Autor: Metsamajandusuudised.ee • 11. detsember 2019

Soome puitarhitektuuri asjatundja tutvustab homme Tartus Turu puitlinnaosade eripära

12. detsembril kell 16 peab Tartu Linnamuuseumis ettekande Soome puitarhitektuuri asjatundja Mikko Laaksonen.
Soome puitarhitektuur.
Autor: Pixabay

Loengus räägib Mikko Laaksonen Turu puitlinnaosade eripäradest ja ka nende saatusest pärast Teist maailmasõda toimunud modernismilaines.

Sarnaselt Tartuga on ka Turus säilinud hulgaliselt linnaosi, millele annavad hubase ilme just puithooned. Puidust ehitamise traditsioon oli seal sama tugev kui meil. Seega leiab Turus linnaosi, mis pärinevad 18. sajandist, 19. sajandist ehk Turu linna suure, 1827. aasta tulekahju järgsest ajast, historitsismi ajast. Leidub ka planeerimata tekkinud aguleid, juugendstiilis tööliselamute kvartaleid ja 20. sajandi alguse esinduslikke üürimaju.

LOE LISAKS:

Mikko Saavalainen: ehituse tulevik on puitelementides

Mikko Laaksonen on kirjutanud Soome ja Turu linna arhitektuurist ja puitmajadest mitu ülevaatliku teost: "Turun puutalot" ("Turu puumajad") ja "Turku: historical city maps" ("Turu ajaloolised kaardid"), kokku 7 raamatut. Laaksonen on külastanud Tartut mitmeid kordi juba 1991. aastast ning teda on paelunud meie arhitektuur, ajalugu ja kummalised sarnasused kodulinnaga.

Autor töötab Bryggmani instituudis. Ta kureeris Nooruse galeriis eksponeeritud näitust „Põhjamaiselt karge. Arhitekt Erik Bryggman“, mida näidati selle aasta jaanuaris nii Tallinnas kui ka Tartus.

„Ootan põnevusega, millal valmib raamat Tartu puitarhitektuurist, et saaks sellest rohkem teada,“ ütles Laaksonen. Varem on teda inspireerinud Tõnu Raidi koostatud teos "Tartu ajaloolistel linnaplaanidel" sedavõrd, et ta võttis ette Turu linna kohta sarnase teose koostamise.

Autorilt on võimalik soetada ka raamatuid "Turun puutalot" ("Turu puumajad") ja "Turku: historical city maps" ("Turu ajaloolised kaardid"), mõlemad hinnaga 30 eurot.

Tartu Linnamuuseum asub aadressil Narva mnt 23, Tartu. Ettekanne toimub inglise keeles.

Lisainfo: Reesi Sild, tel. 517 2613

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616