Autor: Metsamajandusuudised.ee • 13. jaanuar 2020

Metsatööstuse liit EAS-ile: vastandada pole mõtet

Henrik Välja
Autor: Andras Kralla
Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuht Henrik Välja ütles vastuses EAS-i kriitikale metsaraie kohta, et puidu ja teiste taastuvate loodusvarade abil on võimalik tarbimise keskkonnamõju vähendada.

EASi juht Peeter Raudsepp ütles Äripäevale läinud nädalal, et Eesti turismi ohustab intensiivne metsade raiumine, „Siin tuleb kiiresti leida tasakaal, et metsatööstuse huvid ei sõidaks üle turismihuvidest. Ühel majandusharul ei saa olla õigust ignoreerida teisi.“ Välja näeb asja teisiti.

LOE LISAKS:

EASi juht: metsaraie ohustab juba Eesti turismi

“Tänaste kliimaväljakutsete taustal on metsal ja puidul täita oluline roll,” ütles Eesti Metsa– ja Puidutööstuse tegevjuht Välja. “Sisuliselt on meil valida, kas osta rohkem sisse odavat Hiina plastmassi ja teha nägu, et selle keskkonnamõju meid ei puuduta, või kasutada kohalikku taastuvat loodusvara nagu puit. Meie tarbimisel on alati jälg. Maailmas laiemalt, näiteks ÜRO kliimaraportis, nähakse puidus ja puittoodetes olulist tegurit keskkonnaprobleemide lahendamisel.”

Et piirata keskkonnale langevat koormust, peaksime nii globaalselt kui ka individuaalselt muutma oma tarbimisharjumusi, ütles ta. Riiklikult saame tarbimisest tulenevat survet loodusele vähendada, kui kasutada tootmises taastuvaid loodusvarasid nagu puit, jättes maapõuest välja võtmata fossiilsed ressursid ja nendesse lukustunud süsinik.

Täisikka jõudnud metsast valmistatud tooted hoiavad endas kasvamise ajal lukustunud süsinikku. Süsiniku sidumine ja mitte paiskamine atmosfääri on oluline, et leevendada kliima soojenemist, lausus Välja.

Üks olulisemaid tööandjaid

Metsa- ja puidusektor on Eesti maapiirkondades üks olulisemaid tööandjaid, jätkas Välja.

Lõuna-Eesti tööhõivest moodustab sektor 15,4% ning Kesk-Eestis 19,7%. Kogu Lõuna-Eestis loodavast lisandväärtusest toodab metsandussektor 22,2% ja Kesk-Eestis 30,3%.

“Kuna Eesti metsa- ja puidutööstus on suutnud end odavast allhankemaast töötada maailma kõige kaasaegsemate sekka, siis suudab tööstus pakkuda maapiirkonnas ka väga head palgataset. Olgu siin ilmekaks näiteks üks Euroopa moodsaim saeveski Võrumaal, Osulas tegutsev Toftan, kus väärindatakse ümarpalk minimaalsete võimalike kadudega ning kus keskmine palgatase on 2200 eurot 125 töötaja peale” ütles Välja.

Metsanduse otseseid ja kaudseid positiivseid mõjusid majandusele võib loetleda mitmeid: sektori otsene ja kaudne tööhõive moodustavad 10% kogu Eesti tööhõivest ning puittooteid eksporditakse aastas 2,4 miljardi euro väärtuses mis on pea viiendik kogu Eesti ekspordist.

Vastandada pole mõtet

Terviklikus majanduskeskkonnas nagu Eesti toimivad erinevad sektorid üksteise kõrval ja on omavahel sümbioosis, kirjutas Välja.

Metsandust ja turismi pole selles valguses põhjust vastandada, sest need on riigi majanduse ja ettevõtluse seisukohalt mõlemad olulised, ütles ta.

Meie parasvöötmeline lopsakas ja metsade kasvuks soodne geograafiline asukoht pakub võimalust vaadelda loodust selle erinevates arenguetappides, nii tärkavat metsanoorendikku, tummiselt mühisevat mastimetsa, kui ka põlismetsa, rääkimata soodest, kuplitest, saartest, randadest ja muust. Loodust ei ole võimalik purki püüda ning seda pidevas muutumises olevat eluringlust peaksimegi väärtustama ja loodusvaadete muutumist võtma selle loomuliku osana, arutles ta.

Tehvandi spordikeskuse juhatuse liige Jaak Mae sõnul on ümbruskonna metsades toimetatud heaperemehelikult. “Alati on leitud ühine keel. Sportijate turvalisuse tagamiseks tuleb aeg-ajalt teostada ka raieid, sest vanad puud võivad olla ohtlikud,” lausus ta.

“Inimeste ohutus on meie jaoks alati esimesel kohal. Selle tagamiseks on meil tugev pikaajaline koostöö RMK inimeste ja erametsaomanikega, kelle hallatavatest metsadest meie terviserajad läbi kulgevad,” märkis Mae.

Erametsaliidu tegevjuht Andres Talijärv ütles, et metsas olevad puud vananevad ja on mõistlik tegeleda nende asendamisega “Erametsade majandamine looduspargis toimub ranges kooskõlas kaitse-eeskirjadega ning Keskkonnaameti heakskiidul,” lausus Talijärv.

Jaga lugu
Metsamajandusuudised.ee toetajad:
Toomas KeltMetsamajandusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616