimise ja uue tehnoloogia teerajaja.

Ja lõpuks, ma istutaksin puid. Kaasaksin kõiki põlvkondi ja räägiksin jätkusuutlikult majandatud metsa olulisusest. Näitaksin neile, mida üks puu saab teha ja kuidas see võib tulevikus fossiilset päritolu materjale asendada.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616