Autor: Metsamajandusuudised.ee • 16. oktoober 2019

Sihikindel rootslanna on aidanud Eesti metsandusel järjepidevalt areneda

Erametsaliit tunnustas viimasel liidu korraldatud seminaril „Puit energiaks 2019“ meenega Marja Gustafssoni Eesti metsanduse kaasajastamise eest.
Marja Gustafsson tänamas tunnustuse eest.
Autor: Juuli Nemvalts

Eesti Erametsaliidu tegevjuht Andres Talijärv sõnas, et Gustafssoni rolli on raske alahinnata. Tal on suur panus siinsete metsameeste aastatepikkusel koolitamisel ja nõustamissüsteemi loomisel erametsaomanikele.

„Meil tekkisid küll 90-ndate alguses erametsad aga kuidas metsaomanike koolitada, millist nõu neile anda, oli meie jaoks täiesti uus teema. Marja Gustafsson korraldas nõustajate koolitamisi nii Eestis kui ka nende õppereise Rootsi. Anti praktilisi soovitusi väikeste metsaomandite majandamiseks,“ rääkis Talijärv. „Käsitlemist leidsid meie jaoks uued teemad, mis puudutasid looduslikku mitmekesisust ja sellega seonduvat. Need “rohelised” vaidlused, mis Rootsis toimusid 90-ndatel, jõudsid peagi ka Eestisse. Kuidas metsi majandada nii, et oleks tasakaal looduskaitse ja majanduslike huvide vahel – selliseid koolitusi aitas Marja Gustafsson läbi viia.“

Keskkonnaministeeriumi asekantsler Marku Lamp tunnustust üle andmas.
Autor: Juuli Nemvalts

Gustafssoni roll oli kahe riigi, Rootsi ja Eesti metsaspetsialistide ja teadlaste-õppejõudude koostöö toimimisel oluline. Samuti korraldas ta ka Maaülikooli õppejõududele kursusi Rootsis.

„Tema eestvedamisel rajati Eestisse kakskümmend aastat tagasi igasse maakonda lehtpuu näidisala, et välja selgitada, kuidas need erinevates kasvukohatüüpides edenevad ning anda metsaomanikele ettekujutus, milliseid võtteid lehtpuude kasvatamisele kasutada,“ tunnustas Talijärv Gustafssoni visionääri ja eestvedaja roll. „Need katselapid on paljudele olnud oluliseks õppimise kohaks ja nende baasil on kirjutatud artikleid ja kaitstud kolm doktoritööd. Eriline teene on 20 aastat tagasi rajatud lehtpuu näidisalad näitamaks metsaomanikele, kuidas targalt majandades saab suuremat tulu.“

MIS TOIMUS

Seminar “Puit Energiaks 2019” toimus 18. septembril.

Seminari korraldas SA Erametsakeskus koostöös Eesti Taastuvenergia Koja ja Riigimetsa Majandamise Keskusega.

Juuli Nemvalts, kaasautor

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616