Autor: Metsamajandusuudised.ee • 28. oktoober 2019

Metsä Wood: käes on juurdeehituste aeg ning optimaalseks ehitusmaterjaliks on kerge puit

Puidu looduslikud omadused – kergus ja tugevus – on mitmel moel head nii ehitajatele kui ka tervetele kiire linnastumise keerises olevatele ühiskondadele. Ekspertide sõnul on juurdeehitused üks puidust ehitamise kõige perspektiivikamaid valdkondi.
Ehitajate jaoks tähendab kergete puitelementide kasutamine ka lihtsamat ehituslogistikat.
Autor: Metsä Wood

Puitmaterjalid, Metsä Woodi lamineeritud vineerpuit Kerto® LVL, muudavad ehitamise kiireks, kergeks ja roheliseks.

Käes on juba olemas olevate ehitiste renoveerimise ajastu. Vajadus hoonete tehnosüsteemide, nagu kanalisatsiooni ja ventilatsiooni renoveerimise järele on üks elamute renoveerimise peamisi ajendeid.

Selle finantseerimiseks ehitatakse mõningatel juhtudel hoonetele lisakorruseid. „Vana maja fassaadile või katusele millegi lisamine nõuab hoolikat planeerimist. Vanade konstruktsioonide arvutused võidi teha teistsuguste standardite põhjal kui nõutakse tänapäeval ja materjalid võivad aastatega kuluda,“ rõhutas Aalto Ülikooli arhitekt ja teadlane Matti Kuittinen.

Üks hea võimalus selle probleemi lahendamiseks on kasutada kergeid ehitusmaterjale. Näiteks toimus erakordselt kiire juurdeehitus Pariisi lähistel Poissys, kus ehitati olemasolevate elamute peale 33 uut korterit. Tänu valmiselementide kasutamisele ja kergele puitkonstruktsioonile kulus ehitamisele kõigest pool aastat.

Pariisi lähistel Poissys ehitati olemasolevate elamute peale 33 uut korterit.
Autor: Metsä Wood

„Vertikaalse linnaarenduse lahenduse juures on huvitav just valmiselementide kasutamine,“ teatas Laurent Pillaud, Virtuel Architecture’i arhitekt. Puit on tugev ja üpris kerge kaaluga. See teeb Kerto LVL-ist valmistatud puitelementidest ja -moodulitest suurepärase lahenduse, kui on tarvis olemasolevale ehitisele uusi korruseid lisada. „Iga maja koosneb kolmest või neljast moodulist ja ühest katusest. Moodulid valmistati ühe kuuga. Seejärel toodi moodulid kohale ja paigaldati ühe päevaga otse katusele.“

Üks puidust ehitamise kõige olulisemaid plusse on konstruktsioonide kerge kaal, mis võimaldab ehitada ka kergemale alusele. „See tähendab omakorda kulude kokkuhoidu, kuna nõuab vähem aluskonstruktsioonide püstitamist, ehitusmaterjale ja aega,“ ütles arhitekt ja teadlane Matti Kuittinen. Ehitajate jaoks tähendab kergete puitelementide kasutamine ka lihtsamat ehituslogistikat ja hõlpsamat materjalide käsitsemist ehitusplatsil. See võimaldab ehitusprojekti käigus aega ja raha kokku hoida.

Lugege puidust juurdeehituste võimaluste kohta lähemalt SIIT.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616