Autor: Metsamajandusuudised.ee • 5. detsember 2019

Aasta Hiie sõber on õpetaja Ester Vaiksaar

30. novembril toimus Tartus Eesti Maaülikooli aulas 12. Hiie väe tunnustamise sündmus, kus kuulutati aasta Hiie sõbraks Saaremaa Valjala kooli ajalooõpetaja Ester Vaiksaar. Aasta Hiie sõbra kuulutasid Eesti Maaülikooli aulas välja Maavalla Koda, Hiite Maja sihtasutus, EVT Põlisrahvaste sihtasutus ning varasemad Hiie sõbrad.
Aasta Hiie sõber on õpetaja Ester Vaiksaar.
Autor: Kiur Kaasik

Tänu Ester Vaiksaare tegevusele on alates 1995. aastast paljud noored saanud alusteadmised kodukandi pühapaikade loodus- ja kultuuripärandist, mitmed põlised pühapaigad on päästetud unustusse vajumisest ning talletatud on väärtuslikke pärimusi. Hiie sõber on koos õpilaste ja täiskasvanutega kogunud Valjala kihelkonna pühapaikadega seotud kohamälu, kaardistanud pühapaiku ning korraldanud pühapaikade tutvustamiseks erinevaid ettevõtmisi.

Tunnustust vastu võttes kõneles Ester Vaiksaar, et ta usub, et pühapaigad ja loodus lähevad kõigile korda. Puudu jääb aga teadmistest ja selles osas on vaja inimesi aidata. On vaja ka uskuda nooremasse põlvkonda. Selle aasta sügisel nägi Ester Vaiksaar 6aastast poissi Odalätsi allikast vett võtmas. Peale tänamist heitis laps allikasse mündi ja palus: „Palun tee nii, et inimesed loodust hoiaksid!"

„Mina õpetajana usun, et meie lapsed ja noored veavad välja. Elagu Eesti!“ sõnas Ester Vaiksaar tunnustust vastu võttes.

Tänusündmusel vöötati Ester Vaiksaar rahvariidevööga ja talle ulatati Hiie sõbra kirves. Hiie sõbra kirves kehastab usaldust, teadmisi, oskusi, tarkust, väge ja julgust, mida on vaja meie pärandi hoidmisel. Kohaletulnud hüüdsid Ester Vaiksaare auks püsti tõustes kolm korda hõissa ning meestelauluselts LüüTürr esitas Hiie sõbrale pühendatud regilaulu.

Hiie väe sündmusel tutvustati lisaks rahvusvahelise Hiite kuvavõistluse paremikku, autasustati kuvavõistluse 18 võidutööd ning tunnustati 12 hiiesõbralikku ettevõtmist. Sõnavõttudega esinesid Maavalla Koja vanem Madis Iganõmm, Soome Taivannaula ühenduse esindaja Patrick O`Rourke, Eesti Maaülikooli maastikuarhitektuuri lektor Toomas Muru, Hiite kuvavõistluse hindamiskogu esimees Arne Ader, Hiite Maja SA juhataja Ahto Kaasik, Hiite Maja SA nõukogu liige Jaanus Paal, EVT Põlisrahvaste SA esindaja Liina Meta Kuuskmann, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi juhataja Risto Järv, Võru Instituudi direktor ja tunnustuse saajad. Üks tunnustuse saajaist, Marko Matvere saatis sündmusele videotervituse. Rahvamuusikat esitasid Eesti torupillimängijad ning meestelauluselts LüüTürr.

Eesti hiiesõprade tänusündmus toimus tänavu 12. korda ning selle korraldasid Hiite Maja SA ning Maavalla Koda.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616