Autor: Mikko Saavalainen • 4. detsember 2019

Mikko Saavalainen: ehituse tulevik on puitelementides

Kiirenev linnastumine suurendab nõudlust elumajade järele. Selle jätkusuutlikul viisil rahuldamiseks tuleb ehitada kiiremini ja keskkonnasõbralikumalt, kirjutab Metsä Woodi äriarendusvaldkonna asepresident Mikko Saavalainen.
Mikko Saavalainen.
Autor: Seppo Samuli

Heaks lahenduseks on siin puit – ennekõike tänu pidevalt paremaks muutuvatele moodulehitamise võimalustele ja sellele, et ehitusplatsidel saab aina enam kasutada tehases varem toodetud elemente.

Tänane ehitustööstus paiskab atmosfääri pea kolmandiku kogu maailma süsihappegaasi heitmetest. Vaja on rohkem keskkonna seisukohast jätkusuutlikke lahendusi. Puit on ainus levinud ehitusmaterjal, mis seob süsinikku. See on ka taastuv loodusvara. Lisaks saab puitdetaile taaskasutada või ümber töödelda, kui hoone neid enam ei vaja.

Kiirus kasvab

Nõudlust aitab rahuldada ka see, kui õnnestub tõsta ehituse tempot. Tõsiasi, et ehitustegevus liigub ehitusplatsidelt tehastesse, aitab kiirust tõsta. Eelnevalt toodetud puitelemendid ja -moodulid tuuakse ehitusplatsile, kus need kiiresti kokku monteeritakse.

Kerto LVLi ehk lamineeritud vineerpuidu ja teiste sarnaste töödeldud puidust toodete abiga õnnestub säästa päevi ehitusaega. Sellest toodetud elemendid ja moodulid muudavad ehituse kiiremaks ning teevad puidust teiste ehitusmaterjalide kõrval vägagi konkurentsivõimelise alternatiivi. Nii on varem valmis toodetud moodulite abil võimalik ehitisele kiiresti katus peale saada ja ehitusplats muutub ruttu ilmastikukindlaks. Näiteks saab ühe päeva jooksul kokku monteerida kuni 1500 m2 Kerto LVList katuseelemente.

Kõik võidavad

Sobivasse mõõtu lõigatavate Kerto LVL-elementidega saavutatakse materjali kasutamise maksimaalne tõhusus ning tekib võimalikult vähe jäätmeid. Kerto LVL-toodete suuruse ja tugevuse suhe on väga hea ja see võimaldab omakorda ehitusmaterjali kokku hoida. Nii väheneb ka ehitusplatsile suunduv liiklus.

Kerto LVList tooted muudavad ehitamise kiireks, kergeks ja keskkonnasõbralikuks. Oluline on suurendada puitelementidest ehitamise huviliste hulka, kuna puitelementide kasutamine on kasulik kõigile – hoonete kasutajatele, keskkonnale, ehitajatele ja puitelementide tootjatele.

Töödeldud puidust elementide tootjate jaoks, nagu Metsä Wood, on väga oluline lai partnerite võrgustik, et tootmist tehastes kasvatada. Puidust ehitamise tehnoloogia on globaalne, ehitus ise aga alati lokaalne. Seepärast on tähtis, et tootjatel oleksid just kohalikud partnerid, kes puitelementidest ja -moodulitest ehitavad.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616