Autorid: Meelika Sander-Sõrmus, Metsamajandusuudised.ee • 8. jaanuar 2020

Inglismaale kerkib maailma esimene puidust ehitatud jalgpallistaadion

Zaha Hadid Architects on võitnud ehitusloa maailma esimesele puidust jalgpallistaadionile, mis ehitatakse Inglismaal Gloucestershire'is jalgpalliklubi Forest Green Rovers jaoks.

Forest Green Rovers'i jalgpallistaadion.
Autor: negativ.com

Planeeritava ehitise eesmärk on olla maailma kõige rohelisem jalgpallistaadion, mis on ehitatud täielikult puidust ja kus on kasutusel säästvad energiaallikad.

Algselt kartsid kohalikud elanikud, et 5000-kohaline suurehitis piirab nende vaadet, tekib liiga palju müra ja liikluskorraldus kannatab. Nende muret mõistev kohalik omavalitsus tühistas esialgse planeeringu, kui aga Zaha Hadid Architects’i tiim muutis staadioni kujundust, siis 18. detsembril 2019 hääletati staadioni rajamise poolt.

Forest Green Rovers'i jalgpallistaadion.
Autor: negativ.com

ZHA võitis 2016. aastal konkursi Forest Green Rovers jalgpalliklubi staadioni kujundamiseks, mis ehitatakse täielikult jätkusuutlikult hangitud puidust. Staadionit katab läbipaistev membraan, mis võimaldab rohul päikesevalguse all kasvada ja minimeerib varjud, mis võivad mängijatel mängu ajal tähelepanu kõrvale juhtida.

Staadioni muruosa kastetakse ringlussevõetud vihmaveega, staadionit valgustavad prožektorid saavad energiat päikesepaneelidest, muru niidetakse niidukiga, mis kasutab automaatseks lõikamiseks GPS-tehnoloogiat ja saadud rohumass läheb piirkonna farmerite kasutusse.

Staadion on osa uuest ökopargist, rohetehnoloogia äripargist, mis on kavandatud M5 kiirtee ristmikule 13.

Forest Green Rovers'i jalgpallistaadion.
Autor: negativ.com

Forest Green Rovers’it on FIFA juba nimetanud maailma roheliseimaks jalgpalliklubiks. Mängijad on oma süsinikujalajälje vähendamiseks võtnud vastu vegantoitumise ning mängupäevadel serveeritakse ainult veganroogi.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Erkki VilippReklaamimüügi projektijuhtTel: 51 77 736